IHH’dan Acil Yardım Çağrısı

Dünyanın en büyük insani krizlerinden biri yaşandığı Yemen’de 21 milyon kişi açlık tehdidi ile karşı karşıya.

İnsani krizin ölümcül boyutlara ulaştığı Yemen’in acil yardım beklediğini belirten İHH Gaziantep Başkanı Tuncay Mengilli, Yemen için acil yardım çağrısında bulundu. Yemen’de 21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığını belirten Mengilli, “Sağlık sisteminin de çöktüğü Yemen’de insanların sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluk yaşanıyor. Ülkede iç çatışmalarla birlikte kuraklık da zaman zaman etkili oluyor. Özellikle gıda ve su sorununun birçok bölgede etkisini sürdürdüğü Yemen’de sağlık krizi de bulaşıcı hastalıkların yayılması ile her geçen gün derinleşiyor. Halk bir yandan açlıkla diğer yandan hastalıklarla ve iç çatışmaların etkileriyle mücadele ediyor. Yemen’deki durumun iyileştirilmesi için yardımseverlerin desteği gerekiyor” dedi. İHH’nın Yemen’de krizin ilk gününden itibaren, ülke genelinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları, bebek maması, hijyen paketleri, un, su, mobil sağlık klinik hizmetleri gibi alanlarda yardım ulaştırdığını belirten Mengilli, “Krizin her geçen gün daha da derinleştiği Yemen’de 2018 Kasım ayı içerisinde de 13 bin 255 muhtaca Acil Yardım Çalışmaları kapsamında gıda kolisi ulaştırıldı” dedi.

IHH YEMEN İÇİN ACİL YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

21 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu, bunun 9,8 milyonunun açlık sınırında yaşam sürdüğü Yemen’de insani kriz her geçen gün artıyor. Özellikle sağlık hizmetlerinin verilemediği Yemen’de insanlar, dışarıdan gelen yardımlarla ayakta durabiliyor. İnsani krizin ölümcül boyutlara ulaştığı Yemen’in acil yardım beklediğini belirten İHH Gaziantep Başkanı Tuncay Mengilli, Yemen için acil yardım çağrısında bulundu. Yemen’de 21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığını belirten Mengilli, “Sağlık sisteminin de çöktüğü Yemen’de insanların sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluk yaşanıyor. Ülkede iç çatışmalarla birlikte kuraklık da zaman zaman etkili oluyor. Özellikle gıda ve su sorununun birçok bölgede etkisini sürdürdüğü Yemen’de sağlık krizi de bulaşıcı hastalıkların yayılması ile her geçen gün derinleşiyor. Halk bir yandan açlıkla diğer yandan hastalıklarla ve iç çatışmaların etkileriyle mücadele ediyor. Yemen’deki durumun iyileştirilmesi için yardımseverlerin desteği gerekiyor” dedi. İHH’nın Yemen’de krizin ilk gününden itibaren, ülke genelinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları, bebek maması, hijyen paketleri, un, su, mobil sağlık klinik hizmetleri gibi alanlarda yardım ulaştırdığını belirten Mengilli, “Krizin her geçen gün daha da derinleştiği Yemen’de 2018 Kasım ayı içerisinde de 13 bin 255 muhtaca Acil Yardım Çalışmaları kapsamında gıda kolisi ulaştırıldı” dedi.

YEMEN’DE İNSANİ KRİZ ÖLÜMCÜL BOYUTLARA ULAŞTI

Yemen’de insani krizin ölümcül boyutlara ulaştığını belirten Mengilli, “Yemen’de insani kriz ölümcül boyutlara ulaştı. 21 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor. Çatışma, açlık, kolera ve çeşitli salgın hastalıklar nedeniyle şu ana kadar 7 bin insan öldü. İHH, “Yemen Yardım Bekliyor” sloganıyla acil yardım kampanyası başlattı. Stratejik konumu ve dünyanın en zengin enerji bölgelerine yakınlığı sebebiyle geçmişten bu yana uluslararası güç odaklarının hedefinde olan Yemen şimdi de iç savaşın hüküm sürdüğü bir ülke olarak ayakta kalmaya çalışıyor” dedi.

