Her yıl 8 milyon insan HAYATINI KAYBEDECEK!

Her yıl 8 milyon insan HAYATINI KAYBEDECEK!

“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla Referans gazetesine konuşan Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı ve GAÜN Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Fatih Tamer, sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, Türkiye’de de her yıl 100 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olduğuna dikkat çekerek, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.” Dedi. Pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybettiğini belirten Tamer, çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlandığını belirterek, Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirtti.

DÜNYADA HER YIL 5 MİLYON İNSAN HAYATINI KEYBEDİYOR 

Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Her yıl tütün kullanımı 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açıyor. “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla Referans gazetesine konuşan Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı ve GAÜN Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Fatih Tamer, sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, Türkiye’de de her yıl 100 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olduğuna dikkat çekerek, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.” Dedi.

TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURULMALI 

Sigaranın; fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılık olduğuna dikkat çeken Tamer, “Sigara dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal oluyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.” dedi.

HER YIL 8 MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBEDECEK! 

Sigara kullanımın önüne geçilmezse 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedeceğine dikkat çeken Tamer, “Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği’nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası’na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.” Şeklinde konuştu. 

ÇOCUK ÖLÜMLERİNİN KAYNAĞI PASİF İÇİCİLİK

Pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybettiğini belirten Tamer, çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlandığını belirterek, “Yeşilay Dergisi‘nde yer verilen istatistiklere göre pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan bu oranın giderek artış göstermesi. Öyle ki; dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı pasif içicilikle riski altında. Ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım solunum enfeksiyonları 2,5 kat artıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor.” İfadelerini kullandı.

SİGARAYI BIRAK HAYATI BIRAKMA!

Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirten Tamer, “Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır, İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak “söz” verilsin, bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın. Hem Ramazan ayı hem de bu önemli gün sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olsun. Sigarayı bırak hayatı bırakma.” Diye konuştu. Tamer, “Sigarayı bırakmak isteyen Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği “Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma” kampanyası kapsamında hazırlanan ‘bırakabilirsin.org’ sitesinden de faydalanabilirler.” diye konuştu.

 

BAHRİ UÇAR

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here