11493024823.10.201583740gaziantepgunes

Başbakan Ahmet Davutoğlu Gaziantep’te vatandaşlarla kucaklaştı. Dün mesaisinin neredeyse tamamını Gaziantep’te geçiren Başbakan Davutoğlu, Tarihi Elmacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı esnafını ziyaret ederken, öğle yemeğini de Ortadoğu fuar Merkezi’nde düzenlenen organizasyonla STK temsilcileri ve Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan fabrika işçileriyle birlikte tabldotta yedi. Esnaf ve işçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Başbakan Davutoğlu, Gaziantep’e övgüler yağdırdı. Davutoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı 1 Kasım’da Demokrasi Bayramı ile taçlandıracaklarını ve bu konuda başı çeken illerden birinin Gaziantep olacağını söyledi. Davutoğlu ayrıca, Gaziantepli esnaflardan alışveriş yaparken, işçilerle birlikte tabldotta yemek yedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu beraberinde eşi Sare Davutoğlu ile birlikte seçim çalışması için dün sabah saatlerinde Gaziantep’e geldi. Özel uçakla Gaziantep’e gelen Başbakan Davutoğlu, Havalimanında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekjilleri, milletvekili Adayları, AK parti İl Başkanı, ilçe başkanları ve partililer tarafından karşılandı.

ŞEHİDİN BABA OCAĞINI ZİYARET ETTİ

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlenen Başbakan Ahmet Davutoğlu Gaziantep ziyareti kapsamında ilk olarak Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde el bombasının patlaması sonucu şehit olan Ömer Kılıçoğlu’nun evini ziyaret etti. Hoşgör Mahallesi’nde bulunan şehit Astsubay Ömer Kılıçoğlu’nun baba evine giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şehit Ömer Kılıçoğlu’nun babası Veli ve annesi Zeynep Kılıçoğlu ile görüştü. Şehidin baba evinde bir süre zaman geçiren Davutoğlu, daha sonra güvenlik güçleri ve konvoy eşliğinde esnaf ziyaretine geçti.

BAŞBAKAN BAKIR İŞLEDİ

Şehit evine taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Tarihi Elmacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı esnafını ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu burada yoğun bir ilgi ile karşılandı. Esnafla sohbet eden Başbakan Ahmet Davutoğlu esnafın kendisine ikram ettiği çayı da içerek alışveriş yaptı. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Gaziantep esnafından hediyelik eşyalar satın alana Davutoğlu bakır işlemeli fincan takımı, dolma taşı ve benzeri ürünler alırken, bir bakırcıda da  bakır işlemesi yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu 1 Kasım seçimleri için esnaftan destek isterken, kendisine sunulan baklava ikramını da geri çevirmedi.

ESNAFTAN YOĞUN İLGİ

Esnaf ziyaretinin sonunda Gaziantep’in ünlü baklavacılarından Çelebioğulları Baklava’nın giriş kapısında mikrofonla vatandaşa seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, hiçbir haber vermeden esnaf ziyareti yapmalarına rağmen Gaziantepli vatandaşların kendisilerini bağrına bastığını belirtti. “Bütün Gaziantepli yiğitlerimizi ve bacılarımızı selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, “Hepimiz Şahinbey’lerin yolcusuyuz, onların emanetinin sahibiyiz inşallah. Ayrıca bu çarşımızda ecdat geleneğini sürdüren tüm esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Gaziantep yiğit insanların diyarıdır. İşgale boyun eğmemiş kahraman insanların diyarıdır. Gazilerin diyarıdır. Bugün öte yandan Gaziantep’te bir şehidimizi cennete yolladık. Ömer kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine sabır diliyorum. Vatan uğrunda feda edilecek yiğit aradığı zaman önce Gaziantep hep bir ağızdan biz buradayız der. Biz Gaziantep’e güvendik, bu güvenimizi hiçbir zaman boşa çıkarmadınız, her geldiğimizde bizi böyle muhabbetle karşıladınız. Biz manen, kalben, zihnen hep Gaziantepliyiz ve öyle kalacağız Allah’ın izniyle. Allah sizden razı olsun. Bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah 1 Kasım’da ki seçim zaferinden sonra da tekrar Gaziantep’e gelip sizlere teşekkür edeceğiz inşallah. Ağzımızın tadı hep baklava gibi olsun, bereketimiz bu çarşının bereketi gibi olsun” ifadelerinde bulundu. Davutoğlu daha sonra kalabalık vatandaş grubunun alkış ve sloganları eşliğinde kendisi için tahsis edilen otobüse binerek işçi ve STK temsilcileri ile bir araya gelmek üzere Ortadoğu Fuar Merkezi’ne (OFM) geçti.

ak_parti_gaziantep_mitingi_canli_hangi_kanalda_izlenecektir_akp_antep_mitingi_canli_yayin_h2073

