670_secim_analizi

Seçimler bitti, vatandaş siyasi partilere mesajını en iyi şekilde sandıkta verdi. Bizde Siyasilerin  halkın mesajını nasıl okuduklarını sorduk ve gazetemizde değerlendirdik. Görüştüğümüz siyasilerin çok açık ve net konuşmaları dikkat çekti.

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu birbirinden ilginç sözler sarfetti ve “Halk Ak Parti’ye ben sana tek başına iktidar vermiyorum diyerek mesaj verdi” derken, Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, “Çıkan sonucu hiçbir bahaneye sığınmadan baştacı ediyoruz” diye konuştu.

Tecrübeli siyasetçi Esat Kaya Turgay, “CHP’nin oyu düştü ama demokrasi kurtuldu” şeklinde konuşurken, CHP’nin önümüzdeki dönemlerde önemli isimler arasında gösterilen Melih Meriç ise,” bugünden itibaren özellikle ekonomi piyasası hükümetin kurulmasını ve bir ön önce taşların yerin oturup rahatlamasını siyasilerden bekliyor” diye konuştu.

MHP Milletvekili adayı Avukat Sermet Atay ise “Halkımızın demokrasiye, barışa adalete, demokrasiye oy verdi. Halk önüne gelen başkanlık dayatmasını kabul etmediğini gösterdi” dedi. Eski il başkanı Mustafa Erzin ise, bu sonucun 2019 mahalli seçimlerde MHP’nin belediyeleri alacağının işareti olduğunu ifade etti.

MAZICIOĞLU: ADAYMIŞIM GİBİ ÇALIŞTIM

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, seçim sonuçlarını değerlendirerek, “Halk bize mesaj verdi. Çok üzgünüm. Böyle bir sonucu Türkiye genelinde hele Gaziantep’te hiç haketmediğimize inanıyorum” dedi. ‘Ahmet girse şöyle olurdu, Mehmet girse böyle olurdu, ben olsaydım, sonuç şu olurdu diye kimse kendinde keramet aramasın” diyen Halil Mazıcıoğlu, “Bu bir dava meseledir. Ya ben yoktum böyle oldu diye bir şey söz konusu değil. Bu ben meselesi değil. Ben yok, biz vardır. Bende bu ekibin bir parçasıyım. Seçim sırasında adaymışım gibi çalıştım. Ak parti olarak çok üzgünüm. Böyle bir sonucu Türkiye genelinde hele Gaziantep’te hiç haketmediğimize inanıyorum. Ama milletin kararına da sonuna kadar saygılıyım. Millet ciddi bir mesaj verdi. Kimseye tek başına iktidarı vermedi. Bu çok önemli” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANLARININ ÇALIŞTIĞINA BEN ŞAHİDİM

Teşkilatların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının canla başla çalıştığını söyleyen Mazıcıoğlu, “Vatandaştan oy alırken iyide vatandaş oy vermediğinde yanlış deme lüksümüz yok. Kendi kendimizi çek edeceğiz en doğru karar milletin kararı. Oylarımızın düşüş nedenleri parti içinde aile içinde konuşulur. Teşkilatın da vekillerin de belediye başkanlarınında çalıştığına ben şahidim. Bir HDP gerçeği çıktı, büyü bozuldu. Yüzde 15’i nereye koyacaksın. Hem CHP’den, hem Ak Partiden gitti. Birde bence baraj lafı çok oldu. Vermeyecek insan bile barajı aşma psikolojisi ile hareket etti. Öyle öyle bir psikolojiye girildi. Yoksa bu zamana kadar bu ülkeye hizmeti kim yaptı, Ak parti yaptı. Halk Ak Parti’ye ben sana tek başına iktidar vermiyorum dedi. Beni arayarak Ak Parti’nin bunu haketmediğini söyleyerek ağlayanlar oluyor.  Zaten şu anda genel merkezimiz bunlar konuşuluyor, bizim milletvekili adaylarımızdı. Ama milletin verdiği mesajı iyi okumak lazım ve ona göre çözüm bulmak ders çalışmak lazım. Muhalefet kendi analizlerini kendileri yapsınlar” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN:BÜYÜK ÜZÜNTÜ VAR

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, çıkan sonucu hiçbir bahaneye sığınmadan baş tacı ettiklerini belirterek, “Ak Parti MYK ve üst kurulları istişare halindeler. Gerek teşkilat, gerek belediyeler, gerekse vatandaşların talepleri, özellikle bizimle ilgili olan kesimlerdeki eksik adımları fazlalıkları gözden geçiriyoruz” dedi.

