Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, “Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde Cerablus, El-Bab, Azez ve Telafer ile benzeri bölgelerde hemen hemen tüm okulları ayaklandırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Altunel, Türkiye’de okul çağında 833 bin Suriyeli çocuğun bulunduğunu belirtti.

OKULA KAZANDIRMAK ZORUNDAYIZ

Bu çocukların 503 bininin okullaştırıldığını aktaran Altunel, “Türkiye’de yaşayan yavrularımızın bir kısmını özellikle lise çağındakileri okullarımıza kazandırmamız lazım. Türkiye’dekilere hem geçici eğitim merkezlerinde hem de kendi okullarımızda, Türk çocuklarımızla beraber eğitim imkanı sağlıyoruz. İlkokulundan lise sona kadar, meslek eğitimlerinden imam hatip liselerine kadar, yine yüksek öğrenimde okuyan Suriyeli yavrularımız da var.” diye konuştu.

AYRI TUTAMAYIZ

Sığınmacı Suriyeli çocukları Türk çocuklarından ayrı tutmanın doğru olmayacağına işaret eden Altunel, şunları kaydetti: “İnşallah gelecekte barış ve kardeşlik içerisinde yaşayan Suriye’nin inşasını burada bizim yetiştirdiğimiz yavrularımız gerçekleştirecektir. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Gelecekte Suriye halkı, bu yetiştirilen gençliğinin tecrübesine, bilgi birikimine muhtaçtır. Biz toplum olarak iyiliği Suriyelilere yapmak durumundayız. Bunun dışında Suriyeli yavrularımızın eğitimlerini kendi dillerinde anlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Kitap ve defter veriyoruz. Özellikle uluslararası fonlardan Suriyeliler için temin edilen imkanlardan, Suriyeli çocukların kılık, kıyafetlerine kadar her yönüyle desteklemeye çalışıyoruz. Bu ülkemizde yaşayan Suriyeli çocuklarımız için yaptığımız çalışmaların kısa bir özetidir.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here