Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, son dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin çözümüm için detaylı bir rapor hazırladıklarını dile getirerek, bu konuda çözülmesi gereken ciddi sorunların olduğunu söyledi.

 

Gaziantep’te son dönemlerde yaşanan elektrik kesintileri yetkilileri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının harekete geçirdi. Vatandaşlar ve özellikle esnaf kesintiler nedeniyle elektronik cihazların ciddi hasar gördüğünü dile getirirken, sivil toplum kuruluşları ise sorunun ciddi boyutlarda olduğu görüşünün savunuyorlar.

 

SORUNUN BİRÇOK NEDENİ VAR

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, İlimizdeki enerji kesintilerinin vatandaşı bıktırdığını ve bunda özelleştirme aşamasındaki yanlışların büyük rol oynadığını belirterek, “Daha önce şebeke kalitesi ile ilgili olan kesintiler son olarak olumsuz hava koşullarının etkisi ile dayanılmaz hale gelmiştir. Seçim günü fırtına ile başlayan kesinti şehrin bazı bölgelerine enerji verilmesine rağmen büyük bir bölümünde de oyların sayıldığı akşam saatlerini de aşarak geceye sarkmış ve bazı bölgelerin ise aradan bir gün geçmesine rağmen hala enerji alamadığı şikayetleri yoğun bir şekilde devam etmiştir. Bu kesintiler elektrikle çalışan kombi ve kaloriferlerin çalışamaz duruma gelmesine ve olağandışı bir soğuk hava dalgasının etkili olması ile de halkımızın mağduriyetine sebep olmuştur. Ayrıca bu enerji kesintisi şehrimizin içme suyunun transferini de olumsuz yönde etkileyerek bazı bölgelerde suların kesilmesine de sebep olmuştur” dedi.

 

RAPOR HAZIRLIYORUZ

Ülkemizin 6. Büyük Şehri olan ilimizde TEİAŞ tarafından sağlanan iletimde problem olmamasına rağmen, tüm indirici Trafo merkezleri devrede olmasına, rağmen, enerji kesintisi kısa zamanda giderilemediğine dikkat çeken Arıkan şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda da görüldüğü üzere, eski hatlardan kaynaklı ilimizde yağmur, kar ve rüzgarlı havalarda enerji hatlarında sık sık problem meydana gelmekte idi ve bu husus Odamızca dile getirilerek yeterli yatırım yapılmadığı önemle vurgulanmaktaydı. Şimdi bu durumun üzerine TEDAŞ’ın tecrübeli, bölgeyi ve şebekeyi tanıyan ve acil çözüm üretebilen personellerinin de olmaması sebebi ile şebekeyi tanıma ve acil çözüm üretme sorunu da eklenmiş gözükmektedir. Dünkü yaşanan enerji kesintilerine anında müdahale edilememesi veya acil çözüm sağlanamaması, akıllara ister istemez özelleştirme sonucu EnerjiSA’ya devredilen Enerji Dağıtım Şirketindeki kalifiye ve şebekeyi ve Bölgeyi iyi tanıyan Mühendis ve Personelin; gerek EnerjiSa Şirket Politikası, gerekse bazı yöneticilerin kişisel tercihleri sebebiyle Şirket tarafından tasfiye edilmesinin sebep olduğunu getirmektedir. Bu konuda ciddi bir rapor hazırladık ve ilgili yerlere ileteceğiz. “

ŞEBEKELER YER ALTINA ALINMALI

Gaziantep’teki hatların yer altına alınması gerektiğine de dikkat çeken Arıkan, şöyle devam etti: “Gaziantep ilinin yaklaşık %25’i yer altına alınmıştır. Organize Sanayi Bölgesinde’de elektrik şebekesinin yaklaşık %65’ı yer altıdır. Aynı gün OSB’de olumsuz hava koşullarından kaynaklı enerji kesintileri olmamış, yalnızca bakım kaynaklı enerji kesintileri olmuştur. Yani Şehir şebekesinin yer altına alınması son derece önemlidir. Mevcut dağıtım şebeke hatlarının eskimiş olması, onarım ve yenileme işlerinin yavaş ilerlemesi, ileriki dönemde de arızalara ve elektrik kesintilerinin devam edeceğini işaret etmektedir. Bu sebeple Şehrimizin benzer sıkıntıları yaşamaması ya da arızaların en az süreyle giderilmesi için yatırımlara öncelik sırasına göre ağırlık verirken Bölgeyi bilen tecrübeli Personelin de yeniden kazanılmaya çalışılmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here