Nizip ilçesinde bulunan tarihi Şıhlar Cami’inde restorasyon çalışmaları yapılacak

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, aslına uygun olarak yeniden tasarlanması planlanan tarihi mekanın restarasyon çalışmalarına Ramazan ayı sonrasında yapılacak ihalenin ardından başlanacak.

Nizip’in tarihi ve kültürel mekanları arasında ayrı bir öneme sahip olan Şıhlar Cami’nin, restarosyon çalışmalarının bitmesi sonunda 2015 yılı Mart ayı içerisinde ibadete açılması hedefleniyor.

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde özellikle Ak Parti iktidarı döneminde büyük bir ivme kazanmış olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün çalışma alanlarının bir kısmını da Gaziantep ve ilçelerinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yapılan çalışmalar kapsamında Gaziantep ve ilçelerinde bulunan bir çok eserin restore edilerek eski haline uygun olarak yeniden hayata geçirildiğini ifade eden Sarı şunları kaydetti:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından önceki dönemlerde Nizip ilçesinde bulunan Nizip Merkez Cami, Molla Ahmet Cami ve beraberinde yıllarca atık bir şekilde duran ve harabeye dönenTarihi Fevkani Kilisesi’nin restarasyonu yapılmıştır. Bu gün ise Vakıflar Genel Müdürlüğü envanterindeki bir eser olan tarihi Şıhlar cami’inde restarasyon çalışmaları için ön incelemelerde bulunuyoruz. Projesi tamamlanmış olan bu eserimiz ilk defa 1899 yılında inşa edilmiş bu nedenle yapılacak olan çalışma sonunda bu tarihi mekan aslına uygun bir şekilde yapılacak ve mahalle sakinlerimizin hizmetine sunulmuş olacaktır.

Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ise “Nizip ilçesinde vakıflara ait tüm eserlerin restarasyonu bu çalışma ile sonlandıracak olması bizler açısından önemli bir gelişme çünkü bizler bu tür eserleri yerinde tespit ettikten sonra hemen gereken çalışmaları başlatıyoruz. Yapacağımız çalışma kapsamında bu tarihi mekana zamanla yapılan yanlış müdahaleleri ortadan kaldırıp camiyi aslına uygun bir şekilde yapmayı ve bu çalışmalara da Ramazan ayı sonrasında başlamayı hedefliyoruz” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here