necmettin-erbakan-in-hayati_72481_b

 

Hayattayken kıymeti bilinmeyen, Rabbe İrtihal ettikten sonra ise her geçen gün kadr-u kıymeti artan, zaman geçtikçe daha da kıymetlenecek olan Merhum Necmeddin Erbakan Hocamızı dua ve rahmetle anıyoruz…

Millî Görüş lideri Merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan, vefat yıldönümünde rahmetle anılıyor. Türkiye’deki İslamî hareketin en önemli öncül isimlerinden eski Başbakanlardan merhum Necmeddin Erbakan, vefatının 3’üncü yıl dönümünde bugün hasretle yâd ediliyor. Ülke genelindeki ilk anma etkinliği Erbakan Vakfı tarafından düzenlenirken, Erbakan Hoca bugün de İstanbul Merkez Efendi’deki kabri başında anılacak.

1298884581

İSLÂM’A HİZMETLE GEÇEN BİR ÖMÜR

29 Ekim 1926’da Sinop’ta doğan ve 27 Şubat 2011’de Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Necmeddin Erbakan’ın ömrü siyaset arenasında İslam’a hizmetle geçti. Son derece başarılı bir eğitim hayatından sonra üniversitede kalarak akademik çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1969 yılında Konya’dan bağımsız milletvekili oldu. Bağımsızlar Grubu olarak Meclis’e girdikten sonra 17 arkadaşıyla Milli Nizam Partisi’ni kuran Erbakan, İslam’dan bahsetmenin zor olduğu yıllarda Müslümanların hakkını Meclis kürsüsünden haykırdı.

necmettin_erbakan_baskan

4 PARTİSİ ZORBACA KAPATILDI

Türkiye’de dinsiz laisizmin en etkin olduğu yıllarda kurduğu partilerle mazlum Müslümanların Meclis kürsüsündeki sesi olan Erbakan’ın kurduğu partilerin tamamı hiçbir hukuksuzluğa ve şiddet eylemine bulaşmamasına rağmen yargı kararlarıyla zorbaca kapatıldı. 1970’te kurduğu Milli Nizam Partisi’nin kısa bir süre sonra kapatılmasının ardından Milli Selamet Partisi’ni kuran Erbakan’ın bu partisi de 12 Eylül darbesi ile kapatıldı. 12 Eylül darbesiyle tutuklanan Erbakan Hoca, siyasi yasağının kalkmasının ardından ise Refah Partisi’ni kurdu. Refah Partisi’nin 28 Şubat sürecinde irticaî eylemlerin odağında olduğu gerekçesiyle kapatılmasıyla beraber Fazilet Partisi’ni kurdurdu. Fazilet Partisi’nin dönemin Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş’ın açtığı dava sonucu kapatılması üzerine de aynı çizgide Saadet Partisi (SP) kuruldu. Erbakan vefat ettiği tarihte SP Genel Başkanlığı görevini sürdürüyordu.

881141

28 ŞUBAT’IN SAVUNAN ADAMI OLDU

Vefat yıldönümünde bugün hasretle anılan Erbakan Hoca’nın hayatındaki en zor günleri ise Müslümanlara zulmün doruk noktada yaşandığı 28 Şubat süreci oldu. 24 Aralık 1995 seçimlerinden zaferle çıkan ve Tansu Çiller ile birlikte Refah-Yol iktidarını kuran Necmeddin Erbakan ülkeyi kısa bir sürede kalkındırdı. Ağır sanayi hamleleriyle ülke genelinde fabrikalar açan Erbakan, 11 ay gibi kısa bir sürede Türkiye’yi kalkındırdı. Yabancı güçler tarafından maşa gibi kullanılan asker, medya, Fethullah Gülen Cemaati ve Amerika ile İsrail’in ülkeyi gerginleştirdiği bir ortamda geçen 28 Şubat Milli Güvenlik Kurulu sonrası hükümet istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e vermek zorunda kaldı. Erbakan, askerin dayatmalarına karşı MGK kararlarını imzalamayarak tarihe ‘Savunan Adam’ olarak geçti.

93662_necmettin_erbakan_kimdir_hayati

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here