Hamza Ağca: Özel hastaneleri batmaktan Suriyeliler kurtardı

* Nezle olduğumuzda ilk başvurmamız gereken yer aile hekimliği olması lazım. Ancak hemen hastaneye gidiyoruz. Oysa hastaneye daha ağır ve daha acil vakaların başvurması gerekiyor. Trafik kazası, kalp krizi gibi. İnsanlarımız bunu yapmaktan vazgeçmeli.

* 10 sene önce Türkiye’de sağlığa harcanan parayı 100 kabul edersek, vatandaş o zaman 15 lirasını harcıyorsa, şimdi 25 lirasını harcıyor.

* Terörsüz bir ülke için, teröristle mücadeleyi nasıl gerekiyorsa öyle yapmamız lazım ama terörü yenmenin yoluda daha fazla demokrasi, daha fazla insan haklarından geçiyor. Terör halkımızın psikolojisini bozuyor. Halkımız büyük bir tedirginlik içerisinde.”

Hamza Ağca: Özel hastaneleri batmaktan Suriyeliler kurtardı

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, Suriyelilerin özel hastaneleri batmaktan kurtardığını söyledi. Suriyeliler devlet hastanelerine gidince, vatandaşın da devlet hastaneleri yoğun diye özele yöneldiğini belirten Ağca, “Özel hastaneler batmaktan kurtuldu. Yoksa zincirler küçük balığı yutup zincire katacaktı. Ama Suriyeliler gelince katamadılar” dedi. Ağca, Suriyelilerle ilgili Göçmen Sağlığı Merkezleri açılacağıyla ilgili duyumları olduğunu da belirterek, bu merkezlerin de hastanelerin yükünün hafifleteceğini söyledi.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca ile hastanelerin kalabalığını, Suriyelilerin bunda etkisini, katkı paylarının artışını, terörün toplum psikolojisine etkisini konuştuk.

-“Gerek kamu, gerek özel hastaneleri  aşırı kalabalık. Bir salgın mı var?”

SALGIN YOK

“-Son günlerde başta hastaneler olmak üzere bütün sağlık kuruluşları dolup taşmaya başladı. Bunun nedeni salgın değil, havaların soğuması. Aslında havalar soğuduğunda bu kadar fazla başvuru olmaması lazım ama önemli olan giyinme, kılık kıyafete dikkat etmemiz lazım. Burası kara iklim olduğu için öğlenleri sıcak olur sabah akşam soğuk olur. İşe gidip gelirken ya da okula gidip gelirken daha kalın giyinmek lazım ama öğlen vakti bir kat inceltebiliriz. Giyinme şöyle de önemli, vücudu sabit sıcaklıkta tutmak lazım. Bir içeri bir dışarı olursa, bu çok çabuk üşütmeye ve nezleye neden olur. “-“Hastanelerin kalabalık olmasında Suriyelilerin de payı var sanırım?”

NEZLE İÇİN İLK BAŞVURULACAK YER

-“Payı var ancak, mesele şu. Nezle olduğumuzda ilk başvurmamız gereken yer aile hekimliği olması lazım. Ancak hemen hastaneye gidiyoruz. Oysa hastaneye daha ağır ve daha acil vakaların başvurması gerekiyor. Trafik kazası, kalp krizi. Nezlenin ilk başvurması gereken yer aile hekimi olmalı. Aile hekimliğine değilde acile başvurduğu zaman bu kişiler aslında acil vakanın kanama, vs. daha kritik vakaların zamanını almış oluyorlar. Bu doğru bir şey değil. Öncelikle aile hekimine başvurması gerekirki aile hekimi zaten vakayı çözebiliyorsa iyileştirmek için tedavisini düzenler, daha fazlası gerekiyorsa, daha fazla oyalamaz, onu hastaneye gönderir. Hastanelerdeki yoğunluğu bu şekilde azaltmak gerekir.”

ÖZELLER BATIYORDU

-“Şehrimizde 500 bin civarında Suriyeli var. Suriyeliler devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarını daha çok kullanıyorlar. Çünkü buralar daha hesaplı. Bizim vatandaşımızda bunlar burada diye özele gidiyor. Gaziantep’te özeller batıyordu. Vatandaş devlet hastaneleri yoğun diye özele yönelince, özel hastaneler batmaktan kurtuldu. Büyük balık küçük balığı yutar misali. Zincirler küçük balığı yutup zincire katacaktı. Ama Suriyeliler gelince katamadılar. “SURİYELİLERLE İLGİLİ GÖÇMEN SAĞLIK MERKEZLERİ AÇILACAK