21 MİLYON İNSAN GIDAYA ULAŞIMINDA SIKINTI YAŞIYOR

Yemen’de 21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığını belirten Mengilli, “21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığı Yemen’de iç savaştan dolayı 7 bin insan öldü. 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin de çöktüğü ülkede insanların sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluk yaşanıyor. Ülkede iç çatışmalarla birlikte kuraklık da zaman zaman etkili oluyor. Özellikle gıda ve su sorununun birçok bölgede etkisini sürdürdüğü Yemen’de sağlık krizi de bulaşıcı hastalıkların yayılması ile her geçen gün derinleşiyor. Halk bir yandan açlıkla diğer yandan hastalıklarla ve iç çatışmaların etkileriyle mücadele ediyor. Yemen’deki durumun iyileştirilmesi için yardımseverlerin desteği gerekiyor” şeklinde konuştu.

13 BİN KİŞİYE GIDA KOLİSİ ULAŞTIRILDI

İHH’nın Yemen’de krizin ilk gününden itibaren, ülke genelinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları, bebek maması, hijyen paketleri, un, su, mobil sağlık klinik hizmetleri gibi alanlarda yardım ulaştırdığını belirten Mengilli, “İHH İnsani Yardım Vakfı’mız, krizin ilk gününden itibaren, başta Taiz ve Sanâ kırsalları olmak üzere ülke genelinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları, bebek maması, hijyen paketleri, un, su, mobil sağlık klinik hizmetleri gibi alanlarda yardım ulaştırıyor. Krizin her geçen gün daha da derinleştiği Yemen’de 2018 Kasım ayı içerisinde de 13 bin 255 muhtaca Acil Yardım Çalışmaları kapsamında gıda kolisi ulaştırıldı” dedi.

53 BİN HASTAYA SAĞLIK YARDIMI YAPILDI

IHH’nın Yemen’e yönelik çalışmaları aktaran Mengilli, “Yemen’de 2017 yılından itibaren 500 binden fazla kişiye gıda kumanyası, yatak, battaniye ve sağlık yardımında bulunuldu. 2017 ve 2018 Kurban çalışmalarıyla Yemen’de 110 bin kişiye kurban hissesi ulaştırıldı. 2018 yılı itibarıyla Yemen’de 4985 yetime sponsor olundu. 2017 yılından bu yana kolera ile mücadele için Aden ve Taiz bölgesinde 53 bin hastaya sağlık yardımı yapıldı. Bunun yanında, başkent Sana’da Yemen Hasta Bakım Merkezi’nde toplam 234 kanser ve diyaliz hastasına gıda ve ilaç yardımı ulaştırıldı. Merkezdeki hastaların barınma, gıda ve ilaç ihtiyaçları da karşılandı. Çeşitli alanlarda bu yardımlardan toplamda 2 milyon kişi faydalandı” diye konuştu.

SURİYE’YE 170 ADET ÇADIR SOBASI YOLLAYACAĞIZ

İHH Gaziantep’in Suriye’ye yönelik çalışmaları da aktaran Mengilli, “Bunun yanı sıra kış hazırlıkları çerçevesinde Şehitkamil Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz yardım faaliyetlerde Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun İHH aracılığı ile Suriye’de çadırlarda kullanılmak üzere 170 adet çadır sobası ve 12 bin adet Möp kazanımı kıyafet yollayacağız” dedi.

1200 YETİMİN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORUZ

Gaziantep’te bin 200’den fazla yetimin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiklerini belirten Mengilli, “Kış hazırlıkları ilimizde hızla devam ediyor tabi şehrimizdeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda dan giyime, temizlikten hijyen ürünlerine kadar bir çok aileye ulaşıyoruz. Tabi aralıksız yetimlere ulaşmaya devam ediyoruz. Gaziantep’te bin 200’den fazla Türkiyeli yetimimize aidat ve ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

BM’YE GÖRE YEMEN’DE 18 MİLYON KİŞİ AÇLIK TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

Birleşmiş Milletler, Yemen’de 18 milyon kişinin açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu bildirdi. Yemen’e ziyaretinin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki duruma dikkati çeken Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, Yemen’de 18 milyon kişinin açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu bildirmişti. İç savaşın devam ettiği ve dünyanın en kötü insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’in kıtlığın eşiğinde olduğu uyarısını yapan Beasley, ‘Yemen’de yaklaşık 18 milyon kişinin açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu, Ülkede 8 ila 14 milyon kişinin de ileri derecede açlığın eşiğinde olduğunu ve hastanelerdeki durumun “içler acısı” olduğunu söylemişti.

SALGIN HASTALIKLAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

BM’ye göre, Yemen’de 22 milyondan fazla kişi insani yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor. Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

BAHRİ UÇAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here