Ak Parti’nin 7’yi az oyla kaçırdığını belirten Erdoğan,  “Biz her zaman sandığa, milli iradeye itibar eden bir partiyiz. Halkın verdiği mesajı değerlendiriyoruz. Karşımızda güçlü bir blok oluştu. Özellikle kutlamalar en çok İsrail’de ve benzeri ülkelerde yapılıyor. Ama Türkiye’de ve dünyanın bir çok yerinde büyük üzüntü var” dedi.

Ak Parti’nin yüzde 41 oyla 258 vekil çıkardığını, oysa ilk seçimde yüzde 34 ile iktidara geldiğini hatırlatan Erdoğan, “Tabi bu bloklaşmada sandıklarda paralel yapıcılar, mezhepsel gözükenler HDP’ye çalıştılar. Üst akıl HDP’yi barajı geçirmek için birleşti. CHP içindeki aşırı sol kesimler, bayrak yakanlar, ulusalcılar da HDP’ye çalıştı ve barajı geçirdiler. Bu olayda payı olanlar çok mutlular. Bu olaydan bir ibret alması gerekiyor. Ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa onun yanında yer alıyoruz. Ayrım yapamadık yapanlara karşı dik durduk. Bir çok kesimde pişmanlıklar söz konusu” diye konuştu.

BELİRSİZLİĞİN İKİ GÜNLÜK FATURASI:82 KATRİLYON

Muhalefetin koalisyonda birbirine kapıyı kapatmadığını söyleyen Erdoğan, “HDP, MHP, CHP, bizimle koalisyon kurmakta sıkıntı yaşıyorlar. Birbirlerine kapıyı kapatmıyorlar. Üçlü koalisyondan yanalar. Keşke başarılı olsalar. Bu şansı vermemiz gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun noterden taahhüdü bile 90 katrilyon yapıyor. Türkiye’nin seçimden sonra iki günlük yaşadığı belirsizliğin faturası 82 katrilyon. Ülkeyi bu hale  getirdiler.  Muhalefete oy verenlerin büyük kısmı çıkan tablodan üzgün. Ama sandığa saygı duyacağız. Başarısızlık varsa hepimize ait” dedi.

TURGAY: DEMOKRASİ KURTULDU

CHP eski belediye başkanı Esat Kaya Turgay, CHP’nin oylarının düştüğünü, vatandaşların  büyük  bölümünün Ak Parti’den kurtulmak için HDP’nin barajı aşmasını istediğini ve bunun için de HDP’ye oy verdiğini söyledi. Esat Kaya Turgay, “CHP’nin oyu düştü ama demokrasi kurtuldu” dedi.

CHP’nin gerçek oyunun yüzde 29-30 bandında olduğunu söyleyen Esat Kaya Turgay, “Gaziantep’te oylar düştü. Ama ben 10 gün önce CHP’nin oylarının düşeceğini söyledim. Bir kere HDP’ye giden oylar var. Ön seçim yapılmamasının karşılığıdır. Ön seçimle ilgili genel başkanın sözünü yerine getirmemesi yanlış oldu. HDP’nin ikinci sırasındaki adayı Mahmut Bey Tilkiler Köyündendir. Gaziantep’te Tilkiler köyünden 15-20 bin kişi yaşıyor.  Bunların yüzde 90’ı CHP’liydi. Onlar hemşehrilerine destek verdiler” diye konuştu. Halkın Ak Parti’ye mesaj verdiğini söyleyen Turgay, “Halkımız yerinde duracaksın anayasaya uyacaksın, herkes görevini bilecek dedi. Cumhurbaşkanı sende anayasaya uyacaksın dedi. CHP’de merkez yoklama kaldırılmalı. Birde milletvekili milletvekilliğini yapmalı. Parti içine karışmamalı” dedi.

MERİÇ:PİYASALAR GEREKLİ SÜREYİ VERDİ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Meriç, “Halkımız bir şekilde tüm siyasi partilere birbirleriyle yan yana gelerek anlaşarak ortak bir noktada buluşup ülkeyi bu sıkıntılı süreçten el birliği ile rahatlatmalarını bekliyor” dedi.

