2016-05-23-ekiciden-tecavuz-ve-istismar-tepkisi

CHP Milletvekili Akif Ekici, Nizip ve İslahiye çadır kentlerindeki Suriyeli çocuklara yönelik tecavüz ve istismarlar ile ilgili Meclis araştırması açılması istedi. Ekici ve arkadaşlarının meclis araştırması önergesi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 

Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergede, “İslahiye’de ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar olayı bunun o kampa has bir durum olmadığını, bütün kamplarda olduğunu ispatlıyor” denildi. 10 ildeki 26 çadır ve konteyner kentte 264 bin 169 sığınmacının yaşadığı hatırlatılarak, “Bugüne kadar geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerin cinsel istismar, küçük yaşta zorla evlendirilme, seks işçisi olarak çalışmaya veya suça zorlanma gibi tehlikelerle karşı karşıya olduklarına dair pek çok haber, araştırma ve inceleme yapılmıştır. Ancak yetkililer tarafından bu uyarılar her seferinde inkâr edilmiş ve tedbir almaya yönelik girişimde bulunulmamıştır” denildi.

 

UTANÇ TABLOSU

 

Araştırma önergesinde, istismar olaylarından çarpıcı örneklere de yer verildi. Örneğin 22 yaşındaki Suriyeli evli ve üç çocuklu bir kadının ses kaydı ile ortaya çıkan olayda AFAD kampında kalan kadının 20 gün boyunca yetkili kişi de dâhil çok sayıda kişiyle ilişkiye girmeye zorlandığı, şikâyette bulunduğunda ise hiçbir şey yapılmadığı, kadının başka bir kampa gönderildiği hatırlatıldı. Karkamış çadırkentinde kadınların şantajla fuhuşa zorlandıkları,  jandarma ve AFAD’ın bundan haberdar olduğu, gerekli ve yeterli tedbirlerin alınmadığının da ortaya çıktığı anımsatılan önergede, Hatay’ın Yayladağı, Apaydın ve Altınözü geçici barınma merkezlerinde çok sayıda taciz ve tecavüz olayının yaşandığı bilgisine de yer verildi.

 

NİZİP REZALETİNDE AFAD VE BAKANLIĞIN ‘SORUMSUZ’LUĞU

 

Gaziantep’te bulunan Nizip 1 Çadırkenti’nde 30 erkek çocuğuna temizlik görevlisi tarafından cinsel istismarda bulunulması olayına işaret edilen önergede bu son olayla ilgili AFAD’ın ihmalleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın duyarsızlığına dikkat çekildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Eylül 2015’ten bu yana 4 duruşmanın yapıldığı cinsel istismar davasına, haberdar olmasına rağmen katılmadığı, ancak konu medyada geniş bir biçimde yer aldıktan sonra 12.05.2016’da duruşmalara katılma dilekçesi verdiği belirtilen önergede, AFAD’ın da istismara uğrayan çocuklardan ikisinin kamptan çıkmasına izin verme, olayın gerçekleştiği yerdeki kameraların bozuk olması, cinsel istismarı gerçekleştiren temizlik görevlisini görevden uzaklaştırmak yerine görev yerini değiştirmek gibi ihmal ve hataları olduğu kaydedildi.

 

ÖNERGEDE SAPTAMALAR

 

Bütün bu örnek olayların üç gerçeği gözler önüne serdiği belirtilen araştırma önergesinde saptamalar şöyle sıralandı:

 

* AFAD’a bağlı geçici barınma merkezlerinde kadınlar ve çocuklar cinsel istismar, fuhuşa zorlanma, suça sürüklenme tehlikeleriyle karşı karşıyadırlar.

* Kamplarda gerçekleşen bu insanlık dışı olaylarda yetkililerin ya suçun içinde bulunmaları ya da göz yummaları veya üstünü örtmeye çalışmalarıyla ciddi sorumlulukları vardır.

* Bu suçları işleyenler bugüne kadar bir şekilde korunmuş ve hak ettikleri cezalara çarptırılmamışlardır.

MECLİS, REZALETE DERHAL MÜDAHALE ETMELİ

 

Bu durumun kamplarda özellikle Suriyeli kadın ve çocukların maruz kaldığı her türlü istismarın artarak devam etmesine neden olduğu ifade edilen önerge gerekçesi şöyle noktalandı: “Ulusal ve uluslararası basında sürekli ve yaygın şekilde yer alan bu haberlerle ülkemiz misafirlerine sahip çıkamayan, himayesi altındaki kamplarda insan hakları ihlallerinin sıkça yaşandığı bir ülke profili çizmektedir. Tüm bu nedenlerle AFAD’a bağlı geçici barınma merkezlerinde Suriyelilerin yaşadığı her türlü istismarın araştırılması için bir Meclis araştırma komisyonu kurulması elzemdir.”

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here