Gaziantep Valilik toplantı salonunda toplantıya Vali yardımcısı Mehmet Taşdögen, İş Kur Müdürü Sıraç Ekin, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve sivil toplum kuruluşları başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdögen, “ Kurumumuzun aldığı kararlarla yapılacak bundan sonraki mesleki eğitim projeleri ve işsizlikle mücadele konularının iş gücü piyasası için çok büyük bir önem arz etmektedir. Hepimizin bildiği gibi işsizlik AB ülkeleri’de olmak üzere hemen hemen her ülkenin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. İşsizlik bir ülkede sadece üretim ve ekonomik kalkınmayı olumsuz etkilememekte, aynı zamanda sosyal problemler, sosyal dışlanma ve yoksulluğu da aynı anda beraberin de getirmektedir. Bu nedenle bu kurul toplantılarında ve bugün burada alınacak kararlar sonrasında iş-kur’un uygulamaya geçireceği projeler ile mesleki eğitim ve istihdam sağlayacak çalışmaları daha iyi bir noktaya gelişi hedeflenmektedir. İşsizliğin önlenmesini gerektiren en önemli çözüm hiç kuşkusuz ki istihdam yaptırabilecek yatırımların arttırılması, işpiyasasının esnekleştirilmesi ve aktif istihdam politikalarının uygulanmasıdır. İş dünyasının en büyük sermayesi sahip olduğu nitelikli insan gücüdür çünkü iyi yetişmiş insan faktörü olmadan diğer bütün faktörler anlam ifade etmeyecektir. Bu nedenle uzun süreli ve kısa süreli işçilerinin giriş ve çıkışlarının nedenleri araştırılmalı, tespit edilmeli ve iş gücü analizlerinin kurumca yapılmasında bu kurulların büyük bir önem arz edeceğini düşünüyoruz” dedi.

İş Kur’un çalışmalarıyla işsizlik potansiyelinin düşürüleceğinin de altını çizen Taşdögen, “İş kur yapacağı çalışmalar ile yerel düzeyde işveren ile iş bekleyenler arasında iletişimin sağlanması noktasında işarayanlarının asıl beklentilerini tespit etmekle çalışmalar başlatması gerekmektedir. Bu sonuçta doğru işe doğru kişi yönlendirilmesi konusunda danışmanlık hizmetlerinin daha çok arttırılması gerekmektedir.İlimizde bilindiği gibi son birkaç yıldır iş kur il müdürlüğümüzün yasalar yoluyla ve yenilenen yönetmenlikle çok büyük bir çalışmalar yaptığını biliyoruz ve ilk 4 ay içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda Gaziantep’te yüzde 7 oranda işsizlik düşmüştür ve git gide düşecektir”diye konuştu.

İş Kur’un çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirme veren Gaziantep İş Kur Müdürü Sıraç Ekin,İstanbul’dan sonra iş piyasasına işçi kazandıran il ikinci olarak Gaziantep olduğunu belirtti.

Toplantı son olarak sivil toplum kuruluşlarının önerileri ve talepleri hakkında verilen bilgiler ile son buldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here