yh_suriyeli-muhacir-cocuklar-buyuyup-turkiyeyi-kalkindiracak-1445208956

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Suriye’deki savaşın bitmesi halinde yeniden yapılandırılmasında ana damarın Gaziantep olacağını açıkladı. Şahin, “Suriye meselesi ömür boyu devam etmeyecek. Suriye’nin kalkınmasında lider kent biz olacağız” dedi.

LİDERLİĞİ GAZİANTEP YAPACAK

Dünya Bankası tarafından yapılan araştırmada Gaziantep’in dünyanın en rekabetçi 7 ili arasında yer aldığına dikkat çeken Şahin, “Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek de Gaziantep’i küçük bir Amerika olarak görüyor. Riski de olsa da biz bu özelliklerimizi fırsata çevirmek için kullanmalıyız. Suriye konusunda da ana damar Gaziantep olacak. Suriye’deki bu olaylar ömür boyu sürmeyecek. Elbet bitecek. Bittiği zaman da o ülkenin kalkınması ve yeniden yapılandırması için lider ülke Türkiye, lider kent de Gaziantep olacak. Biz bunu başarabilecek güce sahibiz. İhracatta Ankara’ya geçerek 5’inci sıraya yükselmemiz de bunun göstergesi” dedi.

EĞİTİME KAZANDIRAMAZSAK TERÖRE YÖNELEBİLİRLER

Suriye’den gelen çocuklarla ilgili olarak eğitime de büyük önem verdiklerini belirten Şahin, “Biz şu ana kadar 60 bin çocuğun örgün eğitim içinde olması gerektiğini tespit ettik. Bunların 45 binini eğitime kazandırdık. Eğer biz bu çocukları eğitime kazandıramazsak., terör örgütüne yönelme riskleri var. Sadece eğitim alanında değil Suriyeli konusunu 4 ayrı ana başlıkta ele aldık. Kendi vatandaşımızın en az zararı görmesi için mücadele ettik. Esnafımızın, işçimizin kısacası kendi vatandaşımızın en az zararı görmesi için daha kesin adımları hükümetimiz kurulunca atacağız” diye konuştu.

HASSAS BİR DÖNEMDEYİZ

Gaziantep’in Suriye sorunu nedeniyle sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Şahin, “Çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Biz öncelikle Suriye’de bu olayların olmaması için mücadele ettik. Ancak çok zor bir coğrafyadayız. Bu coğrafyayı terk edecek halimiz de yok. Suriye konusunda kendi vatandaşımızın en az zararı görmesi için uğraştık. Esnafımız Suriyeli gelip yanıma dükkan açıyor ve vergi ödemiyor. Haksız rekabet oluyor dedi. Bu zorlukları yeni hükümetimiz kurulur kurulmaz hayata geçireceğiz. En yetkili kişilerle görüşüp fikirleri alınacak. Bu sorunun çözümü ve en az zararla kapatılması için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜRÜ EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ

 

Şahin, Gaziantep’in tarihi doku bakımından da çok büyük özellere sahip bir kent olduğunu dile getirdi. Şahin, “Biz sadece sanayiyle değil, tarihi mekanlarımızı da ekonomiye kazandıracağız. 5 antik kenti olan tek şehir biziz. 2 tarihi değerimiz UNESCO listesinde yer alıyor. İpek Yolu üzerinde bulunma avantajımızı da en iyi şekilde kullanıp Gaziantep’te kültürü ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Şehrin kültür alanında rekabet gücünü artırarak, şehir ekonomisine dönüştürmek önemli hedeflerimiz arasında. Bir diğer gücümüz de gastronomi. Bu özelliklerimizi en iyi şekilde fırsata çevirdiğimiz zaman hedeflerimize ulaşırız” şeklinde konuştu.

BENİ EVLENDİRİYORLAR YETİŞİN TELEFONLARI GELDİ

Gaziantep’te önem verdiği bir diğer önemli projenin de kız çocuklarının okutulması ile ilgili olduğuna dikkat çeken Şahin konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Mahallenin imamı, muhtarı, okul aile birlikleri ve kanat önderleri ile bir araya geldik ve saha çalışması yaptı. Göç alan ve eğitim seviyesi daha düşük olan yerlerde tarama yaptık ve bir sistem koyduk. Bir sabit telefon hattı ile Gelin etmeyin okula gönderin’ dedik. O hat Kürtçe ve Arapça da şikayetler alındı. Bu kapsamda 25 kız çocuğumuz bizi aradı ve ben çok güzel okul kazandım ama ailem göndermiyor dedi. Aman benim söylediğim belli olmasın ama müdahale edin talepleri geldi. Oluşturduğumuz çalışma gurubu ile gelen telefonların adresine gidildi ve çocukları neden okutmadığı tespit edilip çözüm bulundu. Bu çalışmayı tamamladık” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here