Gaziantep Emniyet Müdürlüğü binası önünde bugün saat 09.30 sıralarında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, saldırıda 2 polisin şehit olduğunu açıkladı.

Valilik’ten daha sonra yapılan açıklamada  “İl Emniyet Müdürlüğü binasının da bulunduğu 36004 nolu cadde üzerinde bomba yüklü bir araç infilak ettirilmiştir. Saldırıda 2 polis memurumuz şehit olurken, 19 polis ve 4 sivil vatandaşımız yaralanmıştır” denildi.

Olayın ardından camları kırık beyaz renkli bir hafif ticari aracın arandığı belirtildi. Bölgeye giden tüm yollar güvenlik amacıyla kapatıldı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde panelvan tipi minibüs ile gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından polisin detaylı araştırması sürüyor. Polis, patlamada parçalanan saldırganın cesedi üzerinde başlattığı inceleme ile kimliğine ve hangi örgüte mensup olduğuna dair iz bulmaya çalışıyor.

Ajanslara konuşan yetkililer, saldırıyı gerçekleştiren örgütün IŞİD veya PKK olacağını söyledi. Yetkililer,  ölen saldırganın kimliğinin belirlenmesi ve istihbarat birimlerinin çalışmasıyla kısa sürede örgütün netlik kazanacağını kaydetti. Ancak, yetkililer 2012 yılı Ramazan Bayramında kentte 10 kişinin öldüğü bomba yüklü araçla PKK saldırısının yapıldığını hatırlatarak, bugünkü saldırının da benzer özellik taşıdığını; ancak bugünkü eylemi kimin gerçekleştirdiğinin kesinleşmediğini belirtti.

Saldırının ardından polis ekipleri Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir eve operasyon düzenledi. Baskında; saldırıyı gerçekleştirdiği ve patlamada parçalanarak ölen saldırganın babasının de aralarında bulunduğu bazı kişiler gözaltına alındı. Yetkililer, saldırganının yakınlarından alınacak DNA örneklerinin eşleştirmesi ile kesinlik kazanacağını kaydetti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here