Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk kez kuraklıkta etkilenen çiftçilere yönelik başlatılan “sertifikalı tohum” dağıtımı Araban ile Yavuzeli ilçelerinde devam etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin “tarıma destek” sloganıyla çiftçilere yönelik başlatılan tohum desteği kapsamında Şahinbey, Şehitkamil, Oğuzeli, Nurdağı, İslahiye,Karkamış, Nizip’in ardından Yavuzeli ve Araban ilçelerinde yaklaşık 3 bin 500 çiftçiye “sertifikalı tohum” dağıtıldı.

Yavuzeli ve Araban ilçelerindeki 365 çiftçiye verilen “sertifikalı tohum” desteği projesi kapsamında, Türkiye genelinde yaşanan kuraklıkta en çok etkilenen çiftçilerin, hem mağduriyetlerinin giderilmesi hem de üründe kalitenin artırılması hedeflendi.

Yavuzeli ve Araban’da düzenlenen “tohum dağıtım” törenlerine katılan GaziantepBüyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, millete hizmet etme yolculuğuna çıktıklarında “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sloganıyla hareket ettiklerini söyledi.

HEDEF, ÇİFTÇİ MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ

İnsanların yaşam kalitesini yükseltmek ve vatandaş memnuniyetini artırmanın en önemli görev alanları olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Burası ne kadar sanayi ve ticaret şehriyse o kadar da çiftçi şehri, o kadar da tarım şehri dedik. Çiftçimizin özellikle Akdeniz’in Mezopotamya’nın o Bereketli topraklarının alın terine dönüştürmek ve soframızı zenginleştirmek ülkemizin kalkınma hamlesinde onların yanında olmak bizim en büyük görev alanımızdır.”

Türkiye’de son 40 yılın en kurak yılının yaşandığını ve çiftçilerin bundan çok etkilendiğini belirten Şahin, onların mağduriyetlerini gidermek için bu projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.

Bu arada, Araban ve Yavuzeli Belediye Başkanları katkılarından dolayı Başkan Fatma Şahin’e birer teşekkür plaketi verdiler. Konuşmaların ardından çiftçilere tohumları dağıtıldı.

Törenlere, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Yavuzeli Kaymakamı Ömer Faruk Güngen, Araban Kaymakamı Serhat Karabektaş, Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu, Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar,Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Tören sonrası Araban ve Yavuzeli Belediye Başkanlarını ziyaret eden Başkan Şahin, burada belediye başkanlarından ilçelerin sorunlarına yönelik birer brifing aldı. Şahin, ilçelerin sorunlarının aciliyetine göre yapılması yönünde çalışma ekibine not aldırdı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here