Görmez, GAÜN’de İzzetbegoviç’i anma programına katıldı.

 

Görmez, GAÜN'de İzzetbegoviç’i anma programına katıldı

“GAÜN tarafından düzenlenen Ustalara Saygı Aliya İzzetbegoviç’i Anma Programı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Aliya İzzetbegoviç’i siyasetle ahlakı, devletle adaleti, savaşla hukuku hatta savaşla merhameti birleştirebilen nadir insanlardan birisi olduğunu söyledi.”

GAÜN tarafından düzenlenen Ustalara Saygı Aliya İzzetbegoviç’i Anma Programı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Aliya İzzetbegoviç’i siyasetle ahlakı, devletle adaleti, savaşla hukuku hatta savaşla merhameti birleştirebilen nadir insanlardan birisi olduğunu söyledi.

Aliya İzzetbegoviç’in hem devlet adamı, hem filozof, hem ilim adamı, hem fikir adamı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Görmez, “O’nun bazı yönleri Selçuklu Sultanı Sencer’i hatırlatır. Hem siyasetle ahlakın felsefesini yapmış ama aynı zamanda devletin başına geçmiş olan Sultan Sencer’in yazdıklarıyla,  Aliya İzzetbegoviç’in bazı yazdıkları arasında çok güzel benzerlikler var. Bu açılardan Aliya İzzetbegoviç ilimle, felsefeyle, ahlakı, adaleti, yönetimi hayatında birleştiren ve o mütevazi hayatı içerisinde de bunu bütün dünyaya gösterebilen nadir insanlardan birisi. Avrupa’nın o tek dişi kalmış canavar benzetmesini bütün yönleriyle ortaya çıkarmış, Akif’in ne kadar haklı olduğunu göstermiş bir komutan aynı zamanda. O’nun için bilge kral kelimesi oldukça yaygınlaştı ama biliyorum ki kral kelimesinden hoşlanmamıştır” diyerek, bilge bir devlet adamı, bilge bir komutan olduğunu ifade etti.

Ustalara Saygı Aliya İzzetbegoviç’i Anma Programı’nın Gaziantep Üniversitesi’nde yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Bedir ise,

Bilge İnsan Aliyaİzzetbegovi’in Bosna Hersek başta olmak üzere tüm dünyaya adını altın harflerle yazdırmayı başarmış bir lider olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bedir, “Bilge Lider Aliyaİzzetbegoviçi’in kurduğu Müslüman Gençler Kulübü, esaret altında bulunan ülkesinin bağımsızlık adına oldukça büyük, önemli olaylara imza atmasına vesile oldu. İslam’ı savunduğu ve ateizme karşı çıktığı için o günün Kominizim yönetimi tarafından mercek altına alınmış ve büyük eziyetlere maruz bırakılmıştı. 78 yıllık ömrü bir ulusun bağımsızlık mücadelesine sığmış ve bir ulusa bağımsızlık mücadelesi kazandırmış, Bosna Hersek’i bağımsızlığana kavuşturmuştur” diyerek, Aliya İzzetbegoviç’in Allah aşığı bir dava adamı olduğunu söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile, Gençlik ve Eğitim Merkezi Gaziantep Müdüresi Zehra Ünal da, ilim, irfan ve örnek şahsiyetleriyle örnek olan ustalarımızı anmak, onlarla aynı havayı solumuş, aynı düşünce ekseninde hareket etmiş ve aynı safta mücadele etmiş yakınları ve dostlarının anlatımıyla yad etmek amacıyla Ustalara Saygı Projesi kapsamında Aliya İzzetbegoviç Saygı Programı’nın düzenlendiğini belirtti.

Açılış konuşmaları sonrasında, Avukat Muharrem Balcı tarafından “Yaşayan sünnet sürecinde Aliya İzzetbegoviç ve arkadaşlarında gelecek tasavvuru” konulu sunum yapıldı. Doğu ve batı arasında İslam ve İslam Deklarasyonu’ndan kesitler sunan Av. Balcı, İslam deklarasyonunun Aliya ve arkadaşları tarafından ekip halinde yazılmış metin olduğunu belirterek, bu deklarasyonun İslam toplumu tasavvuruyla hazırlandığını ve onun dışında da Kuran-ı Kerim dışında başka bir çalışma olmadığını söyledi. Aliya İzzetbegoviç’in genellikle yaşlılık hali, devlet ve siyaset adamı yönüyle anlatıldığına değinen Av. Balcı, gençlerin Aliya İzzetbegoviç’i iyi anlamalarının çok önemli olduğunu, Türkiye’de gençliğin kendi inanç değerlerine bağlı olması isteniyorsa O’ndan daha güzel bir örneğin olmadığını söyledi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Edebiyatçı-Yazar Saadettin Acar, Aliya İzzetbegoviç’in tarihe damga vurmuş bir şahsiyet olarak tefekkürü, aksiyonu ve eylem adamı kimliğiyle bugün biraz daha yakından bakmaya ve anlamaya çalışacaklarını söyledi. ‘Büyük bir tefekkür ve dava adamıyla karşı karşıyayız’ diyen Acar, İzzetbegoviç’in felsefeden, hikmetten, dinden, insanlığın kadim meselelerinden dem vuran, bunun üzerine kafa yoran çok önemli bir düşünce adamı, bir filozof ve bir mütefekkir olduğunu vurguladı. “Aliya İzzetbegoviç Bosna gibidir” benzetmesi yapan Bosna Hersek Gorajde Müftüsü Remziya Pitiç ise, İzzetbegoviç’i iyice anlamak ve çözmenin kolay olmadığını belirterek, “Bilge Kral’ın varisçileri, mirasçıları olarak kolay olmayanı yapmak zorundayız. Çünkü, kolay olanı zaten herkes yapar. Zor olanı yapmak zorundayız, bu da bizim Aliya’dan öğrendiklerimiz” dedi. Bosna Eski Savunma Bakanı Hasan Cengic, Aliya İzzetbegoviç ile yakın çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, geçmişte yaşadıkları güzel günlerden kesitler sunarak İzzetbegoviç’i yad etti.

Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, İl Müftülüğü ile Kadın Aile ve Gençlik Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Ustalara Saygı Aliyaİzzetbegoviç’i Anma Programı’na, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, GAÜN Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Bedir, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Bosna Hersek Gorajde MüftüsüRemziyaBitiç ve çok sayıda davetli katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here