Alın, şakak ve burun arasında içi hava ile dolu olan boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklara sinüs adı verilmektedir. Sayı olarak 15 ile 20 arasında değişen sinüslerin ise büyüklüğü değişiklik göstermektedir. Sinüs ve burun arasında kanallar bulunmaktadır. Burun mukozası ise bu kanallar içerisinde yer almaktadır. Bu mukoza sayesinde burun içerisine gelerek solunum yollarının nemli ve ıslak kalmasına yardımcı olmaktadır. Bahse konu bu mukozanın iltihaplanması sonucunda ise sinüzit oluşmaktadır. Sinüzitin iki tipi bulunmaktadır. Bunlar kronik sinüzit ve akut sinüzittir. Burun içerisinde yer alan yapının yamuk olması, nefes zorluğu yaşayanların, burun kemiğinde ki hasar sinüzite yakalanma riskini arttırmaktadır. Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar ile alerjilerde kişiyi sinüzite göre daha hassas hale getirmektedir. Soğuk algınlığının bir haftadan daha uzun sürmesi akıllara ilk olarak sinüziti getirmektedir. Ayrıca aşırı alkol kullanımı ve sigara tüketimi de sinüziti tetikleyen dış etkenlerdendir.

Rahat nefes almak ve rahat bir uyku uyumak için soluk borusunun ve sinüslerin açık olmasına bağlıdır. Karanfil sinüslerin açılmasına ve rahat nefes alınmasına yardımcı olmaktadır. Hem ağızdan alınması hem de kaynatılarak suyunun içilmesi sinüslerin açılarak daha rahat nefes alınmasını sağlamaktadır. Karanfil düzenli olarak günde birkaç kez tüketilmesi gerekmektedir. Ancak doktora danışılarak yapılmasında fayda bulunmaktadır.

Hastalıkların doğal yollarla tedavi edilmesi mümkündür. Elma sirkesi de bahse konu bu doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Elma sirkesi bir su bardağı içerisine bir miktar eklenerek içilmek sureti ile tüketilmektedir. Bronşları açarak daha rahat nefes alınmasına yardımcı olur.

Sinüzitin belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı ilk sırada gelmektedir. Baş ağrısı zonklayıcı bir his ile kendisini göstermektedir. Çocuklarda ise ateş ve bulantı, kusma ile kendisini göstermektedir. Baş ağrısının sebepleri arasında sinüslerde ki basınç etkili olmaktadır. Sinüzitin diğer bir belirtisi de sürekli bir burun akıntısıdır. Rahatsızlık derecesinde görülen burun akıntısı genelde sarı – yeşilimtırak renktedir. Solunum yollarına yayılması durumunda ise öksürük ve ilerleyen zaman içerisinde de bronşit görülebilmektedir. Yine boğaz ağrısı da belirtileri arasında yer almaktadır. Farklı sinüzit türleri olduğu için farklı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Eğer sinüzit bakteriyel bir sinüzit ise uzman doktor buna göre gerekli ilaç tedavisine yönlendirecek ve gerekli durumlarda burun açısı tedavi yöntemleri de önerecektir. Sinüzitin erken teşhis edilmesi tedavinin kısa ve etkili olması adına önemlidir. Ancak bitkisel tedaviler bu süreçte etkin rol oynayabilmektedir. Kimyasal ilaçlardan daha çok doğal bitkiler ile tedavi yöntemleri doktor gözetiminde gerçekleştirilebilir. Yine bol sıvı ve su tüketimi yine sinüslerin açılmasında ve kişinin rahat nefes almasında yardımcı olacaktır. Sinüzitin belirtilerini dikkate almalı ve en kısa süre de uzman hekime başvurulması yarar sağlayacaktır. Böylelikle olumsuz etkileri de en aza indirgenmiş olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here