6242642705.10.201584613gaziantepgunes

Güneydoğu’da bulunan 8 il yetkilileri ile seçim güvenliği toplantısı yapmak üzere Gaziantep’e gelen İçişleri Bakanı Selami Altınok, gazetecilerin sorusu üzerine gazeteci Ahmet Hakan’ın darp edilmesi, İstanbul ve Silvan’daki terör operasyonları ile ilgili bilgi verdi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve idari amirler tarafından Valilik makamında önünde karşılanan İçişleri Bakanı Selami Altınok, girişdeki şeref defterini imzaladı. Vali Yerlikaya kendisini makamında ziyaret eden Bakan Altınok’a seçim öncesi yapılan hazırlarla ilgili kısa bilgi verildi. Daha sonra Bakan Altınok,bölgedeki 8 ilin vali ve üst düzey güvenlik yetkilileri ile gerçekleştireceği toplantı ile ilgili bilgi verdi. Altınok, “Türkiye, yeni bir seçim sathına giriyor. Bu seçimlerde huzur, güven ve sükun içerisinde, vatandaşların demokratik hakkını kullanması ve iradesinin sandığa yansıması konusundaki çalışmaları Türkiye’nin 7 bölgesinde yapmayı planladık. 6 toplantımızı tamamladık. Yedinci toplantımızı 8 ilimizin katılımıyla Gaziantep’te gerçekleştireceğiz. Valilerimiz, emniyetimiz, jandarmamız ve güvenlik güçleri çalışmalarını büyük oranda tamamladı. Bu çalışmaları, hazırlıkları birlikte değerlendireceğiz. Eksiklikleri birlikte tamamlayacağız. Hükümetimizin arzu ettiği güvenlik algısını en üst seviyeye çıkartılması noktasındaki gerekli talimatları arkadaşlarımıza vereceğiz. Malumunun 4 ay önce seçimleri yaptığımız için buna benzer hazırlıklarımız vardı, bu konuda gerekli tecrübe, birikim ve hazırlığa sahipler. Ama 1 Kasım’da da Türkiye’nin genelinde güvenlik noktasında herhangi bir problem yaşamadan, sağ duyu içerisinde yapmak istiyoruz” dedi.

SİLVAN OPERASYONLARI

Bakan Altınok, gazetecilerin sorusu üzerine Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde gerçekleştirilen kapsamlı terör operasyonunu da değerlendirdi. Silvan’da güzel bir operasyon olduğunu vurgulayan Altınok, “Silvan’da çalışmalarımız devam ediyor. Arkadaşlarımız çok güzel işler çıkardılar. Devletin otoritesine ve kamu düzenine karşı ne yapılıyorsa arkadaşlarımız onun karşılığını vereceklerdir. Gerek Emniyet güçlerimiz. Gerek jandarma güçlerimiz gerekse Silahlı kuvvetlerimiz. Bu mücadelede kamu düzenine ve kamu otoritesine, karşı kim geliyorsa, güvenlik kuvvetleri gereğini yapıyor. Silvan’da da yapıyor, Nusaybin’de de yapıyor. Başka yerlerde de olursa O’nun gereği yapılacaktır. Gayet iyi gidiyor” dedi.

SANDIKLARIN TAŞINMASI

Gazetecilerin sandıkların taşınması tartışmaları ile ilgili soru sorduğu Bakan Altınok, Eski Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de yaptığı açıklama ile durumu izah ettiğini hatırlattı. Sandıkların taşınmasının değil, sandık alanlarının belirlenmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Altınok, “Şuanda belirlenmiş bir sandık alanı yok. Yüksek seçim kurulu ve il, ilçe seçim kurulları sandık alanlarını belirleyecekler. Belirlenmemiş bir şeyin, taşınması, birleştirilmesi söz konusu değildir. Şuanda yeniden belirlenecek. 7 Haziran seçimlerindeki sandık alanları şuanda geçerli değildir. 1 Kasım’da nerelerde sandık kurulacağını il, ilçe seçim kurulları belirleyecektir. Bu belirleme ne yönde olur bilmiyorum. Bu belirlemeler olduktan sonra itirazlar varsa, YSK’ya gidecek, YSK bakacak, karar verecek. Güvenlik boyutuyla, YSK, il,ilçe seçim kurulları nasıl değerlendirme yaparsa yapsınlar, biz her halükarda tedbirlerimiz alacağız”diye konuştu.