TABLDOTTA YEMEK YEDİ

Gaziantep programı kapsamında son olarak Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları temsilcileri, işadamları ve işçilerin yanı sıra, şehrin kanaat önderleri, şehit aileleri, partililerin de yer aldığı kalabalık grup ile birlikte öğle yemeği yiyen Davutoğlu’nun OFM’deki bu yemek programına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, Gaziantep Milletvekilleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve GSO Başkanı Adil Konukoğlu da katıldı. İşçi yoğunluklu katılımcılarla tabldotta yemek yiyen ve yemekten sonra burada bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, hükümet olarak 13 yıllık iktidarlarında ve seçim beyannamesinde işçi ve işverenlere yönelik yaptıkları ve bundan sonra yapacakları düzenlemeleri anlattı. Gaziantep’e de övgüler yağdıran Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım Seçimlerinde Gaziantep’ten gelecek güzel haberleri bekleyeceğini söyledi.

“BİZİ YOLUMUZDAN ÇEVİREMEZLER”

13 yıllık iktidarları boyunca Türkiye’yi kalkındırmaya yönelik çalışmalar yaptıkların ancak kendilerini yollarından çevirmek için çeşitli oyunların oynandığını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz millet adına ne kadar kaynak ürettiysek, milletimizle paylaştık. Eskiden kazanılan 100 liranın 74 lirası borca giderdi. Milli gelirin yüzde 74’ü borç sarmalından rantiyecilere haksız kazanç sağlardı. Gecelik faizler 2-3 bini bulurdu, ve bazı kesimler yattığı yerden haksız kazanç sağlardı. Biz ise mali disiplini sağladık. Böylelikle ortaya çıkan fazlayı sosyal devlete harcadık. Diğer yandan büyük yatırımlar gerçekleştirip fukarının yüzünü güldürdük. Diğer yandan da yatırımlara yöneldik ve yeni iş alanları açtık. Evine ekmek götürenlerin sayısı arttı. Belli kesimin borç, faiz hortumlarını kestik ve hala öfkeleri dinmiş değil. 13 yılda kumpas, tuzak, oyunlarla bizi yoldan çevirmeye çalıştılar. Tatlı kazanç günlerine dönemeyince kumpas kurdular, bu bazen terör, bazen paralel yapılanma oluyor, bazen medyatik linç girişimleri oluyor. Ama onlar bildiğini yapsın biz de bildiğimiz yoldan hakkın ve halkın yolundan yürümeye devam edecek ve asla bu yoldan geri dönmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“İŞÇİYE YAKIN İKTİDAR BİZİZ”

13 yaşındaki AK Parti iktidarının işçilerin haklarını her zaman gözettiğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Kısa vadeli popülist uygulamalardan kaçınıp uzun vadeli yapısal dönüşümlerin önünü açtık. İşçilere yakın olmuş, bir arada olmuş iktidarız. İşçi ve işverenin uçağın iki kanadı gibi birbirini tamamlar. İşçi haklarını daha nasıl fazla iyileştiririz diye kafa yorup, diğer yandan risk alan, yatırım yapan organize sanayi bölgelerini canlandıran, şenlendiren helal rızk diyarı yapan müteşebbisleri korumaya önem verdik. Kaynakları kalkınmaya kanalize ettik. 13 yılda işverenlere 53 milyar lira teşvik kaynağı aktardık. Örgütlenme özgürlüğünü sağlayan kanunu hayata geçirdik. Sendika üyeliğinde noter şartını kaldırdık. Küresel krizlere rağmen istihdam paketlerini devreye soktuk. İş-Kur aracılığıyla 10 yılda 852 bini kadın 3 milyon 638 bin insanı işe yerleştirdik. 140 bin kişiye girişimcilik eğitim verdik. 13 yılda işgücü 8 milyon 541 bin kişi artarken istihdamda 7 milyon 752 bin artış oldu. Sigortalı sayısı 12 milyondan 21 milyona çıktı. 2002’de 184 lira olan asgari ücreti yüzde 383 artışla bin liraya yükselttik. 1 Kasım’dan sonra da bin 300 liraya yükseltiyoruz” şeklinde konuştu.

“MİLLET NOTUNU SANDIKTA VERECEK”

1 Kasım seçimlerinin çok büyük önem taşıdığının altını çizen Başbakan Davutoğlu, “1 Kasım seçimleri çok önemli. 7 Haziran’dan sonra azdırılan terör, iç ve dış kumpaslar, plan ve projeler var. Bunlara vakıfız ve bertaraf edilmesi noktasında her zeminde çalışıyoruz. Hain kumpaslara karşı verilecek en iyi cevap sandıktan çıkacak sonuç olacaktır. O da istikrar, istikrar, istikrardır. 13 yılda Türkiye istikrarın nasıl bir nimet olduğunu gördü, yaşadı. 1 Kasım seçimleri bu yaşanmışlığın teyidi olacak. Her zamanki gibi dersimize iyi çalıştık. Sandıkta adil hakem olan millet gerekli notu verecek ve inşallah biz hizmetlere devam edeceğiz” dedi.