-“Bir de unutmadan bahsedeyim, Suriyelilerle ilgili göçmen sağlığı merkezleri açılacağıyla ilgili duyumlarımız var. Bunu iyi şekilde değerlendirmek lazım. Suriyeli hekimleri bu sağlık merkezlerinde çalıştırmak gibi bir niyetin olduğunu biliyoruz. Bunlar üzerinde iyi düşünmeli avantaj ve dezavantajları değerlendirilmeli. Mutlaka ilgili demokratik kitle örgütleriylede de bu konu görüşülmeli ondan sonra bu konuda bir hizmet verilecekse öyle hareket edilmeli. Sağlık Bakanlığının Aile hekimlerinin nüfuslarını azaltarak daha fazla sayıda aile hekimliği açmak gibi bir çabası olduğunu duyuyoruz. Bunun bir kısmınıda belki göçmen sağlığı merkezi olarak açmaya niyetlenmiş olabilirler ama bunlarda hizmeti verimliliğini artıracak mı yoksa hem vatandaş için hem çalışan için yeni bir yükmü olacak, bunun mutlaka hem çalışanları, hem de ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşü alınarak yapılması gerekir. Göçmen sağlığı merkezinde mutlaka yerli hekimlerimizin olması lazım ama yerli hekimlerimizin yanında Suriyeli hekimlerde yardımcı olabilirler. Fakat tedavi düzenlemekten daha çok, hastanın anlaşılması yapılacak tedavinin onunla paylaşılması konusunda destek olabilirler. Tercümanlık yaparlar. Aslında önemli ve uzun vadeli bir konu.”

-“Göçmen Sağlığı Merkezlerinin açılacak olması, Suriyelilerin kalıcı olduğunu göstermiyor mu? Bu merkezler hastanelerin de yükünü alır değil mi?”GÖÇMENLERİN YÜZDE 20’Sİ DÖNÜYOR-“Göçmenlerin geldiklerinde bir zaman sonra döneceklerini, bu sürenin de çok uzun sürmeyeceğini öngörüyorduk, oysaki daha önceki dünyada yaşanmış göçmenlik tecrübelerinden öğreniyoruzki, göçmenler gittikleri yerden yüzde 80 dönmüyorlar. Yüzde 20’si dönüyor. Bu da kısa süreli olan durumlar için söz konusu. Türkiye’de bu 5-6 seneyi buldu ve daha ne kadar olacağıda belli değil. Dolayısıylada, belki yüzde 20’sinin bile dönmemesi sözkonusu olabilir. O zamanda bunların hem eğitimi, hem sağlığı daha iyi bir şekilde planlanmalı yoksa, hem kendilerine hem de yerli halka olumsuz etkisinin olabileceğini de görmek lazım. Bunun içinde daha iyi, daha kalıcı tedbirler alınmalı. Evet, Suriyeliler için açılacak merkezler, hastanelerin de yükünü hafifletir?”

-“Birde katkı payı, fark ücreti konusu var. Bu konuda vatandaş şikayetleri fazla. Neler söyleyeceksiniz?”HER SENE YÜZDE 1 ARTIYOR

-“Her sene katkı payları katılım payları fark ücreti vatandaşımıza yüzde 1 daha fazla yük oluyor. 10 sene önce Türkiye’de sağlığa harcanan parayı 100 kabul edersek, vatandaş o zaman 15 lirasını harcıyorsa, şimdi 25 lirasını harcıyor. Dolayısıyla senede yüzde 1 oranında vatandaşın cebinden daha fazla para çıkmaya başladı. Bunun da önüne geçmesi için vatandaşımızın öncelikle aile hekimine başvurması lazım. Çünkü aile hekimlikleri ücretsiz. Artık kamu hastaneleri de işletme. İşletme olunca da hepsini en ufak ayrıntısına kadar ücretlendiriyorlar. Ücretlerinin çoğunu halen kamu ödüyor ama yarın bugün bunlar vatandaşa dönecek. Nihayetinde 3-5 sene sonra yüzde 25 olan harcadığımız oran, yüzde 35 olacak hatta yüzde 50 olacaktır.” -“Terör toplumun psikolojisini nasıl etkiliyor?”HALKIMIZIN PSİKOLOJİSİNİ BOZUYOR

-“Öncelikle yeni yıla katliamla girmeyi istemezdik. Ailelerine başsağlığı diliyoruz. Fakat çuvaldızıda kendimize batıralım. Burada bir sorumluluk var, bu sorumluluğun alınması lazım. Aynı gemideyiz. O nedenlede herkes şapkasını önüne koysun iyi düşünsün. Dolayısıylada varsa yapılması gereken eksiklik yanlışlık, bu eksikliğin ve düzeltilmesi için hangi tedbirler alınacaksa o tedbirler alınsın. Terörsüz bir ülke için, teröristle mücadeleyi nasıl gerekiyorsa öyle yapmamız lazım ama terörü yenmenin yoluda daha fazla demokrasi, daha fazla insan haklarından geçiyor. Terör halkımızın psikolojisini bozuyor. Halkımız büyük bir tedirginlik içerisinde.”

-“Eklemek istediğiniz bir şey var mı?”

KONUMUZ, ONAT KUTLAR

-“Oda olarak Türkiye’nin her yerinden katılacak hekimlerle Edebiyat Günleri düzenleyeceğiz. Konumuz Onat Kutlar olacak. Hemşehrimiz Onat Kutlar’ın edebi geçmişiyle ilgili sohbeti Gaziantep’te yapacağız.”-Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

-Ben teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here