Bu merkez ile yeni hayata adım atıyorlar.

 

Bu merkez ile yeni hayata adım atıyorlar

“Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Gençlik Merkezinde yaşları 10 ile 18 arasında değişen yüzlerce genç hem uyuşturucudan kurtuluyor, hem de meslek sahibi oluyor.”

Yaptığı birçok sosyal çalışmayla adından sıkça söz ettiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, uyuşturucunun pençesine düşen yüzlerce gencin umudu oldu. Gaziantep’te kurulan Oya Bahadır Yüksel Ergen Bağımlılık Merkezi, kapısını çalan her uyuşturucu madde bağımlısı genci hem rehabilite ediyor, hem de birçok alanda eğiterek meslek sahibi yapıyor.

Büyükşehir ekiplerince tespit edilen veya bireysel başvuru yapan madde bağımlısı gençler, Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Gençlik Merkezinde uzman görevlilerce yaklaşık 6 ay tedavi ve eğitim verildikten sonra meslek sahibi olmaları sağlanıyor.

İlk olarak madde bağımlılığından kurtulmaları için belirli bir süre sağlık kontrolünde tutulan gençler, ardından el becerileri ve yeteneğine göre mozaik, resim, el işi ve bilgisayar gibi mesleki kurslara gönderiliyor.

Meslek öğrenmeleri sağlandıktan sonra da görevlilerce takip edilen gençler, hem para kazanıp ailesine destek oluyor, hem de hayatlarına yön veriyor.

RİSK ALTINDAKİ HASTALARA ULAŞIYORLAR

Oya Bahadır Yüksel Ergen Bağımlılık Merkezi Müdürü Psikiyatri Uzmanı Dr. Cenk Yancar, Türkiye’de başka örneği olmadığını ifade ettiği merkezle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yancar, şunları kaydetti:

“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve Başkan Fatma Şahin’in de en başından beri başında durarak desteklediği bu projenin diğer projelerden ayıran özellik, tedavi ve rehabilitasyonun birlikte yürüyor olması. Yani hastaların maddeyle alakalı yoksunluk tedavilileri esnasında, nasıl maddesiz yaşayabilecekleri ile ilgili baş etme becerilerinin kazandırıldığı, aile ile ilgili eğitimlerin yapıldığı, aynı zamanda tedavinin daha ileriki aşamalarında hobiye yönelik olarak burada gördüğünüz meslek edindirme çalışmalarının da yapıldığı bir proje bu.’’

Tedavi olmaya karar veren gençleri madde bağımlılığından kurtarmanın yanı sıra aynı zamanda hayatlarına daha iyi bir şekilde devam etmeleri için çeşitli eğitimler de verdiklerini belirten Psikiyatri Uzmanı Yancar, “ Hastalar merkezimize direk başvurabildikleri gibi aynı zamanda kurduğumuz mobil ekibimiz de şehir içerisinde dolaşıp risk altındaki hastalara ulaşıyorlar. Daha sonra başlayan 6 aylık tedavi süreci var ve bu süreç içerisinde her hastanın bireysel özelliklerine göre program yapılandırılıyor. Merkezimizde diksiyon eğitiminden tutun, bilgisayar, kişisel gelişim ve mozaik, resim gibi alanlarda hastalarımızı eğitiyoruz. Eğer hastalarımız okuluna devam etme şansı varsa, eğitimine devam ediyor, eğer yoksa da mesleki eğitime tabi tutuluyor’’ diye konuştu.

Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmak isteyen toplamda 2 bin 500 kişinin başvurduğu merkezde yaklaşık 700 kişi tedavi süreçlerinin ardından kursa ve mesleğe başlarken, çok sayıda hasta ise okul eğitimine kaldığı yerden devam etti.

“UYURKEN BİLE BİZİMLE İLGİLENİYORLAR’’

Tedavi olmadan önce 5 yıl boyunca uyuşturucu madde kullandığını  belirten 18 yaşındaki F.K.madde kullandığını ailesine söylediğini ve maddenin esiri olmaktan kurtulmak istediğini onlara ilettiğini belirterek, “Tedavi olmak istedim” dedi.

Ailesinin kendisine destek olduğunu ifade eden F.K, “Beni bu zor süreçte yalnız bırakmadılar. Daha sonra bize böyle bir rehabiltasyon merkezinin olduğunu söylediler. Burada yattıktan sonra beni kendisine köle eden maddeden kurtuldum. Ayrıca şu anda kendimi her alanda gelişmiş hissediyorum. Burası çok güzel, her bağımlının buraya gelmesini tavsiye ediyorum. Burada gece uyurken bile bir görevli başımızda bekliyor. Acaba öksürüyor muyuz, üzerimiz mi açıldı, ateşimiz mi var diye bizi kontrol ediyorlar.’’ diye konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here