suriyeliler-turkce-ogreniyor-5902698_o

Aralarında doktor, mühendis, öğretmen ve avukatların da bulunduğu bir grup Suriyeli, günlük hayatlarını daha kolay sürdürebilmek için Türkçe okuma ve yazma öğreniyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, Türkçe bilmedikleri için günlük hayatlarında iletişim konusunda sıkıntı yaşamaları üzerine harekete geçen Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) işbirliğiyle Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde Türkçe okuma ve yazma kursu açtı.

Kursa katılan Suriyeliler, Türkçe’yi iyi derecede öğrenerek yaşamlarının kolaylaştırmaya başladı. Suriyeliler, sorun, sıkıntı ve isteklerini daha kolay aktararak, iletişimlerini güçlendirdi.

Belediye başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan dolayı Türkiye’de misafir edilen Suriyelilerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

Onların her türlü sıkıntısını gidermek için ellerinde geleni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Tahmazoğlu, Suriyelilerin Türkçe bilmedikleri için günlük hayatta çok sıkıntı yaşadıklarını gözlemlediklerini belirtti.

Ayrıca eğitimlerini yarıda bırakarak Türkiye’ye gelen öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için Türkçe öğrenmeleri gerektiğine işaret eden Tahmazoğlu, “Suriyeli kardeşlerimizin günlük hayatta Türkçe bilmedikleri için çok sıkıntı yaşadıklarını görünce kurs açtık. Kursa 15-60 yaş arası Suriyeliler katılıyor. Yaklaşık 6 ay eğitim gören kursiyerlere kursun sonunda sertifika veriyoruz” dedi.

Türkçe öğrenen Suriyeliler, üniversite eğitimlerini tamamlayabilecek

Öğrencilerin eğitimin ardından, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından yapılan sınava girdiğini dile getiren Tahmazoğlu, başarılı olanların GAÜN’de yarım kalan eğitimlerini tamamladığını kaydetti.

Suriyeli Mehmet Alati de yaklaşık 3 ay önce Türkiye’ye geldiğini, Türkçe bilmediği için günlük hayatta yaşadığı sıkıntıları anlattı. Alışverişte, otobüse bindiğinde insanlarla anlaşmakta zorluk çektiğini ifade eden Alati, Türkçe öğrenmeye başlayınca hayatının kolaylaştığını kaydetti.

Suriyeli Helma Halil ise kendilerini her açıdan yalnız bırakmayarak destek olan ve yardım elini uzatan Türkiye Devleti ile Türk halkına teşekkür etti.

Suriyeli öğrencilerden İsa Breij de Türkçe öğrenmenin keyifli olduğunu belirterek, İstiklal Marşı’nı okudu