gaziantepteki-suriyeliler-kendi-giyim-dukkanlarini-olusturdu-IHA-20140524AW098839-1-t gaziantepteki-suriyeliler-kendi-giyim-dukkanlarini-olusturdu-1-1400935776Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeliler, kendi kültürlerine uygun tekstil ve konfeksiyon dükkanları açarak hizmet vermeye başladı.

Suriye’deki iç karışıklıklar sebebiyle, ülkelerini terk etmek zorunda kalarak Gaziantep’e yerleşen bazı Suriyeliler, kendi kültürlerine uygun kıyafetler diktirerek kendi konfeksiyon ve tekstil mağazaları açtı. Kendi kültürlerine uygun kıyafetleri Türkiye’de bulmakta güçlük çeken Suriyeliler, bu sorunu kendi yöntemleri ile çözmeye çalıştı.

Gaziantep’in en işlek caddesi olan Gaziler Caddesi Alaybey Mahallesinde konfeksiyon atölyesi açan Suriyeli Muhammed Ali, ülkelerinden Türkiye’ye geldikten sonra özellikle bayanların kendi kültürlerine ve geleneklerine uygun kıyafet bulamadıklarını ve onların giyebilecekleri elbiseleri kendileri diktirerek satmaya çalıştıklarını söyledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here