Ramazan Çetin Yazdı…

 

Daima sevgi ve merhametle süslenip güzelleşmeliyiz. Sevginin en büyük değer olduğunu bilmeliyiz. İstikbale ve çocuklarımıza kıymet vermeli, onlara sımsıcak ışık dolu bir hayat sunabilmeliyiz.

Başka türlü sıkıntılardan kurtulamayız. Bir çocuk ailesine mektup yazmış “Sevgili ailem,  sizlerle yüz yüze görüşemediğim için,  konuşmadığım için düşüncelerimi kalemimden destek alarak kâğıda aktarıyorum.  Belki de yazım sizleri rahatsız edecek öfkeleneceksiniz. Kim bilir belki dudaklarınızdan yine su sözler dökülecek. “Bu çocuk hala adam olmadı. Bütün sevgili tepkilerinizi şimdilik unutarak yazmaya başlıyorum. Her şey çocukluk yıllarından itibaren başladı. O zamanlar çocuktum.

Her şeyi anlamayan zor bir çocuk sürekli susturulan, konuşmasına bir an bile izin verilmeyen ben,  bir şeyler yapmak kendini ispatlamak için sürekli çalışıp durdum. Fakat sizler fark etmediniz. Başımı sıcak elleriyle okşayan yüzüme tebessümle bakan bir çift göz olmadı.     Hatalarımdan kusurlarımdan bahsedildi. Benim içim değerli olan her zaman büyüklerimin yanında hep yanlışlarım dile getirildi.”  elbette mektup daha uzayıp gidiyor. Yumuşak sözlü, temiz özlü ve bağışlayıcı olmak merhametli olmak hem bize hem çocuklarımıza hayat olacaktır. İlgisizlik sevgisizlik yıkıma tahribata, tahrifata, sebep olacaktır. Evet, sevgi ile dokunuşlar ne güzellikler ortaya çıkaracaktır. Kalbim katılaştı diyen birine sevgili peygamberimiz, git bir yetimin başını okşa buyurur. Gönül okşayıcı bir söz, can alıcı bir davranış, nice cana can olur. Sevgi pınarlarının kaynamasına sebep olur. Vallahi sevgi  derde dermandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here