Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Buğur, 25. si gerçekleşecek olan GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı öncesinde sektöre ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 Ekonomik verilerden örnekler veren Buğur, GAPSHOES kış fuarlarından daha umutlu olduğunu belirtirken, Suriyeli ayakkabıcıların sektöre çeşitlilik ve zenginlik kazandırdığına vurgu yaptı. 

25. FUARA SAYILI GÜNLER KALDI

GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı Gaziantep’te 19-22 Temmuz tarihleri arasında ürünlerini dünyaya sunacak. Fuara ilişkin gazetemize konuşan Buğur; “25.sini düzenlediğimiz fuarın sektörü hareketlendireceğini düşünüyoruz. Sektör temsilcilerimiz de bu fuarlara yeni ürünleriyle hazırlanma aşamasını geride bıraktılar” ifadelerini kullandı. 

DÜŞÜŞ YOK, YÜKSELİŞ VAR

“Sektörün ekonomisinde büyük bir olumsuzluk yaşamadık” diyen Buğur, resmi kayıtlara bakıldığında ihracaat verilerinde bir düşüş görülmediği gibi bir yükselişten de söz etmenin mümkün olduğunu kaydetti. 

SURİYELİLERLE BİR DERDİMİZ YOK!

Fuarda Suriyelilere ait firmaların da yer alacağını belirten Buğur sözlerine şöyle devam etti; “Gaziantep’te  birçok Suriyeli firma var ve onlar da fuarda yerini alacaktır. Bizim Suriyelilerle bir derdimiz yok. Hatta sektöre çeşitlilik kazandırdıklarını düşünüyoruz. Suriyeliler özellikle kadın ayakkabılarında sektöre renklilik kazandırdı diyebiliriz.”

İSTANBUL 1, GAZİANTEP 2

“Gaziantep ayakkabı sektörü olarak ihracatta İstanbul’dan sonra geliyor. Türkiye’nin ayakkabı seköründe yadsınamaz bir yerimiz var kent olarak. Türkiye’nin ayakkabı ihracatında Gaziantep’in yüzde 18 payı var.”

TEK SORUN, ZAMANA YENİK DÜŞMEK

“Sektörümüzün sorunlarının en önemlisi zamana ayak uydurma diyebilirim. Sürekli yenilenen, hızlı bir işimiz var. Kendini yenileyemeyen firmalar zamana yeni düşerek yarışın gerisinde kalabiliyor. Yeniliklere ayak uydurmayı ve kaliteli iş yapmayı bu nedenle çok önemsiyoruz.”

ÇİN AYAKKABILARINA NE OLDU?

“Bir ara Çin’den gelen ve hastalık saçan ayakkabılar vardı. Türkiye’de de birçok kente yayılan bu ürünler oldukça zor zamanlar yaşamamıza neden oldu ama şimdi böyle bir sorunumuz kalmadı. Şikayetlerimiz sonucu insan sağlığına aykırı olarak üretilen ayakkabılar piyasadan kaldırıldı.”

KIŞ FUARI İN, YAZ FUARI OUT

“Kış fuarlarımız iyi geçiyor ama yaz fuarları daha sönük denilebilir. Bu nedenle kış fuarından daha umutlu olmakla birlikte, önümüzdeki fuardan da beklentilerimiz yüksek diyebilirim.”

 

Tuba CANPOLAT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here