Başta Elektrik dağıtım şirketleri olmak üzere iş dünyasının da elektrik kaçak oranının artışındaki gerekçe olarak topu Suriyelilerin üzerine atmak için bir yarış içerisine girmiş olmasını manidar buluyor ve kınıyoruz.

 

Elektrik dağıtım şirketlerinin Suriyelilerin kaçak elektrik kullandığı bahanesiyle elektrikte kayıp-kaçak oranlarının arttığı gerekçe göstererek EPDK’ dan kayıp-kaçak hedeflerinin yenilenmesini ve artırılmasını talep etmesi acizlikten başka bir şey değildir.

 

Bilinmelidir ki kamp dışında yaşayan Suriyelilerin büyük ekseriyeti ağır yaşam koşullarına sahip olan, çoğunluğunda çamaşır makinesi, ütü vb. elektrikli cihazların bile bulunmadığı ve sadece aydınlatma amaçlı bir ampulün kullanıldığı boş ambarlara ve boş dükkanlara fahiş rakamlarda kiralar ödemek suretiyle , maddi imkanları biraz iyi olanları ise imkanlarının elverdiği çerçevede yine fahiş ücretlerle ev kiralamak suretiyle yaşamlarını ikame etmeye çalışmaktadırlar.

 

Suriyelilerin kiraladığı ambar, dükkan ve evlerin hiçbiri sahipsiz olmadığı gibi bir çoğunun abonelikleri de mevcuttur. Eğer ortada elektriği kaçak kullanmak gibi bir sıkıntı varsa Suriyelilerden önce bu mekanları fahiş fiyatlarla bu insanlara kiraya veren mal sahiplerinin sorgulanması gerekmektedir.

 

Bilinmelidir ki binlerce vatandaşımız mevzuattan kaynaklanan ve vatandaşlarımıza maliyetleri binlerce TL’yi bulan ( iskan vb.) şartlardan dolayı elektrik abonesi alamadığı için içine sindiremese bile zorunlu olarak kaçak elektrik kullanmaktadır.

Yeni elektrik abonesi alınabilmesi için vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması yerine mevcut şartlardan dolayı resmen kaçak elektrik kullanımına davetiye çıkartılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here