gaziantep-secime-hazir-1445928694

Gaziantep Valiliği Atatürk Salonu’nda yapılan seçim güvenlik toplantısına Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, İl Jandarma Komutanı Albay Şeref Çakmak, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ve İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz katıldı. Seçim güvenlik toplantısında konuşan Vali Yerlikaya, Gaziantep’te 1 milyon 339 bin 503 seçmen bulunduğunu, kent genelinde 3 bin 488 sandıkta oy kullanılacağını ifade etti. Oy sandıklarının 2 bin 755’inin polis, 733’ünün de jandarma bölgesinde bulunduğunu belirten Vali Yerlikaya, sandık kurulan kamu kurum ve bina sayısının toplam 797 olduğunu, bunlardan 526’sının jandarma, 271’nin de polis bölgesinde olduğunu ifade etti. Yerlikaya, seçimde kent genelinde toplam 6 bin 114 polis, jandarma ve korucunun görev yapacağını söyleyerek, bunlardan 4 bin 74’nün polis, 2 bin 40’nın jandarma, 413’nün korucu olacağını açıkladı. Tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Yerlikaya, “Oy kullanılan yerlerde, okul binalarımız, kaymakamlarımızda, milli eğitim camiamız, okul müdürlerimiz gerekli hazırlıklarını yaptılar. İnşallah huzur ortamında sükun ortamında bir seçim yaşamak için hazırlıklarımız gözden geçirildi. Eksiklerimiz tamamlandı” dedi.

OKUL BAHÇELERİNE ARAÇ ALINMAYACAK
Vali Yerlikaya, sandıkların kurulduğu okul bahçelerine araç alınmayacağını ifade etti. Kendisinin aracının da alınmaması yönünde talimatı olduğunu belirten Yerlikaya, “Okul bahçelerine hiçbir araç alınmayacak, güvenlik gerekçesiyle. Güvenlik güçlerimizin gözetimi, kontrolü dahilinde benim aracım bile gelse içeri alınmayacak. Sadece engelli ve hasta olan kardeşlerimiz onlar başımızın üstünde yeri var. Okul içerisinde birden fazla kapı varsa sandık alanı görevlimizle beraber o yerdeki görevli olan güvenlik güçlerimiz oturacaklar. En çok kullanılan gelişi gidişi istikametine göre hangi kapıysa diğer kapılar kilitlenecek. Bunu da tutanağa bağlayacaklar” diye konuştu.

YABANCILARIN OY KULLANDIĞI İDDİASI
Seçim dönemlerinde Suriyeliler ya da yabancı uyruklu insanların da oy kullandığı yönünde söylemlerin çıktığını belirten Vali Yerlikaya, bu söylemlerin deli saçmalığı olduğunu kaydetti. Seçimde sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların oy kullanabileceğini vurgulayan Yerlikaya, “Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oy kullanabilir. Bu hepimizin anayasal hakkı. Bu en az ismimiz kadar bilinen bir gerçek. Ama zaman zaman sosyal medyada veya bazı yerlerde başta Suriyeli olmak üzere muhacirlerden, diğer ülke uyruğundan olan insanların oy kullandığı yönünde, doğru olmayan sözler, ifadeler işitiyoruz. Bu deli saçması. Böyle bir şey olması mümkün değil. Sandıklar oy kullanma tamamlandı sayım döküldü, tutanaklar bağlandı. İlçe seçim kurullarına bunların nakli esnasında siyasi parti il başkanlarımızla bunları paylaştık. Bende ‘o arkadaşların yanına girebilir miyim diyen bir müşahit varsa, görevli kağıdı olan, belgesi olan müşahit, güvenlik güçlerimizle birlikte gelebilir. Gerekli talimatları verdik” diye konuştu.
Yerlikaya, Gaziantep’te 16 siyasi parti ile bir bağımsız adayın seçimlere katıldığını belirterek, tüm siyasi parti, aday ve seçim görevlilerine başarı diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here