Şahinbey Belediyesi, “İlklerin Belediyesi” olma özelliği ile kendi kurduğu tam otomasyonlu seralarda çeşitli türlerden binlerce kışlık ve yazlık çiçek üretmeye başladı.

Kentsel dönüşümde önemli bir yol olan Şahinbey Belediyesi, insan ve çevre ilişkisini ön planda tutarak çevrenin sağlıklı bir ortama kavuşturulması ve ilçemizin daha yaşanabilir bir mekana kavuşturulması için tesis ettiği park ve yeşil alanların düzenlenmesinde kullanılan başta mevsimlik çiçek ve çalı grubu bitkiler olmak üzere birçok süs bitkisinin üretimini kendi kurduğu tam otomasyonlu seralarda yapıyor.

ÜRETEN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Şahinbey Belediyesi’ne ait serada üretilen yaklaşık 2 milyon 300 bin adet mevsimlik çiçek ve bitkiyle parklar, caddeler ve refüjler süslenerek örnek belediyecilik anlayışına bir yenisi daha eklenecek. Seralarda yetişen çiçekler arasında menekşe ve papatya gibi ilgi çeken bitkiler de yetiştiriliyor. Yakın zamanda çiçek açan bitkiler belirlenen yerlere yavaş yavaş dikilmeye başlandı. Kentin en büyük parkları olan Şahinbey Parkı ve Şelale Parkı’na da on binlerce çiçek fidanının dikilmesi öngörülüyor. Belediyenin kendi sera bahçelerinde üretilen bu bitkiler belediyeye hem ekonomik yönden kazanç sağlarken hem de şehrin çehresine renk katıyor. Türkiye’de birçok projesiyle ilklerin belediyesi olan Şahinbey Belediyesi, sadece tüketen değil aynı zamanda üreten bir belediye olarak halkın takdirini kazanıyor.

“DAHA YEŞİL VE DAHA RENKLİ BİR ŞAHİNBEY”

Konuyla ilgili açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Park ve Bahçe Müdürlüğümüzün alanını genişleterek buralara seralar kurduk. Burada kendi çiçeğimizi kendimiz üretiyoruz. Kış ayları için düşündüğümüz hercai menekşe ve papatyanın şu an üretimi yapıldı ve hazır. Bu kış içerisinde yaklaşık 2 milyon 300 bin adet çiçeğimizi, hercai menekşe ve papatyayı vatandaşlarımızın gözlerine hitap edecek şekilde park ve bahçelerimize dikmiş olacağız. Bunlar kışlık çiçeklerimiz. Bir de yazlık çiçeklerimiz olacak. Amacımız kendi çiçeğimizi kendimiz üretebilmek. Böylece hem maliyetleri daha aşağıya çekmek hem de daha geniş bir alanda vatandaşımıza güzel bir görsel sunmak. Ben ekibimizi de kutluyorum. İlk denememiz olmasına rağmen çok başarılı bir çalışma olmuş. Daha yeşil ve daha renkli bir Şahinbey için çalışıyoruz. Ayrıca ürettiğimiz hercai menekşelerden inşallah vatandaşlarımıza da dağıtacağız. Onlar da kendi evlerinde, balkonlarında ve saksıları içerisinde bu hercai menekşeleri yetiştirebilecekler. Bu vesileyle pazar yerlerimizde ücretsiz olarak vatandaşlarımıza da dağıtarak evlerinin balkonlarının dahi güzel görünmesine vesile olmuş olacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here