“İyi kitaplar çok satılan değil; okuyunca hayata bakış açınızı değiştiren, hayatınıza anlam katan ve her iki dünyada da işinize yarayan kitaplardır.” diyen bir yazarın, Mehmet Deveci’nin yeni kitabının adı Sevgili Yalnızlığım.

Ne yazıldığından öte kimin yazdığının, kitap içeriğinden öte kapak ve isminin ön planda olduğu, popüler kültürün yabansı dokunuşu ile okuyanın hayata bakış açısını değiştirmekten öte, hediyelik eşya, resmi çekilecek bir manzara konumuna gelen kitapların özüne inmiş bir kitap Sevgili Yalnızlığım.

Yazmanın, dolayısı ile yazının görevini, yazmanın sorumluluğunu çok ince dokunuşlarla anlatıyor yazar. Hayatta hiçbir şeyin öylesine gerçekleşmediğini hepimiz biliriz. Hele de bu, çok güzel kurgulanmış bir romanda işleniyorsa, bunu okumak kadar, okutmak da her okurun alacağı zevklerden biri haline dönüşüyor.

Roman, aciz ve muhtaç olan insanoğlunun, bu acizliğini yalnızlığı ile her zerresine kadar yaşamaya çalışan yalnız bir yazarın insanlara, iç dünyasına, doğaya; kısacası hayata dair okumalarının son demini bizlere anlatmaya çalışıyor.

Sevdaya dair de birkaç kelam var.

Gönüllerde gizli kalması gereken sırrın, gönül güzelliğinden öte isim, cisim ve fizikten öteye geçememiş gündelik sevdalardan; insanı yeniden başlatan, kendini bulduran, kendine kavuşturan sevdalara imrendirmeler de var.

 

İmam -Hatipten atılma bir araba hırsızı Yılmaz var ki, o ve karşısına çıkmış Mürşid isimli bir dervişin konuşmaları, okuyan herkesin hayata dair kendisinden pasajlar bulacağı özgün bir eser.

 

Özellikle yazmaya hevesli yazar adaylarının,  sevdaya gönderilememiş ama içi rahatlatan mektuplar isteyen sevda yolcularının mutlaka okuması gereken bir kitap.

 

“Gecenin ikramı sabahtır” demiş yazar. Evet, yozlaşmış sevgilere, alt üst edilmiş hayallere, kurulamayan düşlere bir sevgi ikramdır Sevgili Yalnızlığım…

 

Şöyle başlıyor roman:

 

Ah bu kendini bulmak…

Herkes onun arayışlarında.

 

Ve arka kapağında da yer alan bazı alıntılar:

 

Sevgili yalnızlığım

Benim romantik prensim

Ütopyalar ülkemin başkenti

İçimin gergefinin usulca dokunanı

Berrak, gri, koyu, açık rengi

Düş gezgini yüreğimin takılıp kaldığı, hep kaldığı

Kimsem

Zarar

Fayda

Ve her şeyim

Anladım ki ben sadece senle mutluyum

İyi ki varsın.

 

***

 

O benim ihtilal çiçeğim. Kalp eyaletimin mehdisi. Tüm alametleri tamam, sadece gelişi gülüşü eksik, bir de gözlerime bakışı ki o kıyametim olur, ölüp cennete girişim olur.

 

***

 

Şimdiye kadar çalmaya çalıştığım en kutsal şey onun gönlü oldu.

 

***

 

Bütün harflerimle sadece sussam, beni duyabilir misiniz?

 

***

 

Ben onunla hep içimden konuşuyordum.

 

***

 

Aşkın aslı, kendini bulmaktır.

 

***

 

İşte bu gökyüzü, işte bu yağmurlar, işte bu hava, toprak ve sen ey insan ve sen başıboş değilsin

 

***

 

Kuşlar…

Serçe yüreğinizin parmak uçlarından öperim. Kanatlarınızın yükü kadar yükü olanlara selam edin. Yazdım onlara. Deyin. Söyleyin. Haber verin.

 

***

 

Yazdıkları karşısına yaşam olarak çıkmaya başlayan yalnız bir yazar

 

İmam-Hatip’ten atılmış bir araba hırsızı ve sevdiceği…

 

Bir de bilge bir derviş

 

Başka yaşamlardan ç/alınan yepyeni bir yaşam…

 

Okumak, her şeyden öte yüreğinize iyi gelip; hayata, yazmaya, sevdaya ve hayatın içerisindeki bir çok şeye bakış açınızı değiştirecek bir kitap Sevgili Yalnızlığım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here