screenshot_2016-10-03-09-36-17-498

Kızılhisar Bölgesi’nde 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından Zirve Üniversitesi adına metrekaresi 6 liradan satılan 400 dönüm arazi İçişleri Bakanlığı tarafından mercek altına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından tamamlanan soruşturma kapsamında,  İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, meclis üyeleri hakkında dava açılmasını istemişti. Bu süreçte meclis üyeleri hakkında dava açılıp açılmamasına yönelik ilgili yargı organından izin beklenirken; satışta imzası bulunmayan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey hakkında da CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç ile Hasan Şencan dava açılması talebiyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklar.

“CEMAATE ARSA TAHSİSLERİ VE İMAR
TADİLATLARI MERCEK ALTINA ALINSIN”
Cumhuriyet Halk Partisi Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri Hasan Şencan ve Yılmaz Kireç, belediye meclislerinde cemaate yönelik arsa tahsisleri ve imar plan tadilatlarının peşine düştü. Meclis üyeleri 15 Temmuz darbe girişiminin öncesinde paralel yapılanmaya yönelik yerelde belediyeler tarafından arsa tahsisleri ile usulsüz imar tadilatlarını gündeme ve yargıya taşımaya başlayacak. Büyükşehir Belediyesi’nin Zirve Üniversitesi alanıyla ilgili satışta yaşanan usulsüzlüğü yargıya taşıyacak isimler arasında yer alan Yılmaz Kireç, “Mülkiye müfettişlerinin ve Sayıştay görevlileri Gaziantep’te detaylı bir araştırma yaparak cemaate ne kadar arsa tahsis edildiğini ve ne kadar usulsüz imar tadilatları yapıldığını gün ışığına çıkarmalıdır. Bunların gün yüzüne çıkması lazım, paralel yapıyla ancak böyle mücadele edilir” diye konuştu.

ASIM GÜZELBEY’İN PEŞİNİ BIRAKMAYACAKLAR
CHP’li Meclis Üyeleri Hasan Şencan ile Yılmaz Kireç, Zirve Üniversitesi alanı satışında meclis kararında imzası bulunmayan dönemin belediye başkanı Asım Güzelbey’in de bire bir sorumlu olduğunu ve yargılanması gerektiğini dile getirdiler. Meclis Üyesi Şencan, “Belediyenin yürütmede ki başı olan döneminde belediye başkanı Asım Güzelbey, “Bu işte benim imzan yok bu nedenle suçumda yok diyemez” dedi. Bu nedenle Güzelbey’in diğer meclis üyeleriyle birlikte yargılanması gerektiğini belirten Meclis Üyesi Şencan şu ifadelere yer verdi;
“Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey döneminde Kızılhisarda bulunan bir bölümü büyükşehir belediyesine ait bir bölümü hazineye ait olan 766 bin 643 metrekarelik paha biçilemez arazi, 16-09-2005 tarihinde büyükşehir belediyesi tarafından üniversite alanı olarak tahsis edildi. Daha sonra 08-01-07-2007 tarihli kıymet takdir komisyon raporu ile taşınmazın metrekaresinin 6 lira gibi komik bir rakamla tespit edildi 13-02- 2007 tarihinde ihale yoluyla İpek Kültür ve Eğitim Vakfına 3 milyon 460 bin liraya yani metre karesi 6 lira 19 kuruşa satışı gerçekleşti.  26-11-2007 tarih ve 427 sayılı meclis kararı ile üniversitenin kuzeyinin bir kısmı özel proje alanı (ÖPA) olarak onaylandı. 14-03-2008 206 sayılı meclis kararında üniversitenin kuzeyinin bir kısmı özel proje alanı oldu özel proje alanı kadar güneyinde üniversite alanına yeni bir alan eklendi.  17-10-2008 tarih 432 sayılı meclis kararı ile üniversite alanını güneyi ise üniversite gelişim alanı yapıldı. 18-12-2009 tarih ve 502 meclis kararı ile üniversitenin kuzeyinin tamamı özel proje alanı oldu. 12-02-2010 tarih ve 182 meclis kararı ile üniversitenin kuzeyinin tamamı özel proje alanı ilan edildi devamında ise İpek Vakfı tarafından Paralel Gayrimenkul adı altında şirket kurularak eğitim kurumu için talep edilen alana 3 bin 470 adet süper lüks konut olan Antepia yapılmıştır. Dönemin belediye başkanı ve meclis üyeleri ve encümen üyeleri bu karara neden ses çıkarmadı? Bu kadar ranta dayalı işlem yapılırken üniversite alanının bir kısmı konut ve ticaret alanına dönüştüren belediye başkanı ve meclis üyeleri hakkında görevi kötüye kullanma ve çevreye karşı işlenen suçlar hakkında neden idari işlem yapılmadı? Parsel parsel verilen bu yerler sayesinde cemaat bugün ekonomik olarak büyümüş ve başarısız alçak darbe girişimi sonucu masum yüzlerce insanımız vefat etmiş ve yaralanmıştır.

MECLİS ÜYELERİ YARGILANABİLİR
Gaziantep Kızılhisar’da da binlerce dönümlük arazi 16 Eylül 2005’te Büyükşehir Belediyesi’nce üniversite alanı olarak tahsis edildi. Daha sonra bu arsa 2007 yılından itibaren özel proje alanına dönüştürüldü. Dönemin Büyükşehir Belediye Meclisinde görev yapan bazı meclis üyelerinin soruşturma kapsamında Ankara’ya gittikleri ve dava açılmaması yönünde girişimlerde bulundukları iddia ediliyor. İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan kapsamlı raporun detaylı bir şekilde incelenmeye devam ettiği öğrenildi.

“METREKARESİNİ DEĞERİ ÜZERİNDE SATTIK” DİYE KONUŞTU
Dönemin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ünsal Göksen, soruşturma kapsamında dosyada kendisinin de adının yer aldığını belirtmiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu;
“Belediye yönetimi olarak yaptığımız piyasa araştırmasının neticesinde 400 dönüm araziyi değerinin üzerinde bir rakama sattık. Bu satışla ilgili olarak sürdürülen soruşturmanın sonucunu bekliyoruz. Bugün itibariyle yapacak bir şey yok. Bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu. Yine dönemin Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri arasında yer alan Bekir Öztekin ise, “Tamamlanan bir soruşturma raporu var. Bu rapor doğrultusunda dava açılır veya açılmaz. Satışla alakalı olarak aradan zaman geçmesi nedeniyle bizde geçmişe dönük incelemelerde bulunuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here