Her siyasi partinin seçimden önce birbirleri hakkında söyledikleri sözleri ve kırgınlıkları gündeme getirmeyip, ülkenin refahı ve mutluluğu için birbirlerine kapıyı açmaları gerektiğini belirten Melih Meriç, “Sonuçta Türkiye gibi çok çeşitli renkleri birarada tutan ülkelerde barajın bir an önce ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bugünden itibaren özellikle ekonomi piyasası hükümetin kurulmasını ve bir ön önce taşların yerin oturup rahatlamasını siyasilerden bekliyor. Seçimden sonra piyasaların hükümet kurulması için gerekli süreyi verdiği görülmektedir. Bu süre içerisinde hükümetin kurulup piyasanın rahatlatılması gerekmektedir. Aksi halde bir belirsizlik olduğu, bunun sorumluluğu tüm siyasi partiler üzerinde olacaktır. Bir sonraki seçimde kapıyı kapatan partiler bu sorumluluğun altında kalacaktır” diye konuştu.

ATAY:HALK BAŞKANLIK DAYATMASINI KABUL ETMEDİ

MHP Gaziantep Milletvekili Adayı Sermet Atay, halkımızın demokrasiye, barışa adalete, demokrasiye oy verdiğini söyledi. Atay, “Halk önüne gelen başkanlık dayatmasını kabul etmediğini gösterdi” dedi.

‘Artık Ak Parti sonun başlangıcına gelmiştir. Bundan sonra bitiş süreci başlayacaktır’ diyen Atay, “Halkı aşağılayan, halkın isteklerine kulak vermeyen ve dayatmayla kutuplaşmayla insanları birbirine düşman eden siyaset anlayışı son bulmuştur. Özellikle Gaziantep’te MHP çok büyük bir destek yakalamıştır. Hiç bir partiye tek başına hükümet kurma imkanı sağlamayan halkımız yeni bir seçenek olarak ortaya koalisyonu koymuştur. Öncelik Ak Parti’de olacaktır. Ak Parti’ye en yakın partide HDP’dir. Öncelikle bu iki parti anlaşıp birlikte hükümet kurmasını bekliyoruz. Bu olmadığı takdirde diğer HDP’siz koalisyon seçeneklerini genel başkanımız ve ilgili kurullarımız değerlendirecektir. MHP’nin kırmızı çizgilerini genel başkanımız belirtmiştir. Bu kırmızı çizgiler dışında koalisyon olabilir. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı duygusal davranmayıp demokrasinin görevlerini yerine getirir, görevlerini hatırlar ve tarafsız durması gerektiğini ülkenin yeni bir kaosa sürüklenmesinin kötü sonuçlar doğuracağını görür ve inşallah demokrasiye geçit verir” diye konuştu.

MHP BELEDİYELERİ DE ALIR

MHP eski il başkanı, Mustafa Erzin, MHP’nin başarılı bir seçim dönemi geçirdiğini, Gaziantep’te ciddi bir oy artışıyla ana muhalefet fonksiyonuna yükseldiğini belirtti. Erzin, “2019 mahalli seçimlerde Ak Parti’nin rakibi MHP’dir. MHP doğru hamleler yaparsa 2019’da büyükşehir başta olmak üzere tüm belediyeleri kazanır” dedi.

‘Aslında mahalli seçimlerde halk Ak Parti’ye gerekli mesajı vermişti’ diyen Erzin, “Halk Ak Parti’ye politikanı değiştir, eski AKP değilsin, politikalarını revize et dedi. Cumurbaşkanı sen cumhurbaşkanı olarak kal, siyasiler de siyasetlerini yapsın dedi” diye konuştu.

ÜMİT ÖZDAĞ’IN ETKİSİ DE OLDU

MHP’nin Gaziantep’te ciddi oy potansiyeli olduğunu, Ümit Özdağ’ın da başarıda etkili olduğunu söyleyen Erzin, “Sadece bir süre fetret devri yaşamıştı. Mahalli seçimlerde bunun ilk sinyallerini verdi. Ümit Özdağ’ın, tanınırlık oranı, bölgenin sorunlarına vakıf olması, halkın anlayacağı dille bunları anlatması, orta gelir ve bunun üzerindeki seçmenlerin yanısıra beyaz yakalılar üzerinde etkisi oldu” dedi. Meral KINACILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here