ekmekler-cope-degil-hayvanlara-gidiyor_3

Gaziantep’te yürütülen kampanya kapsamında ekmekler çöpe gitmeden toplanarak hayvan barınaklarına ve sokak hayvanlarına ulaştırılıyor.

Şehitkamil Belediyesi, 4 yıl önce “israf etmeyelim” sloganıyla kampanya başlattı. Bu çerçevede apartmanların önüne ekmek konteynerleri konularak çöpe gidecek ekmeklerin israf olması önlendi.

Yaklaşık 4 yıldır yürütülen çalışma kapsamında bin 500 tonun üzerindeki ekmek, ekiplerce toplanarak hayvanat bahçesine, sokak hayvanlarına ve hayvan barınaklarına gönderildi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,  yaptığı açıklamada, rutin belediyecilik hizmetlerinin yanında farkındalık oluşturacak projeleri de hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye’de binlerce ton ekmeğin israf edildiğini ve çöpe gittiğini belirten Fadıloğlu, israfın önlenmesi amacıyla vatandaşlardan tüketebilecekleri kadar ekmek almalarını istedi. Sorumluluk alanlarındaki israfın önüne geçmek için “israf etmeyelim” sloganıyla 4 yıl önce bir çalışma başlattıklarını belirten Fadıloğlu, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında 23 mahallede 4 bin 700 apartmanın önüne ekmek konteyneri koyduk. Vatandaşlarımız artan ekmeklerini poşet içerisinde bu konteynerlere bırakıyor. Ekiplerimizce belirli periyotlarla toplanan ekmekler hayvanat  bahçesine, sokak hayvanlarına ve hayvan barınaklarına verilerek, başka bir canlının beslenmesi sağlanıyor. Amacımız, toplanan miktarı artırmak değil, aksine aşağıya çekmektir.”

Fadıloğlu, Türkiye’de örnek olan projeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here