Türkiye’yi darbe ve terör saldırıları ile kıskaca almak isteyen güruhlara yönelik gerçekleştirilen ‘huzur paketi’ meyvelerini veriyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni terör örgütü PKK’nın karargâhı haline getiren Gültan Kışanak’ın silahlı terör örgütüne üye olma suçundan gözaltına alınmasının ‘yerinde bir karar’ olduğunu belirten siyasiler ve hukukçular, çekinmeyen, terörist cenazelerine katılan, teröristlerle birlikte fotoğraf çektiren Gültan Kışanak’ın hesap vermesi gerektiğini söylediler.

27 Ekim 2016 Perşembe 10:39

PKK’ya silah ve eleman sağlayan, belediyenin imkânlarını örgüt için seferber eden, terör örgütü PKK lehine propaganda yapan belediyelere göz açtırılmıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni terör örgütü PKK’nın karargâhı haline getiren, kentin en büyük mezarlığına çatışmalarda öldürülen teröristler için sözde “PKK Şehitliği” yaptıran Gültan Kışanak’ın; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından silahlı terör örgütüne üye olma suçundan gözaltına alınması kamuoyunda büyük destek gördü. Görevini kötüye kullanarak her fırsatta terör örgütü ile yakınlığını dile getirmekten çekinmeyen, terörist cenazelerine katılan, teröristlerle birlikte fotoğraf çektiren Gültan Kışanak’ın hesap vermesi gerektiğini ifade ettiler.

ŞANDIR: TERÖRE DESTEK VERDİYSE GEREKEN YAPILIR

MHP eski Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Terör örgütüyle sürekli ilişki halinde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınması ile ilgili, “Terörle mücadele tam yapılmalı yarım bırakıldığı takdirde beklediğiniz sonuçları alamazsınız yani terörle mücadelenin yalnız silahlı unsurlarla yapılan mücadele yetmiyor. Onu finanse eden ona yataklık yapan ona destek olan her kesimden siyasetten finans sektöründen dış destekten medyadan teröre destek veren herkesle hukuk içerisinde mücadele etmek gerekir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Hükümetinin terörle olan mücadelesini MHP olarak desteklediklerini dile getiren MHP’li Mehmet Şandır, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı gözaltına alınması terörle mücadele anlamında değerlendirilmeli bir başka anlam yüklenmemeli. Eğer teröre destek verdilerse; bunu güvenlik güçlerimiz ve yargı inceleyecek değerlendirecek suç teşkil ederse de cezalandırılacaktır. Bundan kimsenin de kaçmaması gerekir. Hükümetin bu politikasını da Milliyetçi Hareket Partisi olarak destekliyoruz” şeklinde konuştu.

TUNA: BELEDİYE BAŞKANI DA OLSA HESAP VERMELİ

AK Parti 23. Dönem Konya Milletvekili Avukat Hüsnü Tuna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın terör örgütüyle olan ilişkisi gerekçesiyle gözaltına alındığını belirterek, “Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki bazı siyasiler, PKK terör örgütüyle dirsek teması çalışıyorlar. Gültan Kışanak da PKK terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Kışanak’ın yaptığı eylemlerin, suç olup olmadığını mahkeme karar verecek. Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki bazı siyasilerin maalesef terör örgütüne yardım ve yataklık edecek oranda destekler verdiğini kamuoyu da biliyor” dedi.

PKK’ya lojistik destek sağlayanların adalet önüne çıkarılması gerektini savunan Avukat Tuna, şunları kaydetti: “Kışanak hakkında çok ciddi iddialar var. Bu iddiaların yargı merci tarafından tespit edilmesi gerekir. Milletvekili de olsa, belediye başkanı da olsa terör örgütüne destek sağlayan herkes hesap vermelidir.”

İşte Kışanaklı Diyarbakır Belediyesi’nin icraatları:

BELEDİYEDEN PKK’LIYA İŞ GARANTİSİ!

Gültan Kışanak’ın başkanı olduğu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı şirketlerin teröriste iş garantisi verdiği ortaya çıkmıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin toplu iş sözleşmelerinin “gözaltına alınma, tutukluluk, mahkûmiyet” başlıklı bölümünde herhangi bir suç nedeniyle gözaltına alınan, tutuklanan işçinin iş akdinin feshedilmeyeceği ifade ediliyor. Sözleşmede ayrıca, gözaltı ve tutukluluk süresince işçi veya yakınlarına 2 bin lira “sosyal yardım ödemesi” yapılması öngörülüyor. Üstelik terör suçu da bu kapsam dışında tutulmuyor.

BELEDİYE MEZARLIĞINDA PKK MEZARLIĞI

Daha önce de Diyarbakır ve çevresinde çatışmalarda öldürülen teröristler için Diyarbakır’ın Merkez Bağlar ilçesinde bulunan ve yüz ölçümü bakımından kentin en büyük mezarlığı konumundaki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’’nin Yeniköy Mezarlığı’nda sözde “PKK Şehitliği” oluşturduğu ortaya çıkmıştı. PKK mezarlıklarının bakımı ve güvenliğini devletin imkânlarıyla sağlayan Gültan Kışanak’ın başkanı olduğu Diyarbakır Belediyesi, sözde “şehitlik” olarak ayrılan alanda boş yer olmasına rağmen cenazesini defnetmek isteyen vatandaşların ‘bu mezarlıkta yer kalmadı!’ denilerek başka yerlere yönlendirildiği belirtilmişti.

GÜLTAN KIŞANAK NEDEN GÖZALTINA ALINDI?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada Kışanak hakkındaki suçlamalar şöyle sıralandı: “PKK’ya üye olmak, sözde Demokratik Özerkliğin ilan edildiği Demokratik Toplum Kongresi’ne katılarak örgüt lehine konuşma yapmak, Diyarbakır’daki nevruz etkinliklerinde terör örgütü lehinde söylemlerde bulunarak özerklik çağrısı yapmak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin resmi araçlarını silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek, yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddeti meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak.” Başsavcılık, Fırat Anlı hakkında da “Dicle’de PKK’ya ait sözde şehit mezarlığını yapmak amacıyla belediyeye ait araç ve kaynakları kullanmak, örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak” suçlamasında bulundu.

MUHAMMED UZUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here