Suriye sınırına en yakın illerden biri olan Gaziantep, savaşın faturasını en ağır ödeyen kentlerden biri. Yüzbinlerce Suriyeli’yi ağırlamak zorunda kalan Gaziantep, sayısız sorunları da kucağında buldu. Savaştan kaçan zengin Suriye halkı Gaziantep’te konut fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu. Yoksulları ise Gaziantep’i adeta kast sisteminin yaşandığı ülkelerin yoksul kentleri görünümüne getirdi. 2 bin 500 kişinin çöp toplayarak yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı Gaziantep’te çöpten geçinenlerin önemli kısmını Suriyelilerin oluşturduğu açıklandı.

YOKSULLUKTAN KAÇAMADILAR

Savaştan kaçıp yoksulluğa yenilen çok sayıda Suriye halkı, çocuklarıyla birlikte çöplerden hurda toplayarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldı.

Çöpten hurda toplayarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalanların içerisinde iyi niyetli insanlar olduğu kadar, az sayıda kötü niyetliler de olduğu belirtildi.

ÇÖP TOPLAYANLAR ZAN ALTINDA KALDI

Gazimuhtar Paşa Bulvarı üzerinde gerçekleşen hırsızlık olayının çöp toplayan Suriyelileri zan altında bıraktığı açıklandı. Söz konusu bölgede son günlerde kablo hırsızlığı yaşandığı belirtilirken, zabıta görevlilerinin çöp toplayanları tek tek sorgulamaya başladığı kaydedildi.

KABLO HIRSIZLIĞI YAŞANDI

Gazimuhtar Paşa Bulvarı’nda yaşanan hırsızlık olaylarının çöp toplayanlar tarafından işlendiğine dikkat çekilirken, “Burada bir kaç kez kablo hırsızlığı yaşandı. Kabloları içindeki bakır telleri satmak için çalıyorlar. Çalan için cüzzi bir para olsa da çalınan malın değeri sahibini ciddi anlamda mağdur ediyor. Bu nedenle de burada çöp toplayanlardan bazen çevredekiler rahatsız oluyor. Kabloları burada çöp toplayan Suriyelilerin çaldığı söyleniyor” denildi.

ZABITA TEK TEK SORGULUYOR

Zabıta görevlileri bu nedenle Gazimuhtar Paşa Bulvarı üzerinde çöpten atık toplayan Suriyelileri çağırıp sorular sorduklarını belirtirken, uyarılarda da bulunduklarını sözlerine ekledi.

ÇOCUKLARI ÜRKEK GÖZLERLE BEKLEDİ

Gazimuhtar Paşa Bulvarı üzerinde çocuklarıyla birlikte çöpten atık madde toplayan Suriyelilerden biri, zabıta görevlileri tarafından götürülürken, kendisiyle birlikte dolaştırdığı kız çocukları, babasının arkasından bakakaldı. Babası zabıta görevlileriyle konuşup dönene kadar ürkek gözlerle babalarına bakan kız çocuklarının hüznü ve korkusu adeta gözlerinden okunuyordu.

ÇOCUKLARIN GÖZLERİNDE HÜZÜN VE KORKU VARDI

Endişeli ve hüzünlü gözlerle babalarına dakikalarca bakan kız çocukları, babaları gelirken de gözlerini babalarından ayırmadan adeta onun yüzündeki ifadeyi  okumaya çalışıyordu.

SAVAŞIN ACIMASIZLIĞI ÇOCUKLARI VURUYOR

Savaştan kaçan, ancak yoksulluktan kaçamayan yoksul Suriyeliler yaşamlarını çöpten topladıkları atıklarla sürdürmeye çalışırken, belli ki bu durum en fazla da onların çocuklarını etkiliyor.

 

 

ZAHİDE YALÇIN SERT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here