Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Gaziantep’te birçok sektörde çalışanlar sıcak hava nedeniyle bunalırken, eski Antep evlerinin altındaki loş ve nemli mağarada yıllardır fabrika atığı malzemelerden kendir üreten ustalar serin ortamda çalışıyor.

Gündüz hava sıcaklığının ortalama 10 derece civarında seyrettiği Şehreküstü semtindeki mağarada çalışan aralarında çocukların da bulunduğu kendirciler, mesai bitiminde iş yeri olan mağaradan çıktıklarında kendi tabirleriyle “sıcakla yüzleşiyor”.

siverekte-sicak-hava-hayati-olumsuz-etkiliyor-1141615-664x354

Gün içerisinde sürekli hareket halinde olmalarına rağmen serin hava nedeniyle işlerinin kolaylaştığını belirten üreticiler, halk arasında “kendir” olarak bilinen balık ağı, file, hamak ve çeşitli malzemeleri bağlamada kullanılan kalın ipleri yine fabrikalardan temin ettikleri atıl ince iplikleri nemli ortamda işlemden geçirerek üretiyorlar.

Kendir üreticilerinden Ramazan Elitaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “tezgah” denilen el yapımı seyyar tahtalarda atıl ipliği işleyerek zahmetli bir sürecin ardından kendir haline getirdiklerini söyledi.

Kendir üretimini yılın her mevsiminde mağarada yapmak zorunda olduklarını dile getiren Elitaş, “Kendiri üretirken rüzgarın olmaması gerekiyor ve neme ihtiyaç var. Çünkü rüzgar olursa ipler birbirine dolaşır, kalite kaybı yaşanır. Nem de iplerin birbirine daha sıkı tutunmasını sağlıyor. O yüzden bize en uygun mekan mağaralar” dedi.

Yaz aylarında dışarı çıkan herkesin sıcaktan bunaldığını belirten Elitaş, kendilerinin mağarada serin bir ortamda çalışma imkanı bulduklarını ifade etti.

yozgat-ta-asiri-sicaklar-acik-havada-calisan-7560069_x_o

Mesai saatlerinde sürekli hareket halinde olduklarını vurgulayan Elitaş, şöyle konuştu:

“Gündüz mağaranın sıcaklığı ortalama 10-12 derece civarında oluyor. Hava kararmaya yakın işi bırakıp mağaradan çıkınca sıcakla karşılaşıyoruz. Mağaradaki hava sıcaklığı dışarıdaki gibi olsa çalışacak halimiz kalmaz. Mesai saatlerimiz yorucu geçiyor ama dışarıdaki havanın sıcaklığını düşününce rahatlıyoruz. İşten çıktığımız akşam saatlerinde herkes havanın serinlediğini söylese de bizim için aynı şey geçerli olmuyor. Çünkü gündüzleri yaklaşık 10 derecede çalışıyoruz.”

sicak_hava_0eca3b4bf241f5bb1685

Kaynak: (AA) – Anadolu Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here