190620141500336085739_2

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, özgürlüklerin ertelenemeyeceğini belirterek, yeni sivil anayasayı ilk fırsatta gerçekleştireceklerini söyledi.

Gül, Anadolu Ajansı Gaziantep Bölge Müdürlüğünü ziyaretinde, daha önce baskıcı devlet anlayışının egemen olduğu Doğu ve Güneydoğu’da şimdi de HDP’nin halka zulmettiğini ileri sürdü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın söylemlerinin asla barış dili olamayacağını savunan Gül, “Türkiye partisi olmak için doğuda da batıda da aynı dili konuşman lazım. Kobani meselesinde milleti sokağa dökersen, şiddet çağrısında bulunursan, batıda da barış dili kullanırsan buna kimse inanmaz. Şiddete çağıran bir dil, barış dili olamaz. Kobani olaylarında bunların makyajı döküldü” diye konuştu.

Bölgede en fazla oyu, etnik ve mezhep ayrımı yapmayan AK Parti’nin alacağını ifade eden Gül, şunları kaydetti: “Sen diyorsun ki ‘Taksim bizim Kabe’miz’, bunu bölge halkı asla kabul etmez. ‘Kürtçe Kuran bir tane basıldı’ dediler, sonra gerçeği gördüler. Diyanet İşleri Başkanlığımız tüm bölgeye Kürtçe Kur’an-ı Kerim dağıtıyor. Bundan da rahatsız olduğu için ‘Diyanet’i kaldıracağız’ diyor. Diyanet’le kavgalı siyasi anlayış asla başarılı olamaz. Niye rahatsız çünkü ‘Kürtçe Kur’an-ı Kerim basılıyor’ diye. Peki Kur’an-ı Kerim’den niye rahatsız oluyorsun? Çünkü bakıldığında terör örgütünün destekçisi bir parti.”

Gül, milletin seçim sürecinde istikrardan yana tercihini ortaya koyduğunun görüldüğünü vurguladı.

“Önce yenilginizin hesabını verin”

CHP’nin darbecilerin yanından ayrılmadığını milletin bildiğini savunan Gül, “Ekonomide ‘CHP’ deyince yağ kuyruğu, gaz kuyruğu, 70 sente muhtaç Türkiye akla geliyor” ifadesini kullandı.

Birçok ülkenin istikrarlı yönetimi ve tek partili iktidarı aradığını dile getiren Gül, başkanlık sisteminin bu açıdan çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Gül, Türkiye’de de milletin sandıkta iradesini ortaya koyacağını belirterek, şöyle devam etti: “İngiltere’de muhalefet partisi liderleri istifa etti. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş, 7 Haziran akşamı istifa edecekler mi, onu söylesinler. Kılıçdaroğlu, 5 seçim, Bahçeli ise 12 seçim kaybetmiş ama istifa etmediler. Bilakis çıkıp meydanlarda AK Parti’yi, iktidarı eleştiriyorlar. Önce siz kendi yenilginizin hesabını verin.”

Seçimden sonraki ilk fırsatta “yeni anayasa” sürecini başlatacaklarını aktaran Gül, “Özgürlükler ertelenmez, tehir edilmez, bunun için yeni sivil anayasayı da ilk fırsatta gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Süreç Pensilvanya’ya kadar gider”

Vatandaşların, parti ayrımı gözetmeksizin Paralel Yapı’yla mücadeleye destek olması gerektiğini vurgulayan Gül, bu sorunu “devletin bekası” meselesi gördüklerini söyledi.

Paralel Yapı’yla mücadelenin süreceğini anlatan Gül, “Süreç, Pensilvanya’ya kadar gider” dedi.

Gül, şunları dile getirdi: “Bu, 7 Şubat MİT soruşturmasıyla ayyuka çıktı ama bakıldığında 30 yılı aşkın yapılanma olduğunu görüyoruz. Yargıda, emniyette, MİT tırlarını durduran jandarmanın, yargının içine sızmış bir grup. Kendi adalet bakanının, valisinin izni, üstünün bilgisi olmadan, cemaatin imamının, abisinin bilgisi olan bir yapı. Türkiye’nin bekasını tehdit eden bir yapı. Bunu asla kimsenin savunması söz konusu değil. Bu mücadele sadece AK Parti’nin veya Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel mücadelesi değildir.  Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası meselesidir.”

Gül, Paralel Yapı’nın, Milli Güvenlik Kurulunda da “devleti çökertmeye yönelik yapı” olduğunun kabul edildiğini anımsatarak, bu örgütün asla başarılı olamayacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here