62486107525.11.2015115958gaziantepgunes

“Suriye’de seyir halindeki otomobilin yanına bomba düşmesi sonucu araçtan fırlayıp beyin travması geçiren ve bitkisel hayata giren çocuk, Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla 14 ay sonra uykudan uyandı.”  Suriye’de seyir halindeki otomobilin yanına bomba düşmesi sonucu araçtan fırlayıp beyin travması geçiren ve bitkisel hayata giren çocuk, Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla 14 ay sonra uykudan uyandı.

Suriye’nin Halep kentinde akraba ziyaretine gittiği sırada araçlarının yanına bomba düşmesi sonucu araçtan fırlayıp beyin travması geçiren ve bitkisel hayata giren çocuk 14 ay sonra gözlerini hayata açtı.  Suriye’de 12 yaşındaki Ayman Hamide  2014 yılının Eylül ayında  ailesiyle birlikte akrabalarının yanına gittiği sırada içerisinde bulundukları otomobilin yakınına bomba düştü. Bombanın şiddetiyle araçtan fırlayan küçük Ayman kafasını sert cisimlere çarpması sonucu beyin travması geçirip komaya girdi.

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi’nde Nöroloji Uzmanı Dr. Rıdvan Musullu tarafından 3 ayrı operasyon gerçekleştirilen bitkisel hayattaki Ayman Hamide 14 aylık tedavinin ardından tekrar hayata gözlerini açtı.   İlk olarak çocuğu Halep’teki bir hastanede tedavi altına alan yetkililer daha sonra Türkiye’den yardım istedi. Kilis’te tedavi gören Ayman daha sonra Mersin’e ardından da son olarak Gaziantep’teki Özel Sevgi Hastanesi’ne sevk edildi. Bitkisel hayata giren Ayman Hamide 14 aylık tedavinin ardından tekrar hayata gözlerini açtı.   Bitkisel hayata giren çocuğu 3 kez ameliyat ettiklerini söyleyen Gaziantep Özel Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Rıdvan Musullu, “Hastamız Gaziantep’e geldiğinde bacağı kırık, akciğerlerin de enfeksiyon ve beyin su toplamış durumdaydı. Doğal yollardan nefes alamadığı boğazı delinerek içine hortum sokulup nefes alması sağlanmıştı. Sürekli sara nöbeti geçiriyordu. Hastamızı 3 kere beyin ameliyatı yaptık ve beyindeki suyu aldık.

Vücudunun hasar gören yerlerini tedavi ettik ve tekrar doğal yollardan nefes almasını sağladık” dedi.  Talihsiz bir şekilde bitkisel hayata giren Ayman Hamide Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi’ne getirildiğinde bu haldeydi.  Çocuğunun Türkiye’ye geldiği zaman ölüden bir farkı olmadığı ve hayata dönmesinin mucizevi bir durum olarak düşündüğü söyleyen Baba Kreyyem El Muhamed (43),  “Oğlum ve akrabalarımla dayımın yanına gidiyorduk. Bir an yanımızda bomba patladı ve oğlum araçtan fırladı. Oğlumun yanına gittiğim de öldüğünü zannettim. Halep’te hastaneye kaldırdık fakat onlarda Türkiye’den yardım istedi. 14 ay komada kalan Ayman Gaziantep’e geldikten 3 ay sonra hayata gözlerini açtı. Hiç bir karşılık beklemeden oğluma yardım eden Gaziantep Özel Sevgi Hastanesi’nin bizlere çok büyük yardımları dokundu. Hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here