Şimşek'te yatırım bilgisi

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet Gaziantep Organize Sanayi Bölgesindeki Merinos tesislerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

A+A-

Merinos Halı Yönetim Kurulu Başkanı ve Sasa Polyester yönetim kurulu üyesi Ali Erdemoğlu ve Sasa Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Şeker yeni yatırımlar konusunda detaylı bir sunum yaptı.

DETAYLI SUNUM OLDU

Merinos Halı ziyaretinde Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Milletvekilleri ve yetkililer hazır bulundu. Merinos Tesisleri gezen Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’e Erdemoğlu ailesinin yaptığı sosyal sorumluluk projeleri konusunda bilgi verilirken, SASA başta olmak üzere başta olmak üzere Erdemoğlu holdingin yatırımları hakkında detaylı bir sunum yapıldı.

 

CİDDİ BİR YATIRIM

 

Sunumda SASA Polyester’i önümüzdeki dönem yapacağı yaklaşık 3.5 milyar dolarlık yatırımın detayları anlatıldı. Sasa yönetim Kurulu üyesi ve genel müdürü Mehmet Şeker, “Bu proje kapsamında, kısa dönemde PVC üretimlerinin ana hammaddeleri olan Paraksilen ve Etilen gibi kimyasal maddelerin üretimini sağlayacak Petro Kimya Kompleksine dönüşecektir. Bu yatırım ile birlikte Türkiye Cari açığın kapanmasında önemli rol oynayacak kimyasal maddelerin üretimi ile PTA, MEG, Polimer/chips üretimlerinde ana üs haline gelecektir. Birinci faz yatırımları PTA, MEG ve Polimer/Chips üretimlerini kapsamaktadır” dedi.

EĞİTİMLERE BAŞLAYACAK

“Projede çalışan sayısı, projenin başlangıç yılı olan 2017 den itibaren artışa geçecek ve işletmelerin devreye giriş sırası ile devreye girişlerinden en az 1 yıl önce ilgili işletmenin çalışanları eğitimlerine başlayacaklardır” diyen Şeker “İşletmede çalışanların büyük bir kısmı aynı zamanda montaj çalışmalarında eşlik edeceklerdir. 2023 yılı itibari ile SASA’da çalışan sayısı 1266’dan 4496 seviyesine çıkmış olacaktır. PTA (2.400.000 ton) yatırımı ile bugünün fiyatları ile cari açığı azaltıcı etkisi yıllık yaklaşık 487.800.000 $ (1.707.300 TL) olacaktır. Bu yatırımın net satış tutarı yaklaşık 6.000.000.000 TL/yıl civarında olacaktır. MEG Yatırımı (1.200.000 ton) ile bugünün fiyatları ile cari açığı azaltıcı etkisi yıllık yaklaşık 362.00.000 $ (1.268.000.000 TL) olacaktır” dedi.

BÜLTEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here