Gaziantep’te 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Dr. Ersin Devlet Hastanesi’nde ücretsiz şeker ölçümü yapıldı. Etkinlikte konuşan İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Doktor Celil Alper Usluoğulları, “Türkiye’de her 100 kişiden 14’ü şeker hastası” dedi.

Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi yönetimi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Endokrinoloji Kliniği önüne stant açarak vatandaşların ücretsiz olarak şeker ölçümünü yapan sağlık personelleri, şeker hastalığına ilişkin bilgi verdi.

Dünya Diyabet Günü’nde şeker hastalığında farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenlediklerini belirten İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Doktor Celil Alper Usluoğulları, Türkiye’de her 100 kişiden 14’ünün şeker hastası olduğunu kaydetti. Şeker hastalığının dünyada ve Türkiye’de en yaygın hastalık olduğunun altını çizen Usluoğulları, şunları söyledi:

“Özellikle Gaziantep’te yeme alışkanlığından dolayı diyabet hastalığı artıyor. Diyabete olan bakış açısındaki farkındalığı arttırmak için böyle bir organizasyon yapmak istedik. İletişim fakültelerinin hazırladığı sergi ile biraz daha farkındalığı arttırmak, halkımızı bilinçlendirmek istedik. Çünkü diyabet hem insan sağlığı hem de ülkemizin ekonomisi yönünden tam bir kronik hastalık ve geçmiyor. Ama zamanında teşhis edilir, önlemler alınırsa, hastalar dikkat ederse, kontrollerine gelirse zararı minimuma indiriyoruz.”

Vatandaşların şeker hastalığına karşı bilinçlendirilmesinin önemini anlatan Dr. Usluoğulları, şeker hastalarının zamanında tedaviye başlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here