Cemal-i hüsnüne mağrur olursun
Kemal-i hüsnünün noksanı yok mu?
Hoca Dehhani
Hatırladığım kadarıyla yukarıdaki dizeler Hoca Dehhani’ye ait.
Şair – muhtemelen – sevgilisine, “Yüzünün güzelliğinden dolayı gururlanıp kibirleniyorsun; ama Allah aşkına senin zirvede gördüğün bu güzelliğinde hiç mi kusur, hiç mi eksiklik yok” diye sitem ediyor.
Bazı Sivil Toplum Kuruluşu sempatizanlarının geçen gün yaptığım bir analize gösterdikleri tepkiler i görünce bu dizeler aklıma geldi.
Demek ki bir şair bile sevgilisine “güzelliğinde hiç mi kusur yok” diye sitem edebiliyorken, bizden STK’ları “kusursuz” görmemiz bekleniyor.
Haklı bile olsa eleştiri yapmamamız isteniyor.
Konunun STK’ların neler yapıp neler yapmadıklarıyla, ya da yaptıkları hayırlı işleri yok saymakla alakalı olmadığını söylemeyi bile anlamsız buluyorum.
Çünkü bu yazının niçin yazıldığı herkes tarafından biliniyor.
Nitekim bazı STK`lardaki kardeşlerimiz bu yazının ne bütün STK`lar için, ne de STK`ların yaptığı bütün çalışmalar için bir genelleme olmadığını bildikleri için herhangi bir alınganlık göstermediler.
Kaldı ki ne benim, ne de ANTEP PRESS’in herhangi bir yazarının STK’ların bütün hayırlı çalışmalarını olumsuzlamak gibi bir düşünceye sahip olması zaten düşünülemez.
Öyle olsa, bu zamana kadar – lütfedip yollama zahmetinde bile bulunmadıkları – pek çok hayırlı faaliyetlerini kamuoyuna duyurmak için çaba sarf edilmezdi.
Bizim aslında ne demek istediğimiz çok açık.
Buna rağmen anlamak istemeyen bazı kardeşlerimize, ne demek istediğimizi bir kez de Hoca Dehhani`nin ağzından anlatalım:

Cemal-i hüsnünden mağrur olursun
Kemal-i hüsnünün noksanı yok mu?
Buna rağmen, illa da biz o şiiri öyle bilmiyoruz, o şiirin aslı şöyle olacaktı:
Kusursuz güzelliğimle mağrur olurum
Bakarım aynaya noksan bulamam
demeye devam edeceklerse söyleyecek bir sözümüz yok.
Ama yine de – gözettikleri maslahat gereği – fesadın faillerinden esirgedikleri bunca tepkiyi bize yönelten bazı kardeşlerimize sormak hakkımız: “Tarihi Bayazhan’da içki içirip dansöz mü oynattık; bununla da yetinmeyip bilboardlarda size küfredercesine boy boy afişlerle gözünüzün içine mi soktuk” da bize bu kadar öfkelendiniz?  

11.01.2010

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here