Gaziantep büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde, sıcaktan bunalan hayvanlar, kendileri için oluşturulan özel havuzlarda ve bakıcılarının hortumlarla tuttuğu su ile serinlemeye çalışıyor. Görevliler, ayrıca bazı hayvanlara serinlemeleri için özel hazırladıkları dondurulmuş meyve kokteyli ile etleri yediriyor.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı hayvanat bahçelerinden biri olan, haftada 35 bin kişinin ziyaret ettiği Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde, yaz aylarının gelmesi ve hava sıcaklığının 40 dereceye kadar yükselmesi ile birlikte hayvanların serinlemeleri için özel çaba harcanmaya başlandı. Aşırı sıcaklardan bunalan hayvanlar, kendi bölümlerinde inşa edilen havuzlara girerek serinliyor. Fil ve devekuşları ise, görevliler tarafından günde 2 defa üzerlerine hortumla su sıkılarak serinliyor. Görevliler, ayıların vücutlarını serin tutması için hergün özel olarak hazırlanan dondurulmuş meyve kokteyllinden veriyor. Aslan, kaplan ve Jaguar ile pumalara ise özel dondurulmuş etlerden veriliyor.

“HAYVANLARIN SERİNLEMELERİNİ SAĞLIYORUZ”

Hayvanat bahçesindeki hayvanların yaz sıcağını en az zararla geçirmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, şunları söyledi:

“Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemesi gereken hayvanların serinlemeleri için çalışmalar başlattık. Doğal ortamlarında havuzları olan havyanlar, havuzlarına giriyor. Bunun yanı sıra; güneşin dik geldiği öğle saatlerinde de, su hortumlarıyla serinletmeye çalışıyoruz. Yine hayvanlara elma, kavun, çilek, kaysı, salatalık ve karpuzdan oluşan özel meyve kokteyleri veriyoruz. Aslan, kaplan, Puma ve jaguarlara ise et kokteyleri veriyoruz. Hayvanların serinlemelerini bu şekilde sağlıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here