r_20070606160758_nizip_nufusAnteppress – Gaziantep


Türkiye’de Büyükşehirlerin metropol ilçeleri dışında taşra ilçesi olarak nüfusu 100.000’in üzerinde olan ilçe sayısı çok azdır. Bu anlamda hem bölgemizin büyük ilçelerinden biri, hem de İlimizin en büyük ilçesi olan Nizip’in çok stratejik bir önemi vardır.

Antep fıstığı, zeytin, sabun imalatı başta olmak üzere hem tarımda hem de sanayide önemli bir potansiyeli elinde bulunduran Nizip ilçemiz, ayrıca yoğun göç almış olması sebebiyle de çok hassas bir sosyolojik zemine sahiptir. Bu ve buna benzer sebepler dolayısıyla Nizip çok önemli bir ilçemizdir

Sosyo-ekonomik olarak taşıdığı önemle orantılı olarak politikada hakkı verilememiş ilçelerimizden olan Nizip’in politik karakteri de alabildiğine özgün olagelmiştir.

 Ak Parti döneminde kendine has oluşan şartları ile Nizip meclise bir Milletvekili göndermeyi iki dönemdir başarmıştır. Ancak 100.000 merkez nüfusu, 5 beldesi, 79 köyü ve ilaveten her dönem birlikte hareket ettiği Karkamış ilçesi ve köyleri de bir arada düşünülecek olursa Nizip’in politik arenada hakkının verildiği söylemek hakkaniyetle bağdaşmaz.

 Bu uzun girişten sonra sözü dönüp dolaştırıp “12 Haziran 2011’de yapılacak Milletvekilliği seçimlerinde Nizip neyi hedefliyor’a getirmek istiyoruz.

Geçen seçimlerde kesin gözüyle bakılırken Hasan Özdemir’in gelişi ile ikinci sıraya itilen MHP il başkanı Mehmet Özdemir’in seçilememiş olması Nizip’ten ikinci milletvekili şansını kaçırmasına sebep olmuştur. Bu seçimde MHP ne yapar belli değil. ZatenMehmet Özdemir de kendisini Nizip milletvekili olarak nitelemekten ısrarla kaçınıyor denilmekte.

Geçen seçimde Nizip’in ikinci milletvekilini meclise gönderme sinyallerinden birisi deMuhittin Şimşek ismi idi. 9.sırada olması nedeniyle şansı olmayan Muhittin Şimşeksonuçta seçilememiş olsa bile, listede iki Nizipli milletvekili adayına yer verilebilecek olmasına bir emsal teşkil etmesi anlamında önemli bir tecrübe idi.

         Seçimler için hava henüz tam olarak ısınmış değil. Ancak ilgilisi olanlar açısından dumanı çıkmasa da politika kazanı Nizip’te de fokurdamaya başlamış görünüyor. Bu seçim iktidar ve muhalefet partilerinden değişik isimler kulisler de konuşulmaya başlanmış bile.

         En güçlü adayların başında mevcut Milletvekili Mehmet Sarı ismi favorilerden.
Bu seçimde Nizip’in çıkması muhtemel Milletvekili adayları arasında en sürpriz ve en favori ismi ise Belediye başkanı Hacı Fevzi Akdoğan. Tabii bu sadece derin kulislerde konuşulan ama Başkan Akdoğan tarafından dillendirilmeyen bir iddia.

Bunlar dışında Milletvekili aday adaylığına kesin gözüyle bakılan ve son İl kongresinde güçlü bir şekilde kongreye girerken, kongrenin yapılacağı günün gecesinde Başbakanın özel ricası ile adaylıktan çekilen Nizip eski ilçe başkanı Ahmet Cengiz’in listeye girmesi de sürpriz sayılmayacak.

          Ak partide başkaca gündeme gelen isimlerden şu üç isim’in Başbakan ya da Ak parti genel merkezinden alacakları işarete göre aday olması muhtemel Nizip’li üst kademe bürokratlar olarak isimleri geçiyor.

          Hasan Çağıl:        SGK Genel Sağlık Sigortası Genel müdürü
          Muhittin Şimşek: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu üyesi
          Mustafa Yılmaz:   Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) İkinci Başkanı

Nizip için parti söz konusu edilmeden Milletvekilli adaylığı konuşulan iki tanınmış isim daha var. Bunlar da:
          Mehmet Özyurt (Nizip Ticaret odası başkanı)
          Bilal Çeker        (Gaziantepspor As Başkanı)

         CHP’de Altınbaş’ların rakip kardeşleri Abdullah ya da Mustafa Altınbaş’ın CHP listesinde yer alması herkesçe beklenen bir gelişme.

Bütün bu konuşulanlar Milletvekili sayısı 10’dan 12’ye çıkan Gaziantep’te Nizip’ten iktidar ya da muhalefet partilerinin iki hatta üç Nizip’li milletvekilini bu seçim sonrasında meclise taşıma ihtimalinin hiçte uzak olmadığı fikrini veriyor.

Anteppress

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here