Slovenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec, Türkiye ve Slovenya’nın ilişkilerinin son zamanlarda gelişme gösterdiğini belirtti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret eden Jazbec, kentin her yönüyle kendisini geliştirdiğini ifade etti.

Türkiye ve Slovenya ilişkilerine değinen Jazbec,  “Türkiye ve Slovenya’nın ilişkileri son zamanlarda gelişme gösterdi” değerlendirmesini yaptı.

Stratejik ilişkilerin sadece kağıt üzerinde olduğuna işaret eden Jazbec, bu tür ilişkilerin ve fahri elçilerin yaptıklarının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Şahin de ulusal ve yerelden başlayan ülkeler arası ilişkilerin önemli olduğuna dikkati çekerek, belediye olarak, bu tür ilişkileri önemsediklerini belirtti.

 

Sergi ziyareti

Ziyaretin ardından Slovenyalı sanatçıların resim sergisini gezen Jazbec ve Şahin, sanatçılara başarılar diledi.

İki ülkenin bir sanat eseri üzerinde kardeşliği ve sevgiyi yansıttığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

“Bu şekilde sanatın evrensel gücünü görme imkanı bulduk. Aynı zamanda sanatın nasıl kardeşliğimizi güçlendirdiğini ve dünya barışını nasıl sağladığını, ülkeler arası barışa nasıl katkı sağladığını gördük. En kısa zamanda kardeş şehrimize gidip onların bize yaptıkları bu katkıyı ve güç birliğini yerinde görmek istiyoruz.”

Şahin, ziyaretin sonunda, Jazbec’e bakır işlemeli şekerlik hediye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here