suriyeli-kacak-isciler-24cffd34_620x413

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Suriyelilerin legal olarak 15-20 gün sonra Türkiye’de çalışabileceğini söyledi.

Bartık, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğinin (GESOB) bir lokantada düzenlenen genel kurulunda, şehirdeki birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

Kentteki Suriyelilerle ilgili iş çevrelerinden çok fazla talep geldiğini vurgulayan Bartık, bu konuda hazırladıkları raporu bir süre önce Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sunduklarını anımsattı.

Raporda, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin çalışma durumlarına değindiklerini ifade eden Bartık, şöyle konuştu:

“Yabancıların çalışma izin yetkisi 11 Nisan’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından geçti. Şimdi Suriyelilerin çalışmasıyla ilgili kanun maddesi hazırlanıyor. Bu konuda bizim de görüşümüze başvurdular ve konuyu takip ediyoruz. Suriyeliler legal olarak 15-20 gün sonra Türkiye’de çalışabilecek.”

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu ise üyelerin sorunlarının çözümü için şehirdeki kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket ettiklerini belirtti.

 

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Tek liste halinde gidilen seçimde Küsbeoğlu, kullanılan 508 oyun tamamını alarak yeniden başkanlığa getirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here