Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, Beyaz Kod uygulaması ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve hakaret suçları işleyenlerin cezasız kalmadığını vurgulayan YAZI, Bakanlığın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarını Beyaz Kod sistemiyle takip ettiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarının güvenli ortamlarda ve yüksek motivasyonla çalışmasının sağlanmasının “Sağlıkta Dönüşüm Programının temel hedeflerinden olduğunu dile getiren YAZI, şunları kaydetti:

“Kamu ve özel tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleşen şiddet olaylarını izlemek üzere kurulan Beyaz Kod, gerçekleşen şiddet olayları sonrasında 113 numaralı telefonda 7 gün 24 saat ulaşılabilen, bildirim üzerine olayın adli makamlara intikal ettirilip ettirilmediğini araştıran ve şayet ettirilmemiş ise olayı derhal adli makamlara bildirilmesini sağlayan, ayrıca şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit eden bir birimdir.

Sağlık Bakanlığımızca kurulan bu birim ile sürekli takipteyiz. Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü hakaret, darp, yaralama vb. şiddet girişimlerinde, ilgili birimlerle koordineli bir şekilde çalışılarak cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu kapsamda İlimizi değerlendirecek olursak 2017 yılı ilk 6 ayında toplam 118 Beyaz Kod başvurusunda bulunulmuş ve tüm bu başvurular için gerekli hukuksal süreç başlatılmıştır.

“Bu Sağlık Çalışanlarını Boşuna Öldürmüyorlar”, “Ne Biçim Doktorsun”, ”Seninle Görüşeceğiz” gibi tehdit söylemleri ise verilen cezalarda ayrıca önem taşımaktadır.

Buradan bir kez daha belirtmek isterim ki insanımızı yaşatmak için gece gündüz demeden, canla başla fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik, her türlü şiddeti kınıyor, toplumumuzun hiçbir kesimine şiddeti layık görmüyor, şiddetin hiçbir türlüsünü kabul etmiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here