baskan-tahmazoglu-sahinbey-deki-donusumu-anlatti-1392463015Deprem riski taşıyan ve buna bağlı olarak niteliksiz konut stokuna sahip olan Türkiye’yi yakından ilgilendiren ve gelecek 20 yıl içerisinde ekonominin lokomotifi olacağı görünen kentsel dönüşümün, kamuoyunda anlaşılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen ‘I. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’ İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.
VATANDAŞI MAĞDUR ETMEDEN YAPILAN DÖNÜŞÜM KAYBETTİRMEZ KAZANDIRIR
Kentsel Strateji Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Göksu’nun başkanlığında yapılan oturumda konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, son 5 yılda yapılan kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Şahinbey’in 2013 yılı nüfus sayımına göre 817 bin 258 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin 3’üncü büyük ilçesi konumunda olduğunu ve 5 yılda 131 bin 154 kişilik nüfus artışı olduğunu kaydeden Başkan Tahmazoğlu,“Belediyelerde hizmet yapmak için mali yapı çok önemli ilk olarak mali yapımızı düzelttik ve önceliklerimizi belirledik. 2009’da 92 milyon TL olan bütçemizi 2014’de 750 milyon TL’ye çıkartarak, 8 kat bir artış sağladık. Bütçemizin yüzde seksenini yatırım bütçesi olarak kullandık. Yüzde sekseni çarpık yapılaşmanın olduğu ilçemizde değişimi sağlamak ve modern yaşam alanları oluşturmak için kentsel dönüşüm çalışmasına büyük önem verdik. Bu kapsamda 5 bölgede kentsel dönüşüme başladık. Kamulaştırma için 285 milyon TL harcadık. Bugüne kadar 2 bin 610 evin kamulaştırmasını yaparak yıkımlarını gerçekleştirdik. Kentsel dönüşüm yaparken, vatandaş memnuniyeti çok önemlidir. Biz yaptığımız bu çalışmada yüzde 97 oranında vatandaşımızla anlaşarak yaptık. Bunu nasıl başardık. Vatandaşımızın evini kamulaştırırken alternatifler sunduk ve isteğine göre yardımcı olduk. Belediye olarak 5 bin konut yaptık. Serinevler’de 250 TL aylık taksitle 250 ailemizi Mavikent’te 400 TL aylık taksitle 2 bin ailemizi ev sahibi yaptık. 550 bin kişinin yaşayacağı yeni yaşam alanları oluşturduk. Bununla beraber göreve geldikten sonra yapılaşmaya asla müsaade etmeyerek, yeni çarpık yapılaşmanın olmamasını sağladık. 7 milyon metrekare alanı kapsayan Yeşilvadi projemiz kapsamında 1 milyon 700 bin metrekare alana Türkiye’nin en büyük parkını yapıyoruz. Parkımızla birlikte şehir trafiğini rahatlatacak olan 12 kilometrelik 50 metre genişliğinde 12 şeritli yolumuzu birlikte yapıyoruz. Yine tarihi dokunun yüzde 95’i Şahinbey ilçemizde bulunmaktadır. Tarih Şahinbey’de yeniden canlanıyor sloganıyla 7 kilometrelik sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışması yaptık. Tarihi yapıları restore ederek, günümüze kazandırdık. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde Tarihi Kentler Birliği’nin en büyük ödülünü aldık. Yine şehir merkezi içinde kalan oto tamirci esnafımıza 970 adet işyeri bulunan Şahinbey Sanayi sitemizi yaprak, esnafımızı oraya taşıyoruz. Belediyelerin oy kaybetme endişesiyle kentsel dönüşümden uzak durması doğru değil, vatandaşı mağdur etmeden yapılan dönüşüm kaybettirmez kazandırır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here