suriyelilerin-egitimine-buyuk-onem-veriliyor-1461766980-18820832255

Büyükelçi Adnan Keçeci Gaziantep Kulübünce organize edilen bir toplantıda yaptığı konuşmada, eğitim konusunun Suriyelilere götürülen hizmetlerin başında geldiğini, bu bağlamda orta ve lise çağındaki Suriyelilerin eğitiminde derslik, öğretmen ihtiyacı ile müfredat alanlarında ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesinin önem kazandığını ifade etti.

Büyükelçi Keçeci bir soruya karşılık olarak, tüm Suriyelilerin Suriye krizinin bir an önce sona ermesini ümit ettiklerini ve Suriyeli misafirlerin yurtlarına, evlerine dönmeyi arzuladıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Suriye krizinin boyutunun ve yansımalarının bölgesel bir sorun boyutunu çoktan aştığını, uluslararası bir   sorun haline geldiğini ve birçok gözlemciye göre II. Dünya Savaşından sonraki en büyük “insani facia” haline geldiğini bildirdi. Suriyeliler gibi Türkiye’nin de Krizin bir an önce sona ermesini ve tüm Suriyelilerin barış ve güven içinde yurtlarına, evlerine dönmesi için gayret ettiğini söyledi.

Gaziantep Kulübü tarafından düzenlenen ‘’ Bir diplomatın Gaziantep İzlenimleri’’ konulu toplantıda konuşan Büyükelçi Adnan Keçeci, savaştan kaçan Suriyeliler için ilk dönemde can güvenliği, barınma, gıda, sağlık gibi acil ihtiyaçların giderilmesine gayret edildiğini, ancak Türkiye’de kalış süreleri uzadıkça eğitim, sağlık, uyum, integrasyon gibi ihtiyaçlarının ön plana geçtiğini belirtti. Keçeci, halen şehirde bulunun eğitim çağındaki 107.000 kadar çocuktan 55.000 kadarına eğitim hizmeti sağlanabildiğini, bu konuda Gaziantepli ebeveyn ve çocukların “sabahçı, öğlenci öğrenci” sistemiyle ve büyük bir özveriyle sınıflarını Suriyeli çocuklarla paylaştıklarını, eğitim çağındaki tüm öğrencilerin okula gitmesinin ve kayıp bir nesil yaratılmasının mutlak suretle önlenmesi gerektiğini, bu itibarla uzun dönemde yeni dersliklere ve iyi eğitim görmüş öğrenmelere ihtiyaç duyulduğunu, bu alanlardaki çalışmalarda başta AB olmak üzere uluslararası toplumun katkı ve işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

EĞİTİMİN YANINDA SAĞLIK HİZMETLERİ DE SURİYELİLERE SAĞLANAN HİZMETLER AÇISINDAN ÖNCELİKLER ARASINDA YER ALIYOR.

Sağlık konusunun Suriyelilere sağlanan hizmetler açısından öncelikler arasında yer aldığına işaret eden Keçeci, bu sorunun giderilmesi için aile hekimliği benzeri sağlık ofisleri oluşturulmaya başlandığını bildirdi. Suriyelilerin Türk toplumuna entegrasyonun da, özellikle dil konusunda sorunlar yaşandığına işaret eden Büyükelçi Keçeci, tüm sorunların giderilmesi için merkezi idare, yerel yönetimler ve Gaziantep’teki STK’lar ile birlikte el ele çalıştıklarını söyledi. Tepebaşı mahallesi Prof. Metin Sözen caddesindeki Dışişleri Gaziantep Temsilciğinde yapılan toplantı sonunda, Büyükelçi Keçeci, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Keçeci, ‘’ şöyle dedi: ‘’ Suriyeliler çok acı çektiler. Çekmeye devam ediyorlar. Bunların beklentilerini adaletli bir şekilde karşılamak lazım. Bu arada, Suriye’nin içinin boşaltılmasını engelleyici her türlü önlemi almalıyız. Siyasi çözüm için umutlu olmalıyız. Ancak, bunun erken sonuçlanacağı konusunda aşırı bir beklenti içine girmemek lazım. Suriye sorunu uluslararası bir sorun. Bundan en çok etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor.   Krizin biran önce sona ermesini, Suriyeli misafirlerinin acılarının son bulmasını, onların güven içinde yurtlarına, evlerine dönmelerini arzuluyoruz’’

GAZİANTEP NÜFUSUNUN YÜZDE 17’SİNİ SURİYELİLER OLUŞTURUYOR

Büyükelçi Keçeci, bir başka soruya karşılık olarak ta, şu anda Gaziantep’in nüfusunun yüzde 17’sini Suriyelilerin oluşturduğunu, Avrupa Birliğince tahsisi öngörülen   3 milyar avroluk kaynağın ilk bölümünün 1 Temmuz itibarıyla serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlandığını, bu kaynağın ülkemizdeki Suriyelilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla oluşturulacak projelerin finansmanında kullanılmasının planlandığını bildirdi.

NECATİ BİNİCİ: HER TÜRLÜ İNSANİ YARDIMLARA DEVAM EDECEĞİZ

Gaziantep Kulübü Başkanı Necati Binici de, Gaziantepli STK’lar olarak Suriyelilere her türlü insani yardımı yaptıklarını söyledi. Ekonomik krizi fırsata çevirme başarısı göstermede alt yapısı sağlam olan Gaziantep’in burada da başarılı olacağına inandığını ve Suriyeliler yurtlarına evlerine dönünceye kadar, her türlü çözüm önerilerine katılacaklarını, insani yardımlara devam edeceklerini, hoşgörülü olacaklarını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here