Resim_1367273466ANTEP PRESS – Mardin

Bölgenin Medrese Âlimleri ile İslami Kesimin entelektüelleri Mardin’de bir araya gelerek başta Medrese Eğitim Öğretim Sistemi olmak üzere Ülke ve Bölgenin sorunlarını tartıştılar.
Toplantı eğitimci – yazar Mehmet Alkış ve Bingöl İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. M. Halil Çiçek’in girişimleriyle gerçekleştirildi.
Bölgeden çok sayıda medrese alimi ve fikir adamının katıldığı toplantıya Gaziantep’ten de Mustafa Yıldız, Muzaffer Ceylan, Bahri Kılıç, Ahmet Çelik ve Abdurrahim Çelik katıldılar.
Üç oturum halinde yapılan toplantının birinci oturumunda; Modernite ve Ulus Devletin ürettiği sorunlar, Kürt Meselesi ve Çözüm Süreci, Müslümanların sürece destek vermesi, Müslümanların Sorunları ve Haklarının gündeme taşınması, Eğitim-Öğretim sistemi bağlamında Medrese, Bilgi Teorisi ve benzeri konular üzerinde ortak bir anlayışın geliştirilmesi meselerleri tartışıldı.
İkinci oturumda Medrese Eğitim Öğretim Sisteminin canlandırılması, etkin bir konuma gelmesi amacıyla kurumsal bir yapıya kavuşturulması konuşuldu.
Üçüncü oturumda ise; Din’in bir bütünlük içinde ve doğru biçimde topluma ulaştırılması, anlatılması, istismar ve çıkar aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi ele alındı.
Toplantı bir basın açıklaması ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here