27618260205.10.201591043gaziantepgunes

Okul servislerinde korsan şoförler tehlike saçıyor. Korsan olan okul servis şoförlerinin çoğu ya sabıkalı, ya psikoteknik kriterlerine uygun değil ya da araçlarında hiçbir güvenlik donanımı mevcut değil. Okulların açılması ile birlikte gözler tekrardan okul servislerinde güvenliğe çevrildi. Bazı veliler cebini düşünüp korsan okul servislerini tercih ederken birçok tehlikeye de davetiye çıkartıyor. S plakalı okul servislerinin güvenlik durumunu ve şehir genelindeki korsan servisler durumunu Gaziantep Servisçiler Odası Başkanı İsmet Özcan, değerlendirdi.

Gaziantep’te oda kayıtlı bin 300 servis aracı trafikte aktif olaraktan okullara giriş çıkış yapıyor.  Oda kayıtlı tüm kriterleri taşıyan servislerin yanı sıra bir de hiçbir güvenlik donanımı olmayan  ve S plakalı özelliği taşımayan araçlar var.  Veliler çocuklarını emanet ettiği okul servislerinde S plakanın tüm gereklerini sorgulaması önem arz ediyor. 

BELGELER SORGULAMALI

Çocuklarını okula götüren servis şoförlerinin veliler tarafından bizzat tanınması ve izin belgelerinin sorgulanması gerektiğini açıklayan Özcan, “Öğrenci velilerinden en büyük isteğimiz çocuklarını taşıyan şoförlerini kendileri tanısın. Şoförlerinin taşıma izni var mı yok mu bunu özellikle soruştursun. Gaziantep’te oda kayıtlı bin 300 okul servisimiz var. Ne yazık ki şehir genelinde korsan servis şoförleri de var. Bunlar şahısların tespit edilmesi durumunda acilen odamıza şikayette bulunmaları gerekiyor. Bu durumun tespiti halinde 2 bin 400 lira para cezası kesiliyor ve araçları trafiğe çıkmaya ve iş yapmaya bağlanıyor. Özel izin belgesi içerisinde psiko teknik, sabıka kaydı, sağlık durumu, SRC belgesi gibi özellikler yer alıyor. Anne babalar özellikle şoförlerine bu belgeleri sorsun” dedi.

BAZI SÜRÜCÜLER UYGUN DEĞİL

Okul servis şoförlerinin araç güvenliğinden daha önemli bir husus olduğunu ve herhangi bir şikayet durumanda Servisçiler Odası’na  haber verilmesi gerektiğini vurgluyan Özcan, “Asıl önemli olan şoförlerin güvenlikli olmasıdır. Şoförlerin okul servis şoförlüğü yapabilir belgelerine sahip olması gerekiyor. Şoförler konusu en az araçların güvenliği hatta daha fazlası kadar önemlidir. Bazı sürücüler servis şoförlüğü için uygun değildir. Bu konuda tüm şoför arkadaşlarımızın savcılıktan sabıka kaydı, hastahaneden sağlık raporu vardır” açıklamalarına yer verdi.

Gaziantep’te oda kayıtlı okul servislerinin gerekli tüm güvenlik donanımlarına sahip olduğunu aktararaktan velileri korsan servisler konusunda uyaran Özcan, “Araç güvenliklerinde gerekli olan tüm kamera sistemleri, dur lambası ve otomatik kapı sistemleri yer alıyor. Gaziantep’teki okul servisleri S plakanın tüm zorunluluklarını yerine getiriyor. Ancak korsan iş yapan okul servislerine dikkat edilmesi gerekiyor. 

Korsan servislerin hiçbirinde gerekli güvenlik donanımları ve izin belgeleri yoktur”dedi.

HOSTESSİZ ARAÇLAR DA VAR

İlkokul öğrenicilerini taşıyan okul servislerinde hostes zorunluluğu bulunmasına rağmen bazı araçlarda hostes bulundurulmadığını bunun sebebi olarakta bilinçsiz velileri gösteren Özcan, “İlkokul öğrencilerimizi taşıyan okul servislerinin bazılarında hostesler bulunmuyor. Bulundurulması zorunlu olmasına rağmen artı ücret gerektirdiği için hostes ismeyen aileler de var. Bundan dolayı bazı araçlarda hoster yok ancak oda olaraktan gerekli uyarılarda bulunduk” ifadelerine yer verdi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here