43077

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı” kampanyasıyla birlikte ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşandığını söyledi.

Şahin, bu yıl ekim ayında geçen yılın aynı dönemine oranla ziyaretçi sayısının 2 katına çıktığını, bu rakamların “Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı” kampanyasının ne kadar doğru olduğunu gösterdiğine dikkati çekti. Şahin, “Burayı bir terör bölgesi, ‘güvenlik nazarında sorun var’ şeklinde algılatanlara karşı bu kampanyaya katılanlar, aslında inadına, teröre inat, daha doğrusu teröristlere inat bu şehre geliyor.” dedi.

NEGATİF ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

Büyükşehir Belediyesince başlatılan ve TURSAB öncülüğünde 10 büyükşehirde yürütülen “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyasıyla “gastronomi şehri”ne daha çok turist çekilmesi hedefleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, son dönemlerde Gaziantep’in dışında, şehirle ilgili, şehrin kaderini etkileyecek şekilde negatif bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. 2 milyon nüfusa sahip kentin bunu hak etmediğini, Gaziantep’in “iyilik şehri” olduğunu ve 350 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anlatan Şahin, kentin aynı zamanda sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezleri arasında yer aldığını söyledi.

ŞEHRE SAHİP ÇIKACAKLAR

Amaçlarının yöre insanının geleneksel misafirperverliğini konuklarına göstermek olduğunu vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziantep dışındaki herkese diyoruz ki ‘Gaziantep’e gelin, siz bizim misafirimizsiniz.’ Çünkü biz ev sahibi olarak evimizden eminiz. Evimizin sermayesinden, insani, vicdani gücünden, tarihi gücünden, hepsinden eminiz. Dolayısıyla bu kampanyayı başlattığınız zaman insanlar, bu şehre gelip, bu şehrin havasını koklayıp, insanını tanıyıp, bu şehrin bir Elmacı Pazarı’nda gezip, bu şehrin bir Zeugma Müzesi’nde dolaşıp, hanlarını, hamamlarını gezdiğinde, bu şehrin ticaret ve sanayi altyapısıyla Türkiye’nin ihracatında 5’inci sırada olduğunu gördüğü zaman oluşturulmaya çalışılan negatif algının ne kadar yanlış olduğunu görecek ve bölgeye, şehre kendi sahip çıkacak.”

AMERİKA’DA İLGİ GÖRDÜ

Geçen hafta sonu New York’taki temasları kapsamında Gaziantep’i anlattığını vurgulayan Şahin, “Gaziantep’in tarihini, kültürünü, gastronomisini anlattım. Çok ciddi ilgi uyandırıyor ve onlara dedim ki ‘Gelin bu güzelliği beraber yaşayalım, bu güzelliği size gösterelim.’ Çok ilgiyle takip ettiler.” ifadelerini kullandı.

HERKES GÖRMELİ

İstanbul’dan ailesiyle Gaziantep’e gelen Mehmet Kazım Öğüt de “Üç günlük ziyaret planlıyoruz. Zeugma Mozaik Müzesi’ni ve hayvanat bahçesini çok beğendik. Yemekleri çok güzel. Alışverişimizi yaptık, salçamızı, kurutmalıklarımızı aldık. Kebaplara bayıldık. Herkesin görmesini tavsiye ederim. Fiyatlar da çok uygun.” diye konuştu. Ailenin gelini Burcu Öğüt de “Gaziantep insanı çok iyi. Yemekler çok lezzetli. Gerçekten herkesin Gaziantep’i görmesini canı gönülden tavsiye ediyorum.” dedi. Diyarbakır’dan gelen Yunus Vuran da tarihi bir dokuya sahip kenti herkesin gelip görmesi gerektiğini kaydetti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here