Suriyeli öğrencilerin fakültelere göre dağılımı 

Suriyeli öğrencilerin fakültelere göre dağılımı.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’de 15 bine yakın Suriyeli öğrencinin üniversitelerde öğrenim gördüğünü açıkladı.

Saraç, Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversitenin Gaziantep Üniversitesi olduğunu söyledi. Gaziantep Üniversitesinde eğitim gören Suriyelilerin en çok olduğu fakülte ise Fen Edebiyat Fakültesi olduğu öğrenildi.

BİN 909 SURİYELİ GAÜN’DE EĞİTİM GÖRÜYOR 

Gaziantep Üniversitesinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin toplam sayısının bin 909 olduğu öğrenildi. Gaziantep Üniversitesinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin fakültelere göre dağılımı şöyle; Diş Hekimliği Fakültesi 17, Eğitim Bilimleri Enstitüsü 8, Fen Bilimleri Enstitüsü 68, Fen Edebiyat Fakültesi 226, Gaziantep Eğitim Fakültesi 119, Gaziantep Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 44, Gaziantep Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu 35, Güzel Sanatlar Fakültesi 56, Havacılık ve uzay bilimleri fakültesi 14, Hukuk Fakültesi 31, Mühendislik Fakültesi 501, Mimarlık Fakültesi 38, Nizip Eğitim Fakültesi 19, Sağlık Bilimleri Enstitüsü 34, Sağlık Bilimleri Fakültesi 50, Sosyal Bilimler Enstitüsü 81, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 1, Tıp Fakültesi 60, Türk musikisi Devlet Konservatuarı1, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 130, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ikinci öğretim 23, İlahiyat Fakültesi 63, İletişim Fakültesi 18, İslahiye İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde ise 25 olmak üzere toplam bin 662 öğrenci Türkçe eğitim görmekte. 218 öğrenci ise Arapça eğitim almakta. 

“15 BİNE YAKIN SURİYELİ ÖĞRENCİ OKUMAKTA” 

Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri de açıklayan Saraç, ilk sırada Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini belirterek 3. sırayı ise şaşırtıcı şekilde Karabük Üniversitesi’nin aldığını ifade etti. YÖK Başkanlığı tarafından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler Uluslararası Konferansında konuşan Saraç, “2016-2017 akademik yılı itibariyle Türkiye’deki üniversitelerde 15 bine yakın Suriyeli öğrenci okumakta. Bunların yaklaşık 5 bini kız öğrendi. Ayrıca bu öğrencilerin 2 bine yakını vakıf üniversitelerinde eğitim almaktadır. Bugün ulaşılan öğrenci sayısı üniversitelerimizdeki Suriyeli öğrenci sayısının giderek arttığının göstergesidir. 2014-2015’te 5 bin civarında olan sayı, geçen yıl 10 bine yaklaştı, bu yıl ise 15 bine ulaştı. Bu artan temayül önümüzdeki sene yine de devam edecek. Gururla söylemek istiyorum ki tüm üniversitelerimiz Suriyeli gençlerin eğitimi için çalışmakta. Türkiye haritasının her noktasında eğitim alan öğrencilerimiz mevcut.” ifadelerini kullanmıştı.

108 farklı ülkeden toplam 3 bin 612 yabancı uyruklu öğrenciye eğitim veren Gaziantep Üniversitesine en fazla Suriye uyruklu öğrenci eğitim görürken en az ise Yunanistan, Vietnam, Tunus, Taivan, Angola, Avustralya, Beralus, Benın, Ekvator Gınesi, İsrail, İsviçre, İtalya, Maurıtus, Papua Yeni Gine ve Paraguay vatandaşı öğrenciler olduğu öğrenildi.

MANSUR YALVAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here