Resim_1314095118Gencyazarvesanatcilar.com Seyyid Ahmet Uzun ile konuştu.

ANTEP PRESS – Söyleşi

Seyit Ahmet Uzun kimdir, ne yapar?

Okumayı ve yazmayı gönül işi olarak kabul etmiş yazar, duygularıyla yazıya şekil vermeye çalışan şair, öğrencilerini geleceğe hazırlama sevdasıyla yanıp tutuşan bir öğretmen, çocuklarının maddi manevi gelişmesine gayret gösteren bir baba… Efendimizin (Allah’ın selamı üzerine olsun) tükenmez bir hayır kaynağı olarak işaret buyurduğu faydalı eserler bırakmak için gecemi gündüzüme katmaya çalışmaktayım.

Hocam birçok eseriniz var, bu kadar çok yazacak gücü nerden alıyorsunuz?

İnanç heyecanından, sorumluluk bilincinden… İnsan yazmak için kedisini sorumlu hissettiği zaman Allah bu bilince güç vermektedir. Yazmayı var oluş amaçlarımdan birisi olarak görmekteyim. Bundan dolayı da yazmadığım gün kendimi boşlukta hissediyorum. Boşlukta sallanmak ise insanın intiharıdır.

Eserlerinizden bahseder misiniz biraz?

Şu ana kadar on beş eserim yayınlandı. Genelde dini, aile eğitimi ve şiir çalışmaları üzerinde durmaktayım. Aile eğitimiyle ilgili “Anne Babamı İyi Seç” ve ”Özgürleştiren disiplin” isimli eserlerim hayat yayınlarından çıktı. “Kabirde İlk Gece” isimli çalışmam ise ilk romanım olarak yine hayat yayınlarında kendisini gösterdi. 10. Baskıyı yapan romanım Ramazan ayı için 5 bin adet daha basılmıştır. Allah’ın isimlerinin açıklandığı “Allah İlk Öğretmenim” isimli üç cilt Esmaul Hüsna’nın açıklaması Mavi Yunus yayınlarından çıkmıştır. Eşsiz sevgiliye isimli Allah’ın isimlerinin dua ve şiir formatında yayınlandığı eserim ile “Bir Gül Doğdu Yüreğimde” adlı siyer çalışmam Mavi Yunus yayınlarından çıkmıştır. “İyilik Balonu” isimli masal kitabıyla “Namaz Neslinin Deklarasyonu” adlı kitabım Stiğma yayınlarından yayın dünyasına göz kırptı. “Sevgiliye gözyaşları” ve “Kardeşlik Ülkesi” isimli şiir kitaplarımda yayın dünyasında yerini alan eserlerimdendir. `

Eserlerinizde daha çok aile üzerinde duruyorsunuz. Neden aile bu kadar önemli?

Aile toplumun toprağıdır. Çocuklar ise bu toprakta yetişen fidanlardır. Toprağına iyi bakım yapılmamış toplumun fidanları zararlı bitkiler olarak yetişmesi muhtemeldir. Sorumluluk sahibi bir yazar ve şair olarak bu hususa önemle vurgu yapmaya çalışmaktayım. Çünkü iyi yetiştirilmemiş fidanlar topluma serpilmiş mayın tohumları gibidir. Kimin elinde ne zaman nerede patlayacağı belli olmaz. Benim elimde değil diye önemsemediğim bir mayın tohumu, mahallemde, olmazsa, şehrimde, olmazsa ülkemde, olmazsa dünyada patlar. Ama patladığında insanlara zarar verir. Nerede olursa olsun hiçbir masum insan zarar görmesin diye gücümüz nispetinde aileyi geliştirmek ve anne babalara sorumluluk bilinci verebilmek için, sorumluluk duygusu taşıyan nesiller yetiştirebilmek için aileye önem vermekteyim.

Eserlerinizin geniş kitlelere hitap etmesi bir yazar olarak size neler hissettiriyor?

Özellikte taşrada yaşayan bir yazar olarak on beşinci baskıya ulaşmış bir esere sahip olmak gerçekten çok güzel bir duygu. İnsanların sizi okuduğunu, dikkate aldığını, önemsediğini bilmeniz size ayrı bir şevk vermektedir. Bu şevk yeni eserlerin daha güzel bir şekilde okuyucuya ulaştırılması için bir vesile olmaktadır.

Bu vesileyle okuyucularımın hepsine sevgi, saygı ve muhabbetlerimi iletirim.

`Yazmaya yeni başlayan gençlere neler önerirsiniz?

İlk önce çok okumalarını ve bilgi dağarcıklarını doldurmalarını salık veririm. Çünkü boş havuzdan kimse istifade edemez. Aklımızı bir havuza benzetirsek, kitapları da o havuzu dolduran nehirler, ırmaklar ve çaylar olarak ele alabiliriz.

İkinci ise mutlaka günlük tutmaya ve duygularını düşüncelerini kağıda dökme alışkanlığı kazanmalıdırlar.

Üçüncüsü, yazdıklarının beğenilmemesi ve eleştirilmesi durumunda hayal kırıklığına, umutsuzluğa düşmeden azimle yeniden yeniden denemelere devam etmelerini öneririm. Çünkü hiç kimse anasından yazar ve şair olarak doğmamaktadır.

Dördüncüsü de yeni yazan arkadaşların yazılarını inceleyenlerin mutlaka yapıcı eleştirilerde bulunmaları gerektiğinin altını çizmekte fayda görmekteyim.

Gaziantep merkezli doğmaya hazırlanan Genç Yazar ve Sanatçılar hareketi sizce toplumda ne gibi bir heyecan uyandırır?

Gençlik heyecandır. Bu heyecanı yüreğinde hissedenlerin pozitif ışınlarla topluma müspet anlamda yön vereceğine inanmaktayım. Gayret bizden sonuç Allah’tandır. Genç Yazar ve sanatçılar hareketi sorumluluk bilinciyle hareket etmeyi ve topluma faydalı olmayı, genç yazar, şair adaylarına yeni ufuklar açmayı bir ilke olarak benimsemesinden ve eksenine “insan”ı koymasından dolayı toplumun her kesiminde geleceğe umut sunan bir heyecan uyandıracağına inanıyorum.

Teşekkür ederiz hocam.

Ben teşekkür ederim.

Gencyazarvesanatcilar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here