GAZİANTEP ERDEMLİ BİR ŞEHİR

Gaziantep’in Suriyeli vatandaşlar konusunda büyük bir erdemlilik gösterdiğini aktaran Başbakan Davutoğlu, “Gaziantep’in her zaman Türk, Kürt ve Arap demeden tüm insanların en şekilde yaşam örneği sergilediği bir şehir olduğunu biliyoruz. Suriyeliler konusunda da Gaziantep’in misafirperverliği takdirin üzerindedir. Suriyelilere yıllardır sergilediğiniz kardeşlik takdirin üzerindedir. Avrupa, dünya yeni fark ediyor. Türkiye’nin, Gaziantep’in bütün illerin fedakarlıkları yeni anlaşılıyor. Onlar yeni fark etseler de biz bu kardeşliği tarihin derinliğinden aldık ve kıyamete kadar götüreceğiz. Her mazluma sahip çıkacak vicdanlı tavrımızı sürdüreceğiz. Gaziantep göçmen kardeşlere karşı çok yüksek insani erdem örneği sergilemiştir” diye konuştu.

GAZİANTEP DEMEK, BAŞARI DEMEKTİR

Çalışmanın Gaziantep’in karakteri olduğunu belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Gaziantep denilince akla başarı ve dinamizm geliyor. Çalışmak, üretmek Gaziantep’in şiarı olmuştur. Her geçen gün büyümeye devam etmiştir. Bu salonda işçi kardeşlerimiz, yatırımcılarımız var. Gaziantep’in özeti, ama bir anlamda da Türkiye’nin özeti var. Gaziantep çalışan, yatırım yapan, üreten bir şehir. Üretimin olduğu yerde paylaşmak var, paylaşmanın olduğu yerde refah ve huzur var. Emek dünyasının her zaman yanında olduk, müteşebbisi korumaya büyük önem verdik” açıklamalarında bulundu.

GENÇLERİ UNUTMADI

Başbakan Davutoğlu konuşmasında iktidar olması halinde yapacakları vaatleri de hatırlattı. Özellikle gençlere iş kurma imkanı sunduklarını belirten Davutoğlu’na gençler yoğun ilgi gösterdi. Davutoğlu, “Kefiliniz devlet olacak. Hükümet olacak. Sizin yerinize kefil biz olacağız. Gaziantepli gençler ekonomiye katkı yapsın diye ilk kez iş kuran her gencimizin maaşını bir yıl boyunca biz ödüyoruz” ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEPLİLERLE HASBİHAL ETTİ

Salondakilere “Gaziantep ile hasbihal edelim” diye seslenen Davutoğlu, Gaziantep’i yükseltmek için her türlü çabayı sarf ettiklerini kaydetti. Davutoğlu, “Gaziantep hasbihal edelim. Gaziantep için çok şey yaptık. Türkiye’nin hülası olan Gaziantep’i yükseltmek için her türlü çabayı sarf ettik. Daha sık geleceğiz. Çok hayırlı, bereketli gelişmeler yaşandı yaşanıyor. Gaziantep, bir yumruk bir yürek olmuştur”

AMANOS DAĞLARI DELİNECEK

Partisinin seçim beyannamesi hakkında bilgiler veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gaziantep için hayati yatırımlar yapıldığını da anlatırken, şöyle konuştu: “Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçiler için sanayi bölgesine yakın noktaya uydu kent kurulacak. 5 yıl içerisinde Gaziantep’in kuzeyinde de 50 bin konutluk yeni bir kent inşa edilecek. Organize Sanayi Bölgesi ile Küçük Sanayi Sitesi arasında 25 kilometrelik hafif raylı sistem yapılacak. Ayrıca Amanos Dağları’nı delerek Gaziantep’i İskenderun Limanı’na doğrudan bağlayacağız.”

“GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ GAZİANTEP’TE OLACAK”

“Gaziantep birlik beraberlik şehridir ve öyle de olacak.  İşgal noktalarına karşı ayağa kalktığınızda kimse yanındakinin kökenini sormadı. Kürtler, Türkler Araplar ayağa kalkıp, namusu için çarpışmaya başladığında tüm Türkiye ayağa kalktı. 1 Kasım akşamı inşallah gözümüz kulağımız Gaziantep’ten gelecek seçim sonuçlarında olacak” diyerek sözlerini tamamlayan Başbakan Davutoğlu, salondaki gençler tarafından sık sık alkışlandı ve tezahüratlarla konuşması bölündü. Konuşmasını bitiren Davutoğlu salondakiler tarafından ayakta alkışlanarak uğurlanırken, salondan ayrılana kadar gençlerin Başbakan lehindeki tezahüratları devam etti. Gaziantep programını tamamlayan Davutoğlu saat 15.00 sularında Gaziantep Havalimanı’na geçerek buradan da özel uçağı ile seçim mitingi yapmak üzere Şanlıurfa’ya uçtu. Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here