TERÖR OPERASYONLARI

Altınok, soru üzerine İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok bölgesinde gerçekleştirilen DEAŞ, PKK ve DHKPC’ye yönelik operasyonların süreceğini söyledi. Terörle mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini vurgulayan Altınok, “Terör var olduğu müddetçe, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle mücadelesi devam edecek. Bunda DEAŞ, PKK, DHKPC, farketmiyor. Askerimize, polisimize evlatlarımıza, haince saldıran, kim olursa karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni görecektir. Bunun teminati Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetidir. Terör bu memleketi rahatsız ettiği sürece bu rahatsızlığı giderebilmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Sonuna kadar” dedi.

AHMET HAKAN’IN DARP EDİLMESİ

Altınok, Gazeteci Ahmet Hakan’ın darp edilmesi ile ilgili soru üzerine gözaltına alınan 4 kişi için savcılığın İstanbul Emniyeti’ne ek süre verdiğini söyledi. Tahkikatı süren olayla ilgili sorumlularının karşılığını göreceğini vurgulayan Altınok, “Bu ek süre bittikten sonra, savcılığa çıkacak, tahkikat devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti. haklı veya haksız olması önemli değil. Hiç kimsenin kendi hakkını, kaba kuvvetiyle, kendi eliyle elde etmeye hakkı yok. Kaba kuvveti tasvip etmemiz mümkün değildir, kim yaptıysa karşılığını görecektir” diye açıklamasını tamamladı.

SEÇİMDE 385 BİN POLİS VE ASKER GÖREV YAPACAK

Seçim güvenliği toplantısı Gaziantep’e gelen İçişleri Bakanı Selami Altınok, toplantıda yaptığı açıklamada, seçim günü 385 bin polis ve askerin görev yapacağını söyledi.  Güneydoğu bölgesindeki 8 ilin vali, emniyet müdür ve üst düzey komutanları ile yaptığı seçim toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Selami Altınok, seçim öncesinde, seçim günü ve sonrasında güvenlik için gereken tüm tedbirlerin alındığını kaydetti. Seçim öncesi gerekli eğitimlerin verildiğini belirten Bakan Altınok, personel için seçim rehberi kitapçığı hazırlanarak, dağıtıldığını ifade etti. Altınok,”1 Kasım’da yapılacak milletvekili genel seçimi, milli iradenin sandığa tam olarak yansıması, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettirilmesi bakımından son derece önemlidir. Vatandaşların hiçbir baskı ve tehdit altında kalmadan hür iradesini kullanarak tercihte bulunması, seçimlerdeki birinci önceliğimizdir. Bunu sağlamak için her türlü tedbiri alıyor ve almaya devam edeceğiz” dedi. Altınok, seçim döneminde güvenlik ile ilgili konuların takibi amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bakanlık Afet ve Acil Yönetim merkezinde seçim harekat merkezlerinin oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

TERÖRLE MÜCADELE

Terör örgütlerinin Türkiye’de hedeflerine ulaşamayacağını ifade eden Bakan Altınok, dağda ve şehirlerin teröristlerden temizlenene kadar mücadelenin süreceğini kaydetti. Altınok, “Son dönemler kalleşçe düzenlediği terör eylemleri ile bölgede yaşayan masum vatandaşlarımızı, ve çocuklarımız katleden eli kanlı bu terör örgütü, ülkemizde askerimiz, polisimize, jandarmamıza tuzak kuruyor, haince ve sinsice saldırılarla, insanlarımızın yüreğine ateş düşürerek, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışıyor. Terör örgütü bu menfur amacına hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Vatandaşlarımız, müsterih olsun. Milletimiz, devletimiz güçlüdür. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız her an görevinin başındadır. Dağda ve şehirde tek bir terörist kalmayana kadar bu mücadeleyi devam ettirmeye de kararlıyız” diye konuştu. Türkiye’nin, dünyanın en zor ve en stratejik bir coğrafyada yer aldığı hatırlatan Bakan Altınok, “Bundan dolayı, bölgedeki istikrasızlıklar ülkemizi de etkilenmektedir. Yanı başımızda sınırlarımızın bittiği yerde savaşlar var. Milyonlarca insan evini yurdunu bırakarak, ülkemize sığınmıştır. Bu insanlar Türkiye’yi istikrar adası, sığınılacak liman olarak görüyor.Kadir şinas, merhametli Anadolu insanı sayıları 2 milyonu aşan Suriyeli kardeşlerimize gönlünü ve kapılarını açtı” dedi. Bakan Altınok’un konuşmasının ardından toplantı basına kapalı sürdürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here