AGD LOGO

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR

 

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) genelde tüm Türkiye’de özelde Gaziantep’te Liselilere yönelik Siyer-i Nebi Yarışması düzenliyor.

 

Anadolu Gençlik Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, 20 Ekim 2014 ile 5 Aralık 2014 tarihleri arasında www.efendimizinizinde.com sitesi aracılığı ile yapılan başvurulara göre Türkiye genelinde sınav yapılacağı bildirildi. Sınav 20 Aralık Cumartesi Saat 11:00’da aynı anda başlayacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada yarışmanın Türkiye genelindeki bütün lise öğrencilerine yönelik olduğunu belirterek, “Bu yarışmadaki sorular, Peygamber Efendimizin hayatıyla ilgili sorulardan oluşacak. Sınav öncesinde sınava girmek isteyenlere MGV tarafından yayınlanan Dr. Mehmet Sürmeli’nin ‘Gaye İnsan Hazreti Muhammed’ adlı kitabı hediye edildi. 20 Aralık’ta İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle beraber belirlenen okullarda, AGD’nin kendi belirlediği sınav gözetmenleriyle sınav yapılacak ve dereceye girenler ödüllendirilecektir” ifadelerini kullandı.

 

Yapılacak yarışmanın amacı, gençliğin ahlaki yoksunluktan dolayı her geçen gün uçuruma sürüklendiğini ifade edilerek, “Alkol ve uyuşturucu kullanımında, suç işleme oranlarında istatistiki olarak büyük bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenlerden dolayı AGD olarak değerler eğitiminin uygulamaya konulduğu bir süreçte aziz milletimiz tarafından en büyük değer ve örnek model olarak kabul edilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hayatının gençler tarafından daha iyi okunarak algılanması gerektiğine inanıyoruz. Buna bağlı olarak ülkemiz sınırlarında bulunan bütün lise öğrencilerimize yönelik ‘Siyer-i Nebi’ yarışması düzenleyerek bunun sonucunda ahlaklı, milleti için çalışan, ailesini, eşini ve dostunu önemseyen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” denildi.

 

Anadolu Gençlik Derneği açıklamasında; ‘’Siyer-i Nebi yarışması düzenleyerek, Lise Öğrencilerinin aidiyet duygularını pekiştirmek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s) hayatı hakkında daha hassas ve daha ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlamayı ve örnek bir nesil yetiştirmek. Sevgili Peygamber’imizin hayatının daha iyi öğrenilmesine yapılabilecek küçük bir katkıyı, en büyük bahtiyarlık kabul edenler bulunduğu müddetçe, Efendimiz hakkında daha birçok eser, program, yarışmalar vs. düzenlenecektir. Bu bağlamda günümüzde gerek uyuşturucu, alkol, sigara, gerek diziler vb. gençlerimizi ahlak ve maneviyatını tahrip etmektedir. Bizler milli ve manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirerek bu ifsadın önüne geçebiliriz. Bunun için Siyer-i Nebi Yarışması yaparak, liseli gençlerin Peygamber Efendimizin hayatını okumasına vesile oluyoruz. Bizler sevgili peygamberimizin (s.a.s) razı olacağı bir gençlik yetiştirmek istiyoruz.’’ denildi.

AGD’den alınan bilgilere göre; Türkiye geneli 210 bin, Gaziantep’te ise 2387 lise öğrencisinin sınava başvurduğu belirtildi. Sınavın Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile yapıldığından belirlenen resmi okullarda gerçekleştirileceği ifade edildi.

 

Anadolu Gençlik Derneği açıklamasında; 20 Aralık Cumartesi Saat 11:00’da yapılacak olan sınav sonucunda Gaziantep’te il birincisine Umre hediyesi, ilk 10’a dereceye girenlere çeşitli sürpriz ödüller ve her okul birincisine ayrı ayrı ödüllerin olduğu, ayrıca Türkiye Geneli ilk 10’a giren öğrencilere verilecek ödüller ise: 1.6.000 TL, 2.4.000 TL, 3.3.000 TL, 4.2.000 TL, 5. Laptop, 6.İpad New, 7.Cep Telefonu, 8.Fotoğraf Makinası, 9.MGV Yayınları Ürünleri, 10.Özel Kitaplık gibi ödüllerin olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada Sınava girecek olan öğrencilere başarı, öğretmenlere ve ailelere ise destek ve ilgilerinden dolayı teşekkür edilerek açıklama son buldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here