80785948121.07.2015154613gaziantepgunes

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç’taki terör saldırısına ilişkin, “Bir şüpheli tespit edilmiş durumda. Yurtiçi ve yurtdışı bağlantıları çıkarılıyor.

Dün de vurguladığım gibi şu an özellikle İşid  bağlantısı ve canlı bomba ihtimali yoğunluk kazanmış durumda ama nihai soruşturma neticeleri ortaya çıkmadan bir şey söylemek doğru değil” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Suruç’ta dün gerçekleştirilen terör saldırısında yaralananları hastanede ziyaretinin ardından Şanlıurfa Valiliğine geçti.

Vali İzzettin Küçük’ten brifing alan Davutoğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu, saldırıyla ilgili soruşturmanın detaylarının ve saldırganın kimliğinin tespiti yönündeki çalışmaların sorulması üzerine, bir şüphelinin tespit edildiğini bildirerek, “Yurtiçi ve yurtdışı bağlantıları çıkarılıyor. Dün de vurguladığım gibi şu an özellikle DAEŞ bağlantısı ve canlı bomba ihtimali yoğunluk kazanmış durumda ama nihai soruşturma neticeleri ortaya çıkmadan tabii bir şey söylemek doğru değil. En kısa zamanda bu soruşturmanın tamamlanmasını bekliyoruz. O an bu çerçevede de gerek adli, gerek idari olarak açıklamalar yapılacak” diye konuştu.

Davutoğlu, Suruç’taki terör saldırısının ardından ortak bir deklarasyon imzalama çağrısı yaptığı siyasi partilerden dönüş olup olmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar kamuya yapılan açıklamaları herhalde siz de gördünüz. Ben bu çağrıyı tekrar edeceğim. Bütün parti genel başkanları, teröre karşı ortak bir tutumda birleşene kadar gerekiyorsa her gün bu çağrıyı yapacağım. Ta ki teröre karşı net tavır alsınlar, açık bir şekilde ortaya çıksınlar. Dün Cumhuriyet Halk Partisinden olumlu bir mesaj geldi. Ümit ederim HDP de Milliyetçi Hareket Partisi de aynı tutumu sergilerler. Bugünler, herkesin ilkesel tutum sergilemesi gereken günlerdir. Eğer siyasi liderler ‘Buradan şu veya bu cihetle siyasi bir rant elde edebilir miyiz’ gibi bir yaklaşım içinde tavır sergilemeye kalkarlarsa bedelini bütün bir ülke öder ama dört parti genel başkanının ortak bir deklarasyonla hepimizin anlaştığı bir metinde, teröre karşı güçlü bir ses çıkarırlarsa terör örgütleri izole olacaklardır.”

– “Herkesin ilkeli bir tutum sergilemesi lazım”

Davutoğlu, “HDP’nin silahsızlanma konusunda olumlu bir iki mesajı hemen Kandil’den silahlanma yönünde açıklamalarla tekzip edildi neredeyse” ifadesini kullandı.

Geçmişin çok kolay unutabildiğini dile getiren Davutoğlu, 2007’de Ulus’ta Anafartalar’da 2008’de Diyarbakır’da bir dershane önünde, Güngören’de ve Reyhanlı’da gerçekleştirilen terör saldırılarını hatırlatarak, hayatlarını kaybeden vatandaşların acılarının hala yüreklerde olduğunu belirtti.

Davutoğlu, “Aynı şekilde Diyarbakır’da seçim kampanyası esnasında vefat eden vatandaşlarımızın hatırları da gözümüzün önünde. Dikkat edin hiçbir ayrım yapmıyorum. Şu terör örgütü varsa karşı çıkalım, şu terör örgütü varsa sessiz kalalım demiyorum, DAEŞ’in yaptığı saldırılara da aynı tutumu sergiliyoruz. PKK’nın ya da el-Kaide’nin ya da Suriye rejimi bağlantılı olan saldırılarda, aynı tutumu sergiliyoruz. Burada herkesin ilkeli bir tutum sergilemesi lazım” diye konuştu.

“Hepimizin şimdi ortak bir tutumda birleşme vaktidir”

Başbakan Davutoğlu, vefat edenler açısından da bir ayrım yapmadıklarını vurgulayarak,  “Kim vefat etmiş olursa bizim yüreğimizden sökülen parçalardır. Onların etnik mezhebi, kimliği, onların siyasi ideolojik arka planını tartışma konusu yapmayı, vatandaşlık, bir aidiyet bağlamında da siyasi etik bağlamında doğru bulmayız. Kim böyle bir ayrım yaparsa bu davranışı etik dışı, siyasi ahlak dışı bir davranış olarak telakki ederim” değerlendirmesinde bulundu.

Herkesin ortak bir tutumda birleşme vakti olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Tekrar çağrımı yeniliyorum. Gelin hep beraber ortak bir metne imza atalım ve terörü kim yaparsa yapsın karşı çıkalım. Terörden mağdur olmuş kim olursa olsun onu da bağrımıza basalım. Grup başkanvekillerimiz bu çalışmalarını sürdürüyorlar. Ümit ederiz olumlu bir cevap alırız ve Türk siyasi tarihine gerçekten gelecek nesillerin onur belgesi olarak göreceği bir metni birlikte yazarız, birlikte altına imza atarız. 78 milyonun her bir ferdine de bir güven vermiş oluruz. Siyasete güven de böyle artar. Ama siyasete güven, terör olayını yapana göre değişen tutumlarla veya mağduruna göre değişen tutumlarla siyasete güven sarsılır.”

“Şehidimizin de acısının hissedilmesini bekleriz”

AK Parti’nin ilkesinin, tutumunun açık olduğunu belirten Davutoğlu, böyle bir metne hemen imza atmaya, böyle bir metni birlikte yazmaya ve konuşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Davutoğlu, “Yeter ki yeni bir terör olayıyla yüreğimiz dağlanmasın. Yeter ki hepimiz ortak bir insani duyguda ve vatandaşlık bilincinde bulaşalım. Ama aynı şekilde bugün defnedeceğimiz askerimizin de şehidimizin de acısının hissedilmesini bekleriz. Bunlar, hepimizin yüreğidir, hepsi bizim canımızdır. Bu canların bir daha heba olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here